ONLINE MAGAZIN

Zoznámte sa s detektívom Svenom Hjersonom

Najslávnejšia detektívna spisovateľka sveta, Angličanka Agatha Christie, stvorila nie len Hercula Poirota a slečnu Marplovú, ale aj ďalšie, vedľajšie postavy svojho literárneho sveta, ktoré samé vytvárali svoje vlastné svety.

Že tomu úplne nerozumiete? Nuž, jednou zo zásadných postáv kníh o Herculovi Poirotovi je aj istá Ariadne Oliver, spisovateľka a príležitostná detektívka a hlavne jedna z Poirotových priateľkin. Paní Oliverová ako spisovateľka vytvárala svoje vlastné príbehy. A jedným z jej hlavných protagonistov je aj Sven Hjerson, súkromný detektív a zároveň Fín so švédskym pôvodom.

Spin-off Agathy Christie s názvom Sven Hjerson (v origináli Agatha Christie’s Hjerson) sa odohráva v súčasnom Švédsku a to aj napriek tomu, že samotná spisovateľka súčasné Švédsko nemohla zažiť. Každopádne nový televízny seriál nás tam môže preniesť. Mimochodom zaujímavosťou je, že jedným z výkonných producentov seriálu je aj Mathew Prichard, jediný vnuk Agathy Christie.

„Meta adaptácia“ z roku 2021 je vôbec prvým pokusom o sfilmovanie Hjersonových dobrodružstiev a jeho činov v úlohe detektíva. Ale vôbec sa neodohráva v dobe, kedy o ňom „písala“ pani Oliverová. Hjersona, ktorý miluje surovú zeleninu, otužovanie a riešenie záhadných vrážd, totiž v rámci seriálu uvidíme až po jeho šesťdesiatke, v dobe, kedy je už nejaký čas vo výslužbe. Hjerson okrem iného aj rád klebetí (čím pripomína napríklad slečnu Marplovú), zbiera vinylové dosky a jeho život sa skladá hlavne z každodenných rutinných činností.

V prvej epizóde sa Hjerson kvoli bližšie nešpecifikovanej rodinnej tragédii vracia späť domov z výletnej lode. Na rovnakej lodi sa plaví aj Klára Sandbergová, bývalá televízna producentka, ktorá chce detektíva angažovať v pripravovanom dokumentárnom seriáli, v ktorom by riešil skutočné zločiny. Avšak to ani jeden netuší, že ozajstný prípad sa odohrá už na samotnej palube lode, kde dôjde k vražde.

Hlavnú úlohu Svena Hjersona stvárňuje Johan Rheborg, okrem iného aj scenárista, ktorý je však skôr komediálnym hercom. Bude teda zaujímavé sledovať, ako táto rola sadne populárnemu švédskemu hercovi. Aj keď sa dej odohráva v Škandinávii, zachová si britskú uvoľnenosť autorky a určite sa neženie do bežnej temnoty, mysterióznosti, ponurosti a drsnosti výstižnej pre súčasné severské detektívky. Takže možno aj z tohto dôvodu môže byť rola detektíva šitá na mieru komikovi. Kláru  Sandbergovú, producentku reality show, hrá Hanna Alströmová. Jej postava žije s partnerom Niklasem, s ktorým vychováva dcéru Olíviu. Herečku Alströmovú možno poznáte z filmov o Kingsmanovi. Podľa producentov trvalo dosť dlho, kým našli všestrannú herečku s nádychom komediálneho talentu. S Johanom si však okamžite padli do nôty.

Sven Hjerson je seriál, v ktorom ožije fiktívna postava spisovateľky a prinesie na naše obrazovky trochu oddychu a to aj napriek tomu, že hlavné postavy budú v každom diely riešiť inú vraždu. Žiadny mysteriózny thriller, na ktorý sme si pri severskej produkcii zvykli, určite nečakajte.

Seriál sa začal natáčať na Ålandoch 8. decembra 2020. Skladá sa zo štyroch klasických prípadov vrážd a vo Švédsku a Nemecku mal premiéru na jeseň roku 2021. Teraz sa naň môžu pozrieť aj slovenskí diváci a to vďaka televíznej stanici Epic Drama. Prvý prípad Svena Hjersona sa odohrá už 4. apríla o 21:00.

 

Trailer: https://youtu.be/aceQwh7ehmw

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Gastronómia Radíme Vám

Zážitok z adventných trhov: Vyberáme tie najkrajšie v Dolnom Rakúsku

Príroda, uličky s pivničkami, zámky, hrady, ale aj námestia v dedinkách či mestách sú súčasťou adventu v Dolnom Rakúsku. Vybrali sme pre vás tie najoriginálnejšie adventné trhy, ktoré ponúkajú jedinečné zážitky, a zároveň prinášame niekoľko skvelých tipov na ďalšie miesta, ktoré stojí za to navštíviť počas čarovného adventného obdobia.   Advent v Puchbergu sa predstaví v […]

Čítať ďalej
Gastronómia outdoor Ponuky na koncerty Radíme Vám

Objavte čaro Vianoc v Maďarsku: Komplexný sprievodca vianočnými trhmi

Zažite očarujúce vianočné trhy a hrejivé sviatky v celom Maďarsku. Od známej Adventnej baziliky v Budapešti, ktorá už trikrát získala titul „Najlepší vianočný trh v Európe“, až po Debrecín, objavujte vianočné poklady, užite si termálne kúpele a oslávte toto výnimočné obdobie. Nenechajte si ujsť sviatočné čaro Maďarska! Musíte zažiť: Adventný festival a vianočné trhy pred […]

Čítať ďalej
Lifestyle Náš tip

Ako dopadli najznámejší mafiánski bossovia a gangstri?

V televíznych seriáloch a dokumentoch o skutočných zločinoch žiari len málo mien tak jasne ako meno Colina McLarena. McLaren, bývalý detektív s vášňou pre odhaľovanie tajomstiev zločineckého podsvetia, preniesol svoje odborné znalosti na televíznu obrazovku v strhujúcom dokumentárnom seriáli Vrahovia mafie s Colinom McLarenom. Túto sériu prinesie televízna stanica Viasat Explore už 22. novembra o 21:00. V rámci […]

Čítať ďalej