ONLINE MAGAZIN

Týždeň francúzskeho filmu Crème de la Crème 2022 uvedie v predpremiére švajčiarsko-francúzsko-ukrajinský film Oľga!

8. ročník prehliadky francúzskeho filmu Crème de la Crème sa bude konať v Bratislave a v ďalších kinách na Slovensku od 7. do 13. marca 2022. Prehliadku Crème de la Crème organizuje mediálna spoločnosť Film Europe v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku.

Vzhľadom na vážnu celosvetovú situáciu a na podporu Ukrajiny organizátori upravili program otvorenia prehliadky. Úvodným predstavením bude švajčiarsko-francúzsko-ukrajinská snímka Oľga, ktorá mala premiéru na medzinárodnom festivale v Cannes 2021 v sekcii Týždeň kritiky. Téma filmu je dnes výsostne aktuálna: o silných emóciách, životných hodnotách, postojoch a politike. Debut francúzskeho režiséra Elieho Grappeho prináša príbeh mladej ukrajinskej gymnastky, ktorý sa odohráva v čase Euromajdanu. Hlavnú predstaviteľku Oľgu stvárnila mladá ukrajinská vrcholová športovkyňa Anastasiia Budiaškina. „Snímka Oľga je pravdivou ľudskou drámou, ktorá sa prepája so súčasným tragickým dianím na Ukrajine. Práve preto sme sa spolu s Francúzskym veľvyslanectvom a Francúzskym inštitútom na Slovensku rozhodli film uviesť na otvorení festivalu“, uviedol Ivan Hronec z mediálnej spoločnosti Film Europe.

 

Trailer: Oľga

Film sa bude počas celej prehliadky premietať v Bratislave a v kinách na Slovensku. Celá tržba z premietania tejto snímky poputuje na pomoc Ukrajine cez humanitárnu organizáciu Človek v ohrození. „Vlnu solidarity, ktorá sa od vypuknutia vojny na Ukrajine zodvihla sme v Človeku v ohrození ešte nezažili. Pomoc prichádza nielen od jednotlivcov, zapájajú sa veľké firmy, podnikatelia, ale aj umelci a známe osobnosti, ktorí sú pripravení svoj zisk venovať Človeku v ohrození. Sme veľmi vďační za všetky iniciatívy a prejavenú dôveru,“ hovorí PR manažérka humanitárnej organizácie Lenka Kačmárová. Do zbierky sa zapojili kiná po celom Slovensku a to:

V Bratislave: Kino Lumière, Kino Film Europe, Kino Mladosť, Kino Nová Cvernovka, DK Lúky; v Košiciach: Kasárne Kulturpark, Kino Úsmev; v Malackách: Dom Kultúry; v Trnave: Malý Berlín; v Dubnici nad Váhom: Kino Lastovička; v Prievidzi: KaSC FK’93; v Prešove: Kino Pocity; v Žiline:

Stanica Záriečie; v Púchove: Podivný barón; v Seredi: Kino Nova; v Trenčíne: Artkino Metro; v Nitre: FK Tatra, Mlyny Cinemas a Bod K.7 Nitra.

Vo festivalovej kinopremiére bude počas prehliadky Crème de la Crème uvedených osem snímok. Prehliadku doplnia aj dve sekcie venované výnimočným francúzskym hereckým osobnostiam. Sekcia Fokus bude venovaná francúzskej herečke Léi Seydoux a sekcia Hommage vzdá poctu nedávno zosnulému francúzskemu hercovi Gaspardovi Ullielovi.

Medzi premiérovým titulmi bude uvedená aj historická snímka na motívy Honoré de Balzaca Stratené ilúzie, ktorá pred pár dňami získala vo Francúzsku až sedem ocenení v rámci národných filmových cien César vrátane ceny za najlepší film roka.

Film Oľga otvorí prehliadku Crème de la Crème dňa 7. marca o 17:30 v sále činohry SND v Bratislave. Prehliadka bude pokračovať o 21:00 filmom Stratené ilúzie. Na otváracie filmy sú lístky v predaji na www.snd.sk. Prejaviť solidaritu a podporu Ukrajine bude možné dobrovoľným príspevkom priamo na mieste v rámci úvodného večera prehliadky alebo zaslať príspevok cez transparentný účet humanitárnej organizácie Človek v ohrození.

Viac informácii o filmoch, prehliadke a programe nájdete na www.cdlc.sk

 

Účet verejnej zbierky Človek v ohrození na pomoc Ukrajine:

IBAN SK39 1100 0000 0029 4101 6716

BIC(SWIFT): TATRSKBX

Variabilný symbol 1111

 

Mohlo by vás zaujímať:

Technológie Tlačová správa Umenie a kultúra

Jean-Michel Jarre a The Offspring budú hudobnými hviezdami festivalu STARMUS VII. Slovensko navštívia nobelisti, astronauti a svetoví umelci

Starmus, medzinárodný festival vedy, umenia a hudby, predstavuje ďalších účastníkov siedmeho ročníka, ktorý sa uskutoční v Bratislave v máji 2024. Medzi hudobnými hosťami bude svetová legenda elektronickej hudby Jean-Michel Jarre a americká punk rocková kapela The Offspring. Pribudli aj noví vedeckí hostia, napríklad astronauti Chris Hadfield, ktorý velil ISS či Charlie Duke, člen misie Apollo 16, ktorý kráčal […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Novinky Príroda Radíme Vám Tlačová správa Umenie a kultúra Zdravie

Zlínsky kraj láka turistov na relax i aktivitu

CzechTourism zahraničné zastúpenie Slovensko spoločne so Zlínskym krajom predstavili v Bratislave novinky jesennej i zimnej turistickej sezóny tejto východnej časti Moravy susediacej so Slovenskom. S nastupujúcou jeseňou je hlavným lákadlom najmä wellness v Luhačoviciach ale i v rezortoch na Valašsku, ktorý dopĺňa pestrá ponuka aktívnej turistiky. „Sektor cestovného ruchu sa dynamicky vyvíja a my s […]

Čítať ďalej
Film Náš tip Radíme Vám

Nevyriešená záhada: Kde je posledné miesto odpočinku slávnej Kleopatry?

Po stáročiach hľadania sa Kleopatrina hrobka stále nenašla, ale zdá sa, že nedávne objavy nás konečne priblížia k miestu odpočinku poslednej egyptskej kráľovnej. Po hrobe kráľovnej pátra aj štvordielny dokument Kleopatrina tajná hrobka, ktorý bude mať premiéru na Viasat History 3. októbra o 21:00. Pomocou 3D modelov, rekonštrukcií a návštev pôvodných miest zbiera nové stopy. […]

Čítať ďalej