ONLINE MAGAZIN

Týždeň francúzskeho filmu Crème de la Crème 2022 uvedie v predpremiére švajčiarsko-francúzsko-ukrajinský film Oľga!

8. ročník prehliadky francúzskeho filmu Crème de la Crème sa bude konať v Bratislave a v ďalších kinách na Slovensku od 7. do 13. marca 2022. Prehliadku Crème de la Crème organizuje mediálna spoločnosť Film Europe v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku.

Vzhľadom na vážnu celosvetovú situáciu a na podporu Ukrajiny organizátori upravili program otvorenia prehliadky. Úvodným predstavením bude švajčiarsko-francúzsko-ukrajinská snímka Oľga, ktorá mala premiéru na medzinárodnom festivale v Cannes 2021 v sekcii Týždeň kritiky. Téma filmu je dnes výsostne aktuálna: o silných emóciách, životných hodnotách, postojoch a politike. Debut francúzskeho režiséra Elieho Grappeho prináša príbeh mladej ukrajinskej gymnastky, ktorý sa odohráva v čase Euromajdanu. Hlavnú predstaviteľku Oľgu stvárnila mladá ukrajinská vrcholová športovkyňa Anastasiia Budiaškina. „Snímka Oľga je pravdivou ľudskou drámou, ktorá sa prepája so súčasným tragickým dianím na Ukrajine. Práve preto sme sa spolu s Francúzskym veľvyslanectvom a Francúzskym inštitútom na Slovensku rozhodli film uviesť na otvorení festivalu“, uviedol Ivan Hronec z mediálnej spoločnosti Film Europe.

 

Trailer: Oľga

Film sa bude počas celej prehliadky premietať v Bratislave a v kinách na Slovensku. Celá tržba z premietania tejto snímky poputuje na pomoc Ukrajine cez humanitárnu organizáciu Človek v ohrození. „Vlnu solidarity, ktorá sa od vypuknutia vojny na Ukrajine zodvihla sme v Človeku v ohrození ešte nezažili. Pomoc prichádza nielen od jednotlivcov, zapájajú sa veľké firmy, podnikatelia, ale aj umelci a známe osobnosti, ktorí sú pripravení svoj zisk venovať Človeku v ohrození. Sme veľmi vďační za všetky iniciatívy a prejavenú dôveru,“ hovorí PR manažérka humanitárnej organizácie Lenka Kačmárová. Do zbierky sa zapojili kiná po celom Slovensku a to:

V Bratislave: Kino Lumière, Kino Film Europe, Kino Mladosť, Kino Nová Cvernovka, DK Lúky; v Košiciach: Kasárne Kulturpark, Kino Úsmev; v Malackách: Dom Kultúry; v Trnave: Malý Berlín; v Dubnici nad Váhom: Kino Lastovička; v Prievidzi: KaSC FK’93; v Prešove: Kino Pocity; v Žiline:

Stanica Záriečie; v Púchove: Podivný barón; v Seredi: Kino Nova; v Trenčíne: Artkino Metro; v Nitre: FK Tatra, Mlyny Cinemas a Bod K.7 Nitra.

Vo festivalovej kinopremiére bude počas prehliadky Crème de la Crème uvedených osem snímok. Prehliadku doplnia aj dve sekcie venované výnimočným francúzskym hereckým osobnostiam. Sekcia Fokus bude venovaná francúzskej herečke Léi Seydoux a sekcia Hommage vzdá poctu nedávno zosnulému francúzskemu hercovi Gaspardovi Ullielovi.

Medzi premiérovým titulmi bude uvedená aj historická snímka na motívy Honoré de Balzaca Stratené ilúzie, ktorá pred pár dňami získala vo Francúzsku až sedem ocenení v rámci národných filmových cien César vrátane ceny za najlepší film roka.

Film Oľga otvorí prehliadku Crème de la Crème dňa 7. marca o 17:30 v sále činohry SND v Bratislave. Prehliadka bude pokračovať o 21:00 filmom Stratené ilúzie. Na otváracie filmy sú lístky v predaji na www.snd.sk. Prejaviť solidaritu a podporu Ukrajine bude možné dobrovoľným príspevkom priamo na mieste v rámci úvodného večera prehliadky alebo zaslať príspevok cez transparentný účet humanitárnej organizácie Človek v ohrození.

Viac informácii o filmoch, prehliadke a programe nájdete na www.cdlc.sk

 

Účet verejnej zbierky Človek v ohrození na pomoc Ukrajine:

IBAN SK39 1100 0000 0029 4101 6716

BIC(SWIFT): TATRSKBX

Variabilný symbol 1111

 

Mohlo by vás zaujímať:

Film Náš tip Radíme Vám Umenie a kultúra

Najpredávanejšia kniha Agathy Christie teraz s hviezdnym obsadením

Desať malých černoškov (Ten little soldiers) je názov slávneho románu Agathy Christie, ktorý sa dočkal adaptácie s hviezdnym obsadením a to v podobe televíznej minisérie z roku 2015 s názvom Až tam nebol žiaden. Túto adaptáciu si budú môcť diváci pozrieť 6. a 7. augusta v premiére na televíznej stanici Epic Drama. Dovtedy si pripomeňme niekoľko zaujímavostí, ktoré sa spájajú s populárnym […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film outdoor Príroda Radíme Vám

Zaujímavosti v Nórsku – zaujímavé miesta a pamiatky k videniu

Mnoho ľudí sa zo svojich ciest rozhodne Nórsko vylúčiť, pretože sa im zdá veľmi nákladné a občas aj turisticky náročné z dôvodu chladného počasia. Je pravda, že Nórsko nie je lacná destinácia. Je to však krajina taká krásna a jedinečná, že by býva naozaj škoda ho definitívne vyškrtnúť zo zoznamu plánovaných destinácií, či čakať, až […]

Čítať ďalej
outdoor Umenie a kultúra

Věstonická venuša – najstarší umelecký predmet z keramiky na svete.

Za jednu z najkrajších ukážok pravekého umenia považujú znalci kyprú hlinenú krásavicu nájdenú roku 1925 v bývalom sídlisku lovcov mamutov na južnej Morave. V súčasnosti je soška Věstonické venuše v držbe Moravského krajinského múzea v Brne v ústave Anthropos. Sošku ženy kyprých tvarov z čiernosivej pálenej hliny objavil tím Karola Absolona roku 1925 v bývalom […]

Čítať ďalej