ONLINE MAGAZIN

S Davidom Attenboroughom za objavom desaťročia!

Keď sa neznámy pár prechádzal okolo čerstvo vykopaného štrkoviska neďaleko anglického Swindonu, vôbec netušil, že za chvíľu objavia významný nález dôležitý pre svetovú archeológiu. Zo zeme vtedy trčala skamenela kosť mamutej nohy.

Sally a Neville Hollingworthovci sú vášnivými amatérskymi lovcami skamenelín, preto môžeme pokojne vyhlásiť, že šlo o ich životný objav. Kosť bola totiž špičkou ľadovca alebo lepšie povedané mamutieho cintorínu v starom prehistorickom koryte rieky Temža.

Po tom, ako sa Hollingworthovci vrátili na miesto činu, tentokrát už lepšie vybavení, podarilo sa im vykopať ďalšie kosti a kly, ale aj ručnú sekeru, ktorá bola vyrobená človekom. Neskorší výskum ukázal, že nálezisko nie je staré desať tisíc rokov, ale dokonca až stovky tisíc rokov.

Je zvláštne, že sa na jednom mieste nachádza toľko mamutov. Čo sa s nimi stalo? Prečo sa ich kosti takto zakonzervovali? Ako zomreli? Mohli ich naši predkovia uloviť alebo došlo k nejakej katastrofe, o ktorej nevieme, a ktorá ich zahubila?

Z neskoršieho skúmania špecialistom na evolúciu mamutov, Dr. Stephenon Zhangom, vyplýva, že mohlo ísť o mamuty stepné. Ide o prastarý druh mamuta, ktorý existoval ešte pred známejším mamutom srstnatým. Tento odhad vznikol na základe skúmania mamutích zubov. Okrem pozostatkov mamutov našiel tím archeológov, ktorý na mieste kopal, aj kosti stepných bizónov z doby ľadovej, medveďa hnedého a ďalších cicavcov z prehistorického obdobia.

Zaujímavé je, že bližšie informácie poskytujú tímu aj úplne obyčajné, ale dokonalo zachované slimačie ulity, ktoré prezrádzajú viac o prostredí v časopriestore, v ktorom sa vyskytovali práve aj mamuty. Na základe laboratórneho skúmania vzoriek došli vedci k záveru, že nálezisko je staré približne 215 tisíc rokov.

Nálezisko je unikátne aj v tom, že sa na ňom našlo väčšie množstvo kamenných nástrojov, ktoré leží v tesnej blízkosti mamutích kostí. Z toho by sa dalo usúdiť, že neandertálci, ktorým s najväčšou pravdepodobnosťou spomínané nástroje na mieste zanechali, mohli zvieratá poraziť a následne ich pozostatky pochovať na tomto obrom pohrebisku. Jedná sa o  unikátny nález, ktorý sa podarí zrealizovať len raz za generáciu.

K tímu expertov sa tentokrát pridal aj Sir David Attenborough, známy ako renomovaný moderátor televíznych dokumentov o prírode. Jednodielny dokument Attenborough a pohrebisko mamutov bude mať premiéru na televíznej stanici Viasat Nature v nedeľu 13 marca o 13:30.

 

 

Trailer: https://youtu.be/G1A8xvAxj0Q

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Do Dolného Rakúska na bicykli s celou rodinou a aktualizovanou cyklomapou i na Dolnorakúsku krajinskú výstavu 2022

Dolné Rakúsko je známe svojou krásnou prírodou a kultúrnymi pamiatkami. V aktuálnej sezóne sa koná každoročná a veľmi populárna Dolnorakúska krajinská výstava. V roku 2022 s témou Tajomstvá MARCHFELDU, ktorá je venovaná krásam a histórii regiónu Moravské pole. Odporúčame však aj cyklovýlety do ktorejkoľvek časti Dolného Rakúska. Vďaka aktualizovanej cyklomape si môžete vybrať trasy cez tunely, lesom, po starej železnici, k vodopádom […]

Čítať ďalej
Nezaradené Osobnosti Lines Radíme Vám

Slávne osobnosti radia: Ako prekonať jet lag?

Po dlhom lete na iné kontinenty vás môže postihnúť jet lag alebo pásmová choroba. Keď sa objavíte behom pár hodín v ďalekom časovom pásme a na miesto polnoci je deväť ráno, môže vás to maličko rozhodiť. Čo robiť, aby ste nepocítili nepríjemnú únavu a čo najlepšie sa zžili s novou časovou realitou? Inšpirujte sa radami celebrít! […]

Čítať ďalej
Cestovanie Príroda Radíme Vám Technika

Ako vybrať najlepší fotoaparát pre malé deti

Fotografovanie rozvíja kreativitu a je skvelým spôsobom sebarealizácie a to nielen pre nás dospelých, ale aj pre naše deti. Deti vďaka foteniu spoznávajú okolitý svet, naučia sa lepšie sústrediť a vyjadriť svoje emócie. Veľa rodičov tak rieši, ako vybrať najlepší fotoaparát pre deti. 3 tipy na najlepší fotoaparát pre deti Malé deti sa chcú baviť. […]

Čítať ďalej