ONLINE MAGAZIN

S Davidom Attenboroughom za objavom desaťročia!

Keď sa neznámy pár prechádzal okolo čerstvo vykopaného štrkoviska neďaleko anglického Swindonu, vôbec netušil, že za chvíľu objavia významný nález dôležitý pre svetovú archeológiu. Zo zeme vtedy trčala skamenela kosť mamutej nohy.

Sally a Neville Hollingworthovci sú vášnivými amatérskymi lovcami skamenelín, preto môžeme pokojne vyhlásiť, že šlo o ich životný objav. Kosť bola totiž špičkou ľadovca alebo lepšie povedané mamutieho cintorínu v starom prehistorickom koryte rieky Temža.

Po tom, ako sa Hollingworthovci vrátili na miesto činu, tentokrát už lepšie vybavení, podarilo sa im vykopať ďalšie kosti a kly, ale aj ručnú sekeru, ktorá bola vyrobená človekom. Neskorší výskum ukázal, že nálezisko nie je staré desať tisíc rokov, ale dokonca až stovky tisíc rokov.

Je zvláštne, že sa na jednom mieste nachádza toľko mamutov. Čo sa s nimi stalo? Prečo sa ich kosti takto zakonzervovali? Ako zomreli? Mohli ich naši predkovia uloviť alebo došlo k nejakej katastrofe, o ktorej nevieme, a ktorá ich zahubila?

Z neskoršieho skúmania špecialistom na evolúciu mamutov, Dr. Stephenon Zhangom, vyplýva, že mohlo ísť o mamuty stepné. Ide o prastarý druh mamuta, ktorý existoval ešte pred známejším mamutom srstnatým. Tento odhad vznikol na základe skúmania mamutích zubov. Okrem pozostatkov mamutov našiel tím archeológov, ktorý na mieste kopal, aj kosti stepných bizónov z doby ľadovej, medveďa hnedého a ďalších cicavcov z prehistorického obdobia.

Zaujímavé je, že bližšie informácie poskytujú tímu aj úplne obyčajné, ale dokonalo zachované slimačie ulity, ktoré prezrádzajú viac o prostredí v časopriestore, v ktorom sa vyskytovali práve aj mamuty. Na základe laboratórneho skúmania vzoriek došli vedci k záveru, že nálezisko je staré približne 215 tisíc rokov.

Nálezisko je unikátne aj v tom, že sa na ňom našlo väčšie množstvo kamenných nástrojov, ktoré leží v tesnej blízkosti mamutích kostí. Z toho by sa dalo usúdiť, že neandertálci, ktorým s najväčšou pravdepodobnosťou spomínané nástroje na mieste zanechali, mohli zvieratá poraziť a následne ich pozostatky pochovať na tomto obrom pohrebisku. Jedná sa o  unikátny nález, ktorý sa podarí zrealizovať len raz za generáciu.

K tímu expertov sa tentokrát pridal aj Sir David Attenborough, známy ako renomovaný moderátor televíznych dokumentov o prírode. Jednodielny dokument Attenborough a pohrebisko mamutov bude mať premiéru na televíznej stanici Viasat Nature v nedeľu 13 marca o 13:30.

 

 

Trailer: https://youtu.be/G1A8xvAxj0Q

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Film Náš tip Radíme Vám

Dokumentárna séria Stratené mestá Biblie odhalí tajomstvá biblických príbehov

Stratené mestá Biblie je nový dvojdielny dokument na televíznej stanici Viasat History. Slovenská premiéra bude odvysielaná v nedeľu 25. septembra o 21:00 a nadšencov histórie zavedie na miesta, ktoré sa neodmysliteľne spájajú so starozákonnými textami. Objavíte Babylon, Uruk, Ur, Ninive či Girsu z doposiaľ nevídanej perspektívy.  Starý zákon vďaka dokumentu Stratené mestá Biblie znova ožije. Dostaneme sa na miesta, […]

Čítať ďalej
Film Náš tip Radíme Vám

Epic Drama odvysiela tretiu sériu výpravného seriálu Ponorka

Kritikmi aj divákmi oceňovaný koprodukčný seriál Ponorka (Das Boot) sa vracia. Slovenskú premiéru 3. série si môžete pozrieť už vo štvrtok 29. septembra o 21:00 exkluzívne na Epic Drama.   Fanúšikovia prvých dvoch sérii sa majú zaručene na čo tešiť. Pokiaľ však seriál Ponorka nepoznáte, rozhodne čítajte ďalej. Keď mala nová desaťdielna séria premiéru v Nemecku a vo […]

Čítať ďalej
outdoor Príroda Radíme Vám

Kontrasty Murcie: Z panenských pláží rovno do lestnatých hôr

Okrem „turistickej pasce“, ako Španieli s nadsadením nazývajú oblasť La Manga, nájdeme v španielskom regióne Murcie panenské miesta, ktoré dovolia okamžite zabudnúť na okolitý svet. Nekonečné výhľady do hlbokých údolí, kopce porastené borovicami s niekoľkými druhmi endemických zvierat – tak je možné popísať pohorie Sierra Espuña, kam sa môžete vyšplhať priamo z rozľahlých pláží. Predovšetkým […]

Čítať ďalej