ONLINE MAGAZIN

Odovzdal už Egypt všetky svoje tajomstvá?

Pri položenej otázke si odpoveď asi viete domyslieť. Najnovšie objavy sľubuje dokumentárny seriál Egyptské hrobky, ktorý čoskoro odvysiela televízna stanica Viasat History.

Hlavnými hrdinami nového seriálu sú Dr. Zahi Hawass a jeho tím, ktorý sa neúnavne snaží objavovať nové tajomstvá. Tentokrát sa im podaril husársky kúsok, keď na úpätí pyramídy kráľa Tetiho objavili úplne nedotknutú hrobku plnú pokladov. Sen každého egyptológa sa stal skutočnosťou. Nie totiž každému sa podarí podobný objav a to ani za celý život.

Tím doktora Hawassa sa v novembri 2020 vydal do Saqqary, dedinky ležiacej 20 kilometrov od Káhiry. Tu sa nachádza najstarší a tiež najväčší cintorín v celom Memfise, hlavnom meste starovekého Egypta. Tento cintorín slúžil celé storočia na pochovávanie nebožtíkov. Približne 7 kilometrov dlhá nekropola je unikátna v tom, že tu nebola pochovávaná len vtedajšia elita, ale aj menej dôležití ľudia, a tak tu nájdeme hroby starých Egypťanov a to z rôznych spoločenských tried.

Dvojdielný dokument Hrobky Egypta: Najsnovejšie objavy si môžete pozrieť na televíznej stanici Viasat History už v pondelok 7. marca o 20:00. Štábu trvalo tri mesiace kým sa dostali ku sarkofágu. V jednom z nich prekvapivo našli nie jedno ale hneď dve telá.

Približne po mesiaci pátrania narazil tím na trojicu rakiev vrátane jednej malej, drevenej, v ktorej odhadovali, že nájdu približne päť ročné dieťa. Vďaka röntgenu a ďalším technológiám mohli odborníci získať všetky potrebné informácie o zomretých bez toho, aby museli rakvu otvárať. Zistili, že múmia vo vnútri patrila len niekoľko dní starému dievčatku, ktorej príčinou smrti bola zrejme infekcia. Detská úmrtnosť bola v tej dobe vysoká, a tak nebol podobný nález obzvlášť prekvapivý.

 

Veľkým prekvapením však bol iný objav a to asi 3,5 tisíc rokov stará rakva s dvojicou tiel. Pri skúmaní sa zistilo, že ide o 40 ročnú ženu a 18 ročného muža, pravdepodobne matku a syna. Na sarkofágu bolo napísané, že je v sarkofágu pochovaná žena menom Mot Miti. Obaja pravdepodobne zomreli na familiárnu stredomorskú horúčku, ktorá sa tej dobe často prenášala v rámci rodiny a zaujímavosťou je, že postihuje len niektoré etnické skupiny žijúce v stredozemnej oblasti.

Rovnako ako veľká časť sarkofágov v danej dobe, bola na veko rakve vyrytá tvár boha novuzrodenia Osirisa. Ľudia v tej tobe verili, že sa v posmrtnom živote môžu naozaj stať bohom. Zároveň každý chcel mať miesto svojho posledného odpočinku blízko Tetiho, čo bolo považované v Saqqare za luxus.

V tamojšej dobe by dal človek všetko za to, aby dosiahol posmrtného života. Samotná mumifikácia trvala približne 70 dní. Preto by sa mohlo odnášanie sarkofágov archeológmi považovať za svätokrádež. Ale už priamo v starovekom Egypte boli sarkofágy „recyklované“. Po nejakej dobe bola múmia vybratá z vnútra a nahradená novou a to najmä z dôvodu nedostatku peňazí na budovanie nových pohrebísk. Často sa stávalo, že nový pochovaný bol s pôvodným „obyvateľom“ sarkofágu v príbuzenskom spojení či už priamo krvou alebo funkciou, ktorú zastával v rodine.

Samotný sarkofág tak z tohto dôvodu nedáva vždy úplne presnú odpoveď na to, kto sa vlastne vo vnútri nachádza. V minulosti museli byť rakvy za účelom skúmania vybrané z miesta uloženia a otvorené, čo viedlo často k ich poškodeniu. Vďaka moderným technológiám, akým je napríklad aj mobilný röntgen, môžeme v súčasnosti zmapovať obsah sarkofágu bez toho, aby sme s ním pohli. Dokumentárny seriál Hrobky Egypta: Najsnovejšie objavy tak okrem daných objavov ukazuje aj nový spôsob, ako skúmať archeologické vykopávky s najvyšším rešpektom a úctou k mŕtvemu. Dokument odštartuje 7.3. marcové pásmo dokumentov Mesiac programov o Egypte, ktoré sa budú vysielať každý všedný deň o 20:00.

 

Trailer: https://youtu.be/tObZFrpBNjo

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Reklamná ponuka Zdravie

Ktoré aquaparky navštíviť počas zimných mesiacov?

Mrazivé počasie a pol metra snehu. To je predstava ideálnej dovolenky pre väčšinu milovníkov chladnejších mesiacov. S príchodom zimného počasia však letné radovánky končiť nemusia ani pre tých z vás, ktorí pred zimnou lyžovačkou preferujú zábavu vo vodných parkoch. Väčšina slovenských aquaparkov má totiž svoje brány otvorené celoročne. Jedným z najobľúbenejších a najznámejších aquaparkov na Slovensku je bezpochyby Aquapark […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Technika Technológie

Najlepšie produkty Honor, ktoré si môžete zaobstarať na čierny piatok

Značka Honor bola vždy známa svojimi kvalitnými a cenovo dostupnými produktmi. A tento čierny piatok ponúka úžasné ponuky na svoje špičkové produkty! Ak si chcete zaobstarať nový telefón, notebook alebo napríklad chytré hodinky, určite sa pozrite na tieto ponuky! V tomto blogu preberieme 6 najlepších produktov Honor, ktoré by ste si mali zaobstarať na Čierny […]

Čítať ďalej