Z jedovatého pavúka majú strach aj obyvatelia Bratislavy.
Na Slovensku sa síce vyskytuje zriedka, nedávno na neho ale narazili v okolí bratislavského jazera Zlaté piesky.
Pavúk hnedé farby, ktorý sa volá pradiarka pestrá, žije hlavne oblasťami južnej Európy. Teraz sa ale objavil v jednej záhrade u bratislavského jazera Zlaté piesky.
Nie je to po prvý krát, čo sa tento pavúk u nás objavil. V Bratislave ľudí prekvapil hneď na viacerých miestach. Pred dvoma rokmi navyše práve tento druh pavúka uhryzol ženu na rodinnej oslave v Stupave na juhozápade Slovenska.
Pradiarka pestrá sa na Slovensku dostala pravdepodobne už na prelomu 20. a 21. storočia. Ojedinele sa môže vyskytovať aj v Českej republike, pričom najaktívnejší býva v lete. Vždy vyhľadáva skôr teplejšie oblasti a vysoké traviny, v ktorých vytvára pavučiny. Je preto lepšie i bezpečnejšie využívať pri kosení trávy vhodnejšiu techniku, ako malú, ručnú kosu. A aj keď sa vnútorným priestorom budov sa vyhýba. nikdy nie je na škodu, skontrolovať podlahu, napríklad v zimnej záhrade a nechať spustený robotický vysávač po celý letný deň.
Podľa odborníkov môže spôsobiť závažné zdravotné problémy. Vyvolať môže horúčku, veľkú bolesť, brnenie končatín i úzkosti. Žiadny protijed síce neexistuje, ale uhryznutie by dospelému človeku nemalo nijak závažne ublížiť. Napriek tomu by ľudia radšej mali vyhľadať lekársku pomoc.
Nebezpečí však môže predstavovať pre deti, ktoré vážia do 15 kilogramov. Pavúk totiž dokáže ľudskou kožou prehryznúť. Preto hrozí, že prenikne až k vnútorným orgánom.
Kde na Slovensku sa nachádza?
Lokalizovať ho je mimoriadne komplikované. Objaviť sa môže kdekoľvek na južnom alebo strednom Slovensku. Veľmi vzácny je napríklad na Kysuciach, na Liptove či Orave, odkiaľ neboli hlásené žiadne nálezy nadšencov pre článkonožce, odborníkov, či poranených nálezcov medzi bežnými ľuďmi. Zatiaľ sa objavujú informácie o jeho výskyte skôr z nížinných oblastí. A to aj tak len v prípadoch, kedy sa prejavil ako nebezpečný.
Žiadnu paniku! V prípade tohto pavúka sa často ani po strete s človekom často neprejaví, preto o jeho výskyte v niektorých oblastiach ani netušíme. Otepľovaním sa však bude dostávať rokmi ďalej a ďalej.
Viac informácií nájdete tu: https://bit.ly/35zwAor
Zdroj: https://tn.nova.cz/
Foto: depositphotos