ONLINE MAGAZIN

JASNÁ PLNÁ ADRENALÍNU – POD CHOPOK MIERIA TOP FREERIDERI Z CELÉHO SVETA

Najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku Jasná zažije už po piaty krát štvorhviezdičkové podujatie svetových kvalifikačných pretekov Freeride World Qualifier.
Medzinárodne preteky v lyžovaní vo voľnom teréne Jasna Adrenalin sa uskutočnia v dňoch 11. – 14. marca.

Táto pozvánka platí pre všetkých milovníkov tohto športu a adrenalínovej zábavy. Patrí všetkým, čo milujú zimne športy, či už lyžujú alebo sa venujú snowboardu, a je jedno či na svojich lyžiach, alebo vás osloví požičovňa lyží so svojou kvalitnou ponukou.

Jasna Adrenalin je súčasťou kvalifikácie do svetovej série Freeride World Tour. Po tom, čo sa predchádzajúce tri ročníky podujatia v Jasnej museli zrušiť, dostal ročník 2022 špeciálny bonus v podobe finálového eventu. V praxi to znamená, že najúspešnejší jazdci z Jasnej vstúpia medzi absolútnu svetovú špičku a budú jazdiť Freeride World Tour(FWT).
„Znamená to, že prídu len tí najlepší jazdci, ktorí majú šancu postúpiť. A rovnako sa môžeme tešiť na 6 jazdcov už pôsobiacich vo FWT, ktorí prídu zabojovať o body, aby sa medzi freerideovou smotánkou vo FWT udržali,“ informoval Tomáš Semančík, spoluorganizátor podujatia.

Jasna Adrenalin sa uskutoční vo freerideových terénoch na severnej strane Chopku. „Prvé freeride preteky sa tu konali už v roku 2002. Odvtedy organizátori aj s pomocou lyžiarskeho strediska Jasná posunuli úroveň pretekov poriadne vysoko. Super hospitality, jeden z najdostupnejších svahov v rámci celej tour, kvalita terénov, to všetko spĺňa tie najvyššie parametre,“ hovorí člen organizačného štábu a rozhodca Matej Hulej. Uvedené slová potvrdzuje aj fakt, že už v roku 2015 získali preteky Jasna Adrenalin v rámci svetovej kvalifikácie Freeride World Qualifier najvyšší možný rating t. j.  4 hviezdy zo štyroch, vďaka čomu prichádzajú do Jasnej najlepší z najlepších. „Sme radi, že tak, ako má lyžiarske stredisko Jasná skvelé meno medzi organizátormi Svetového pohára v alpskom lyžovaní, tak môžeme s čistým svedomím povedať, že aj Jasna Adrenalin patrí medzi najlepšie organizované freeride preteky na svete,“ doplnil riaditeľ strediska Jasná Jiří Trumpeš.

Podujatie Jasna Adrenalin je rozložené na 4 dni.
Ešte pred pretekmi bude dôležitou súčasťou preverenie terénov horskými záchranármi, ktorí otestujú svahy, lavínové profily a zhodnotia bezpečnosť terénov. V samotných pretekoch budú štartovať striedavo pretekári na lyžiach a na snowboardoch. „Atraktivitu samotných pretekov podčiarkne nielen live streaming spojený s komentovaním diania, ale aj live judging – rozhodcovia budú mať dve minúty po skončení jazdy na to, aby jazdcom pridelili body. Táto novinka bude síce náročná z pohľadu rozhodovania, ale atraktívna z pohľadu jazdcov aj divákov,“ dopĺňa Ladislav Mrava, riaditeľ Jasna Adrenalin.  Rozhodcovia budú hodnotiť kontrolu pretekára nad lyžami, plynulosť jazdy, prevedenie, počet a dĺžku skokov, prevedenie oblúkov a trikov a obtiažnosť a kreativitu zvolenej línie.

Jazdci budú súťažiť nielen o prize money vo výške 10 000 eur, ale predovšetkým o body a postup do svetovej Freeride World Tour. Organizátori podujatia, na ktorom sa zúčastní 65 pretekárov z celého sveta, budú mať k dispozícii aj dve divoké karty – jednu dostal talentovaný Slovák Ján Tajboš a druhú český pretekár Pavel Božák.

Podrobnejšie informácie o celom podujatí a jeho programe nájde verejnosť na stránke jasnaadrenalin.sk

 

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Príroda Radíme Vám

Kedy sa veľryby presťahovali do mora a stratili nohy?

História veľrýb je jedným z najväčších zázrakov a tajomstiev evolúcie. Ako tieto cicavce dýchajúce pľúcami prišli o nohy a vrátili sa do mora? Na túto otázku sa pokúsi odpovedať dokument Tajomné údolie veľrýb v Egypte, ktorý bude mať premiéru vo štvrtok 29. februára o 20:00 na Viasat Nature. Z 90 druhov dnes žijúcich veľrýb sú […]

Čítať ďalej
Šport

Hokej už aj z nemožného uhla

Ľad, oheň a vibrácie – to je len zopár príkladov náročných podmienok, ktorým musia kamerové systémy čeliť. Spoločnosť Axis Communications, líder v oblasti sieťového videa, v novom experimente predviedla ako jej kamera dokáže zvládať takmer čokoľvek – napríklad aj keď je zamrazená do vnútra ľadu na hokejovom štadióne. Vďaka tomu zachytila doteraz nevídaný záber.

Čítať ďalej
Architektúra Náš tip outdoor Príroda Radíme Vám

Pardubice – mesto s históriou a moderným srdcom

Pardubice Pardubice (nemecky Pardubitz) sú štatutárne mesto na východe Čiech a hlavné mesto Pardubického kraja. Pardubice ležia 97 km na východ od Prahy a 270 kilometrov z Bratislavy, Leží  na sútoku rieky Labe s riečkou Chrudimkou. Napriek tomu, že Pardubice sú predovšetkým priemyselným a dopravným centrom, ich obyvatelia vedú bohatý kultúrny a športový život. Sídlo tu má univerzita a mnoho stredných […]

Čítať ďalej