ONLINE MAGAZIN

JASNÁ PLNÁ ADRENALÍNU – POD CHOPOK MIERIA TOP FREERIDERI Z CELÉHO SVETA

Najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku Jasná zažije už po piaty krát štvorhviezdičkové podujatie svetových kvalifikačných pretekov Freeride World Qualifier.
Medzinárodne preteky v lyžovaní vo voľnom teréne Jasna Adrenalin sa uskutočnia v dňoch 11. – 14. marca.

Táto pozvánka platí pre všetkých milovníkov tohto športu a adrenalínovej zábavy. Patrí všetkým, čo milujú zimne športy, či už lyžujú alebo sa venujú snowboardu, a je jedno či na svojich lyžiach, alebo vás osloví požičovňa lyží so svojou kvalitnou ponukou.

Jasna Adrenalin je súčasťou kvalifikácie do svetovej série Freeride World Tour. Po tom, čo sa predchádzajúce tri ročníky podujatia v Jasnej museli zrušiť, dostal ročník 2022 špeciálny bonus v podobe finálového eventu. V praxi to znamená, že najúspešnejší jazdci z Jasnej vstúpia medzi absolútnu svetovú špičku a budú jazdiť Freeride World Tour(FWT).
„Znamená to, že prídu len tí najlepší jazdci, ktorí majú šancu postúpiť. A rovnako sa môžeme tešiť na 6 jazdcov už pôsobiacich vo FWT, ktorí prídu zabojovať o body, aby sa medzi freerideovou smotánkou vo FWT udržali,“ informoval Tomáš Semančík, spoluorganizátor podujatia.

Jasna Adrenalin sa uskutoční vo freerideových terénoch na severnej strane Chopku. „Prvé freeride preteky sa tu konali už v roku 2002. Odvtedy organizátori aj s pomocou lyžiarskeho strediska Jasná posunuli úroveň pretekov poriadne vysoko. Super hospitality, jeden z najdostupnejších svahov v rámci celej tour, kvalita terénov, to všetko spĺňa tie najvyššie parametre,“ hovorí člen organizačného štábu a rozhodca Matej Hulej. Uvedené slová potvrdzuje aj fakt, že už v roku 2015 získali preteky Jasna Adrenalin v rámci svetovej kvalifikácie Freeride World Qualifier najvyšší možný rating t. j.  4 hviezdy zo štyroch, vďaka čomu prichádzajú do Jasnej najlepší z najlepších. „Sme radi, že tak, ako má lyžiarske stredisko Jasná skvelé meno medzi organizátormi Svetového pohára v alpskom lyžovaní, tak môžeme s čistým svedomím povedať, že aj Jasna Adrenalin patrí medzi najlepšie organizované freeride preteky na svete,“ doplnil riaditeľ strediska Jasná Jiří Trumpeš.

Podujatie Jasna Adrenalin je rozložené na 4 dni.
Ešte pred pretekmi bude dôležitou súčasťou preverenie terénov horskými záchranármi, ktorí otestujú svahy, lavínové profily a zhodnotia bezpečnosť terénov. V samotných pretekoch budú štartovať striedavo pretekári na lyžiach a na snowboardoch. „Atraktivitu samotných pretekov podčiarkne nielen live streaming spojený s komentovaním diania, ale aj live judging – rozhodcovia budú mať dve minúty po skončení jazdy na to, aby jazdcom pridelili body. Táto novinka bude síce náročná z pohľadu rozhodovania, ale atraktívna z pohľadu jazdcov aj divákov,“ dopĺňa Ladislav Mrava, riaditeľ Jasna Adrenalin.  Rozhodcovia budú hodnotiť kontrolu pretekára nad lyžami, plynulosť jazdy, prevedenie, počet a dĺžku skokov, prevedenie oblúkov a trikov a obtiažnosť a kreativitu zvolenej línie.

Jazdci budú súťažiť nielen o prize money vo výške 10 000 eur, ale predovšetkým o body a postup do svetovej Freeride World Tour. Organizátori podujatia, na ktorom sa zúčastní 65 pretekárov z celého sveta, budú mať k dispozícii aj dve divoké karty – jednu dostal talentovaný Slovák Ján Tajboš a druhú český pretekár Pavel Božák.

Podrobnejšie informácie o celom podujatí a jeho programe nájde verejnosť na stránke jasnaadrenalin.sk

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip Príroda

Ohrozené ekosystémy sa nachádzajú po celom svete

Vydajte sa spolu s populárnym biológom za poznaním krehkej biodiverzity našej planéty. V štvordielnom dokumente Divočina Patricka Aryeeho sa spoločne s ďalšími odborníkmi a aktivistami vydáme na inšpiratívnu cestu do najdivokejších kútov sveta. Zistíte, ako zdanlivé drobnosti udržujú ekosystémy v rovnováhe, aká zložitá sieť interakcií spája koruny stromov s neviditeľným svetom pod našimi nohami ako aj to, ako najmenšie tvory […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

Študuj, pracuj a rozvíjaj cestovný ruch na Horehroní!

Horehronie so svojou vstupnou bránou, za ktorú sa pokladá mesto Brezno, ponúka rôzne oblasti, v ktorých sa možno v regióne uplatniť. Významnou oblasťou je práve oblasť cestovného ruchu, ktorá sa pokladá za jedno z najdynamickejších odvetví vôbec. Región Horehronie, s veľkým prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb, ponúka okrem toho množstvo turistických trás, cyklotrás, lyžiarskych stredísk, atrakcií […]

Čítať ďalej