ONLINE MAGAZIN

JASNÁ PLNÁ ADRENALÍNU – POD CHOPOK MIERIA TOP FREERIDERI Z CELÉHO SVETA

Najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku Jasná zažije už po piaty krát štvorhviezdičkové podujatie svetových kvalifikačných pretekov Freeride World Qualifier.
Medzinárodne preteky v lyžovaní vo voľnom teréne Jasna Adrenalin sa uskutočnia v dňoch 11. – 14. marca.

Táto pozvánka platí pre všetkých milovníkov tohto športu a adrenalínovej zábavy. Patrí všetkým, čo milujú zimne športy, či už lyžujú alebo sa venujú snowboardu, a je jedno či na svojich lyžiach, alebo vás osloví požičovňa lyží so svojou kvalitnou ponukou.

Jasna Adrenalin je súčasťou kvalifikácie do svetovej série Freeride World Tour. Po tom, čo sa predchádzajúce tri ročníky podujatia v Jasnej museli zrušiť, dostal ročník 2022 špeciálny bonus v podobe finálového eventu. V praxi to znamená, že najúspešnejší jazdci z Jasnej vstúpia medzi absolútnu svetovú špičku a budú jazdiť Freeride World Tour(FWT).
„Znamená to, že prídu len tí najlepší jazdci, ktorí majú šancu postúpiť. A rovnako sa môžeme tešiť na 6 jazdcov už pôsobiacich vo FWT, ktorí prídu zabojovať o body, aby sa medzi freerideovou smotánkou vo FWT udržali,“ informoval Tomáš Semančík, spoluorganizátor podujatia.

Jasna Adrenalin sa uskutoční vo freerideových terénoch na severnej strane Chopku. „Prvé freeride preteky sa tu konali už v roku 2002. Odvtedy organizátori aj s pomocou lyžiarskeho strediska Jasná posunuli úroveň pretekov poriadne vysoko. Super hospitality, jeden z najdostupnejších svahov v rámci celej tour, kvalita terénov, to všetko spĺňa tie najvyššie parametre,“ hovorí člen organizačného štábu a rozhodca Matej Hulej. Uvedené slová potvrdzuje aj fakt, že už v roku 2015 získali preteky Jasna Adrenalin v rámci svetovej kvalifikácie Freeride World Qualifier najvyšší možný rating t. j.  4 hviezdy zo štyroch, vďaka čomu prichádzajú do Jasnej najlepší z najlepších. „Sme radi, že tak, ako má lyžiarske stredisko Jasná skvelé meno medzi organizátormi Svetového pohára v alpskom lyžovaní, tak môžeme s čistým svedomím povedať, že aj Jasna Adrenalin patrí medzi najlepšie organizované freeride preteky na svete,“ doplnil riaditeľ strediska Jasná Jiří Trumpeš.

Podujatie Jasna Adrenalin je rozložené na 4 dni.
Ešte pred pretekmi bude dôležitou súčasťou preverenie terénov horskými záchranármi, ktorí otestujú svahy, lavínové profily a zhodnotia bezpečnosť terénov. V samotných pretekoch budú štartovať striedavo pretekári na lyžiach a na snowboardoch. „Atraktivitu samotných pretekov podčiarkne nielen live streaming spojený s komentovaním diania, ale aj live judging – rozhodcovia budú mať dve minúty po skončení jazdy na to, aby jazdcom pridelili body. Táto novinka bude síce náročná z pohľadu rozhodovania, ale atraktívna z pohľadu jazdcov aj divákov,“ dopĺňa Ladislav Mrava, riaditeľ Jasna Adrenalin.  Rozhodcovia budú hodnotiť kontrolu pretekára nad lyžami, plynulosť jazdy, prevedenie, počet a dĺžku skokov, prevedenie oblúkov a trikov a obtiažnosť a kreativitu zvolenej línie.

Jazdci budú súťažiť nielen o prize money vo výške 10 000 eur, ale predovšetkým o body a postup do svetovej Freeride World Tour. Organizátori podujatia, na ktorom sa zúčastní 65 pretekárov z celého sveta, budú mať k dispozícii aj dve divoké karty – jednu dostal talentovaný Slovák Ján Tajboš a druhú český pretekár Pavel Božák.

Podrobnejšie informácie o celom podujatí a jeho programe nájde verejnosť na stránke jasnaadrenalin.sk

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda

Úvod do nórskej prírody alebo občas sa musíte uštipnúť…

Je to sen alebo nie? Táto krajina nie je len tak hocijaká. Je to okrem iného začiatok alebo koniec Európy – ako sa to vezme. Koniec sveta to však nie je, aj keď si tam takto môžete veľmi rýchlo a ľahko pripadať. Po diaľnici sa zveziete len niekoľko desiatok kilometrov okolo hlavného mesta a potom […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

V rytme Champs-Elysées, najslávnejšej ulice Paríža

Mesto nad Seinou Paríž je bezpochyby jedným z najzaujímavejších európskych veľkomiest. Mesto nad Seinou je obchodným, kultúrnym a ekonomickým centrom Francúzska, a okrem toho býva označované ako jedno z najromantickejších miest na svete. Je miestom, kde si na svoje prídu naozaj všetci. Romanticky ladené duše sa môžu prechádzať po kľukatých uličkách štvrti Montmartre, milovníci histórie […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Všetky krásy Albánska

Albánsko je dosť možno jednou z posledných európskych destinácií, z ktorej majú cestovatelia stále určitý rešpekt. Dlhú dobu bola v izolácii prísneho komunistického režimu a jej hory, nebetyčné a majestátne, opriadajú dodnes najrôznejšie skazky. Dnes sa ale tento kút Balkánu dostáva stále viac na výslnie vďaka svojej panenskej prírode, priezračnému moru aj pamiatkam na farbistú […]

Čítať ďalej