ONLINE MAGAZIN

Čo je prach? Ako vzniká?

Prach je všeobecné meno pre tuhé častice s priemerom menším ako 500 mikrometrov a všeobecnejšie: pre jemne oddelenú hmotu. Pozemská atmosféra obsahuje prach z rôznych zdrojov ako je pôdne prach naviaty vetrom, sopečné erupcie a znečistenia. Vzdušný prach je považovaný za aerosól. Môže ovplyvniť vyžarovanie atmosféry a mať značný vplyv na podnebie. Ak je navyše prach zložený z horľavej látky, ako je tomu v prípade múky a uhoľného prachu, môže predstavovať riziko výbuchu.

Prach je zodpovedný za niektoré choroby pľúc, predovšetkým u baníkov.

Domáci prach

Častice domáceho prachu sú vytvárané predovšetkým domácimi obyvateľmi odpadávaním kožných buniek; časť domáceho prachu pochádza z atmosférického prachu zvonku. Pozorovanie prachových častíc v priamom slnečnom svetle môže odhaliť tvar háčika.

Hmyz a iná drobná fauna môže mať na prach vzájomný účinok, ktorý má záporný vplyv na ľudských obyvateľov bytu a celkovo domu. Preto je v mnohých podnebných podmienkach vhodné udržiavať mierny prievan vzduchu nechávaním dverí a okien pootvorených. Po opustení domu sú častice odnesené vetrom či rozložené slnečným svitom. Riadenie prachu a priechodu vzduchu je kľúčové v chladnom podnebí, ktoré podporuje sklon nepriedušne uzatvoriť aj malé medzery a tým zamedziť akémukoľvek vniknutiu čerstvého vzduchu do domu.

Tvorbu prachu ovplyvňujú domáce roztoče. Všeobecne sú prítomné na každom povrchu i vo vzduchu. Domáce roztoče sa živia časticami organickej hmoty, tvoriace hlavnú zložku domáceho prachu. Vylučujú enzýmy pre trávenie prachových častíc. Enzýmy a stolice roztočov sa stávajú súčasťou domáceho prachu a môžu prebúdzať u ľudí alergickú reakciu. Prachovým roztočom sa darí vo vláknach postelí, nábytku a kobercov.

Častice tvoriace domáci prach sa ľahko stávajú vzdušnými. Preto je treba venovať odstraňovanie prachu pozornosť, pretože činnosť, ktorej cieľom bolo odstrániť prach, ho môže namiesto toho iba urobiť vzdušným.

Domáci prach možno odstrániť nasledujúcimi postupmi: vytieraním, stieraním či zmetením rúk, látkou alebo špongiou, prachovkou či metlou, alebo saním do klasického vysávača, či može veľmi pomôcť priemyselný vysávač s kvalitným filtrom. Pri týchto činnostiach, v prípade že nepoužívame kvalitný filter, môže časť prachu skončiť v pľúcach aktéra.

Nie je bez zaujímavosti, že určité malé percento v našich domácnostiach môže tvoriť aj kozmický prach: Jedná sa o častice medziplanetárnej hmoty menšie ako 1 mm, ktoré voľne plávajú vesmírom. Na Zemi ich každoročne dopadne asi 40 000 ton, a priemerne tak na metri štvorcovom zemského povrchu nájdeme jedno zrnko kozmického prachu.

 

Zdroj:  https://www.arecenze.sk/roboticke-vysavace/

 

Info: http://cs.wikipedia.org/wiki/Prach

Foto: Depositphotos

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

Študuj, pracuj a rozvíjaj cestovný ruch na Horehroní!

Horehronie so svojou vstupnou bránou, za ktorú sa pokladá mesto Brezno, ponúka rôzne oblasti, v ktorých sa možno v regióne uplatniť. Významnou oblasťou je práve oblasť cestovného ruchu, ktorá sa pokladá za jedno z najdynamickejších odvetví vôbec. Región Horehronie, s veľkým prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb, ponúka okrem toho množstvo turistických trás, cyklotrás, lyžiarskych stredísk, atrakcií […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Arménsko – kostol, kam sa pozrieš

Arménsko je malá krajina ležiaca v oblasti Zakaukazska. Rozlohou 30 000 km2 je len o málo väčšia ako Morava av roku 2011 tu žili iba 3 milióny obyvateľov. Prakticky celé Arménsko leží vo vysokých horách. Krajina je tu pomerne nehostinná a bujnú vegetáciu je možné zahliadnuť len málokde. Dejiny Arménov v mnohom silne pripomínajú dejiny […]

Čítať ďalej