ONLINE MAGAZIN

Udržať bezpečnosť prístavu Sydney je makačka

V Sydney sa nachádza jeden z najväčších prístavných komplexov na svete. Ten pokrýva približne 240 km pobrežia a 55 kilometrov štvorcových plochy pevniny. Do tohto priestoru patrí aj ikonická budova Sydney Opera House alebo aj Harbour Bridge.

Existujú ľudia, ktorí majú práve tento priestor na starosti. Elitný tím mužov a žien, ktorí sú pripravení na čokoľvek. Relatívne malá skupinka ľudí má na starosti správu tohto dynamického priestoru. Čelia tu menším, ale aj väčším incidentom. Členovia bezpečnostných jednotiek prístavu Sydney pritom musia neustále myslieť na to, že od nich môžu závisieť ľudské životy a ochrana majetku v hodnote miliárd dolárov.

Trochu štatistiky

Pobrežie okolo Sydney patrí k tým najkrásnejším na svete. Skrýva však veľké nebezpečie. Prírodný prístav najľudnatejšieho austrálskeho veľkomesta sa nazýva Port Botany. Cez Port Botany prúdi do Sydney až 40 percent jeho zásob potravín, doplaví sa sme približne 2,5 miliónov kontajnerov ročne a otočia sa v ňom tržby za cca 4 miliárd dolárov za rok.

Ako zabrániť miliardovým škodám len pol metra od dna prístavu

V tomto prístave je preto jasné, že je potrebné dávať pozor na to, aby sa žiadna z lodí nepotopila. Prístavní hrdinovia sa tak musia vydať zachrániť napríklad asi 25 metrov dlhú výletnú loď, ktorá začína v bezprostrednej blízkosti prístavu naberať vodu. Využijú k tomu nafukovacie vaky, ale ešte predtým musia skontrolovať či niekto nezostal na palube.

„O čosi väčšou“ výzvou je 250 metrov dlhý nórsky supertanker SKS Douro, ktorý do Austrálie priváža 120 000 ton výbušného petroleja. Ide o jeden z najťažších a súčasne najnebezpečnejších nákladov, ktoré kedy do Sydney priplávali. Problémom však je rozbúrené more a elitná jednotka musí loď odtiahnuť do bezpečia prístavu. Cesta však vedie okolo obytných štvrtí, najplytšou časťou celej zátoky pod mostom Harbour Bridge a končí ostrou zákrutou smerujúcou ku skladisku paliva.

Problém spočíva najmä v najplytšej časti.
Zatiaľ čo more má hĺbku len približne 13,7 metru, ponor tankeru má 13,1 metra. Počítať treba aj s päťmetrovými vlnami. Elitný tím potrebuje využiť ťažné člny vpredu ako aj vzadu.

Čln s ťažnou silou 200 ton potrebuje na zabrzdenie tankeru až kilometer.
Loď nesmie plávať ani príliš rýchlo, pretože sací efekt by ju mohol naopak pritisnúť ku dnu.

 

 

 

Pozor na útoky žralokov
V priebehu roka 2020 bolo v okolí Austrálie zaznamenaných 26 útokov žraloka na človeka, z toho osem bolo smrteľných. Žraloky sa nachádzajú aj vo vodách okolo prístavu Sydney. Aká je prevencia pred útok? Označiť žraloky, ktoré sú potom sledované satelitným systémom s 21 monitorovacími stanicami a plavci sa tak o prípadnej prítomnosti žralokov v okolí pobrežia včas dozvedia. Jediným spôsobom ako žraloka označiť je ho najskôr chytiť.

Ďalšia aktivita, ktorá patrí do popisu práce bezpečnostných jednotiek Sydney prístavu. Toto je samozrejme len špička ľadovca. Elitný tím Sydney Harbour Force sa musí vysporiadať aj s nelegálnymi rybármi, ako aj spustením lietadlovej lode postavenej v suchých dokoch či s novým náterom mostu Harbour Bridge. Našťastie majú dostatok ľudí na všetky tieto činnosti.

Bezpečnostné jednotky prístavu Sydney, tak sa volá desať-dielny dokumentárny seriál, ktorý sleduje osudy týchto elitných tímov a och odvážne činy. Pozrieť si ho môžete od štvrtka 10. marca o 20:00 na televíznej stanici Viasat Explore.

 

Trailer: https://youtu.be/FtxRpP_Apqg

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Do Dolného Rakúska na bicykli s celou rodinou a aktualizovanou cyklomapou i na Dolnorakúsku krajinskú výstavu 2022

Dolné Rakúsko je známe svojou krásnou prírodou a kultúrnymi pamiatkami. V aktuálnej sezóne sa koná každoročná a veľmi populárna Dolnorakúska krajinská výstava. V roku 2022 s témou Tajomstvá MARCHFELDU, ktorá je venovaná krásam a histórii regiónu Moravské pole. Odporúčame však aj cyklovýlety do ktorejkoľvek časti Dolného Rakúska. Vďaka aktualizovanej cyklomape si môžete vybrať trasy cez tunely, lesom, po starej železnici, k vodopádom […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám

Ulička, stred alebo okno? Ktoré miesto si vybrať v lietadle?

Vedeli ste, že vaše povinnosti a nároky počas letu sa líšia v závislosti od toho, aké sedadlo si zvolíte? Cestujúci pri okienka môže rozhodovať o tom, kedy zatiahne roletu. Človek v uličke má zase na starosť tlačidlo volania. Všetko samozrejme záleží na dohovore, slušnom jednaní a ohľaduplnosti k potrebám ostatných… So sedadlom pri okienku prichádzajú […]

Čítať ďalej
Cestovanie Príroda Radíme Vám Technika

Ako vybrať najlepší fotoaparát pre malé deti

Fotografovanie rozvíja kreativitu a je skvelým spôsobom sebarealizácie a to nielen pre nás dospelých, ale aj pre naše deti. Deti vďaka foteniu spoznávajú okolitý svet, naučia sa lepšie sústrediť a vyjadriť svoje emócie. Veľa rodičov tak rieši, ako vybrať najlepší fotoaparát pre deti. 3 tipy na najlepší fotoaparát pre deti Malé deti sa chcú baviť. […]

Čítať ďalej