ONLINE MAGAZIN

Tajomstvá smrti významných osobností

Dnešná doba je fantastická v mnohých smeroch. Napríklad aj v tom, že kriminalistika môže používať nástroje, o ktorých sa donedávna nikomu ani nesnívalo a vďaka nim prichádzať na kĺb nie len súčasným kriminálnym prípadom, ale odhaľovať aj pozadie zločinov, ktoré sa odohrali pokojne aj pred tisíc rokmi.

Na naše obrazovky teraz prichádza prvá séria nemecko-amerického dokumentárneho seriálu Nevyriešené historické prípady (v origináli Cold Case History), ktorého účelom je zmapovať pokusy, vrhnúť nové svetlo a prešetriť historické zločiny, o ktorých ste možno ani donedávna netušili, že šlo o zločiny.


Ako zomrel Ramses III.?

Pozrime sa napríklad na Ramsesa III., egyptského faraóna, ktorého mnohí ľudia v jeho okolí asi moc neobľubovali. Tento vládca žil v 13. storočí pred Kristom a jeho múmia bola objavená v 19. storočí.
V tej dobe nič nenasvedčovalo tomu, že Ramses zomrie neprirodzenou smrťou. Neskôr jeho múmiu podrobili bližšiemu skúmaniu pomocou skenovania CT prístrojom a zistili, že Ramses mal hlbokú reznú ranu na krku a na niekoľkokrát zlomené nohy, pričom na jednej z nich mu chýbal prst. Za zranenia na nohách pravdepodobne mohla sekera a predpokladá sa, že rezná rana bola spôsobená dýkou.

Dôsledkom jeho smrti však bolo niečo iné, čo sa zapísalo do histórie ako háremové sprisahanie. V smrti Ramesa mal prsty aj jeho syn Pentawer, ktorý je pravdepodobne totožný s jednou múmiou, ktorá bola pochovaná za nie príliš „kóšer“ podmienok. Pomocou DNA testov sa zistilo, že obe múmie patrili príbuzným. Pentawer bol údajne ako zradca popravený tak, že bol donútený k tomu, aby sa sám obesil.

Kto chcel zavraždiť Mediciho?

Bohatá florentská rodina Mediciovcov je známa až do dnes ako vládnuca rodina mestského štátu, ktorá zároveň vlastnila banku. K významným členom tejto rodiny patrili Lorenzo Medici a jeho bratranec Giuliano. Ale vo Florencii žili aj iné klany, ktoré by sa radi ujali vlády. Jedným z nich bola aj rodina Pazzu, ktorá je známa v spojení „Pazziho sprisahanie“.

Práve Pazziho sprisahanie, ktoré vypuklo 26. apríla 1478, vyšetruje ďalší z dielov dokumentárneho seriálu. V tento deň bol na bratranca Giuliana spáchaný atentát priamo v katedrále Santa Maria de Fiore. Lorenzo prežil s malým škrabancom na krku, ale Giuliano bol ubodaný k smrti. Rozčúlený dav reagoval na tento čin povesením arcibiskupa Francesca Salviatiho, jedného z aktérov sprisahania, ktorý dokonca konal s požehnaním pápeža Sixta IV.

 

Ako zomrel Vincent Van Gogh?

Vincent van Gogh, jeden z najznámejších maliarov 19. storočia a vlastne histórie celkovo, spáchal podľa všetkého samovraždu. Mal sa zastreliť revolverom Lefaucheux kalibru 7 mm, keď práve maľoval v poli. Avšak neexistujú k tomu žiadne dôkazy. Maliar zomrel až 30 hodín po incidente a mal teda dosť času svedčiť, ale nie je úplne isté či nevypovedal klamlivo. Za normálnych okolností by taký postup nebol úplne v jeho záujmu, ale Van Gogh vypovedal, že aj tak chcel zomrieť. To znamená, že pokiaľ ho niekto zastrelil, nemal nemecký umelec ani záujem ho udávať.

Van Gogh vtedy prespával v jednom hostinci. Dcéra vlastníka hostinca o pár rokov neskôr dosvedčila, že sa jej maliar zdôveril, že sa chce zabiť. Jej svedectvo doplnil aj René Secrétan, 16 ročný mladík, ktorý sa práve potuloval neďaleko. Údajne mu maliar ukradol jeho zbraň. Vtedajšie vyšetrovanie sa tiež prikláňalo k samovražde. Na základe skúmania Van Gogha zabila zbraň z blízka a teda zbraň v čase výstrelu držal práve Van Gogh. Posledné výskumy však naznačujú, že vrahom mohol byť Secrétan. Mimochodom, vražedná zbraň, použitá roku 1890, bola nájdená na poli až v roku 1965. 19. júna bola táto zbraň vydražená za 162 500€, takmer trojnásobok pôvodne odhadovanej čiastky.

 

Záhadná smrť Marilyn Monroe

Ďalšia z najväčších celebrít a ikon 20. storočia Marilyn Monroe zomrela tiež za záhadných okolností. Síce sa opäť oficiálne hovorí o samovražde, nešlo však v skutočnosti o sprisahanie? A netýkalo sa toto sprisahanie nejako aj prezidenta Kennedyho? Herečka a speváčka bola v auguste 1962 nájdená mŕtva vo veku 36 rokov vo svojom byte.
Špekuluje sa však o tom, že o samovraždu nešlo. Mohlo ísť o vraždu, v ktorej mal prsty Bobby Kennedy, prípadne mafia.

Podľa najnovších teórii mohla byť herečka zavraždená svojim údajným milencom, doktorom  Ralphom Greensonom. V knižnici UCLA bola v roku 2019 nájdená záhadná krabica, v ktorej sa nachádzali informácie, ktoré Greenson o herečke nazbieral. Ihneď po nájdení tejto krabice bol jej obsah na 20 rokov označený za prísne tajný materiál, čo len pridalo na ďalších špekuláciách.

Práve Greenson našiel telo mŕtvej Marilyn a špekuluje sa aj o tom, že práve on ju mohol predávkovať barbiturátmi, ktoré ju zabili.

Seriál  Nevyriešené historické prípady uvádza známa herečka Florence Kasumba, ktorá počas jednotlivých dielov otvára tieto vyššie uvedené prípady. Diváci, ktorý sa o nich chcú dozvedieť viac, môžu sledovať dokumentárny seriál od pondelka 7. februára na Viasat History. Dokumenty budú odvysielané v rámci februárového cyklu dokumentov Po stopách dávnych vrážd.

 

Trailer: https://youtu.be/TlUbf4h66OM

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Film Náš tip Radíme Vám

Dokumentárna séria Stratené mestá Biblie odhalí tajomstvá biblických príbehov

Stratené mestá Biblie je nový dvojdielny dokument na televíznej stanici Viasat History. Slovenská premiéra bude odvysielaná v nedeľu 25. septembra o 21:00 a nadšencov histórie zavedie na miesta, ktoré sa neodmysliteľne spájajú so starozákonnými textami. Objavíte Babylon, Uruk, Ur, Ninive či Girsu z doposiaľ nevídanej perspektívy.  Starý zákon vďaka dokumentu Stratené mestá Biblie znova ožije. Dostaneme sa na miesta, […]

Čítať ďalej
Film Náš tip Radíme Vám

Epic Drama odvysiela tretiu sériu výpravného seriálu Ponorka

Kritikmi aj divákmi oceňovaný koprodukčný seriál Ponorka (Das Boot) sa vracia. Slovenskú premiéru 3. série si môžete pozrieť už vo štvrtok 29. septembra o 21:00 exkluzívne na Epic Drama.   Fanúšikovia prvých dvoch sérii sa majú zaručene na čo tešiť. Pokiaľ však seriál Ponorka nepoznáte, rozhodne čítajte ďalej. Keď mala nová desaťdielna séria premiéru v Nemecku a vo […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám

Dovolenka so psom pri mori – na čo dať pozor?

Chcete na letnú dovolenku k moru vziať aj vášho psieho parťáka, ale bojíte sa, či slanú vodu a vysoké teploty zvládne? Prinášame niekoľko tipov na čo nezabudnúť počas dovolenky pri mori, aby sa spoločne strávené chvíle so psíkom obišli bez komplikácií a obe strany si čas pri mori užili. Cestovať so psom k moru je […]

Čítať ďalej