ONLINE MAGAZIN

Surikaty, kto by ich nemiloval

Surikata je malá šelmička, ktorú si väčšina z nás veľmi dobre pamätá z detských návštev zoologických záhrad. Roztomilo vždy vybehli zo svojich nor a vo svojich neodmysliteľných postojoch pozorovali všetkých naokolo. Čo však o nich vieme?

Tak si ich predstavme trochu viac. Už prvým zaujímavým faktom je, že surikaty patria do čeľade šeliem, o ktorej ste s najväčšou pravdepodobnosťou ešte nepočuli. Nazýva sa jej čeľaď  promykovitých (Herpestidae), u ktorej sa ani odborníci nevedia zhodnúť či má bližšie k šelmám mačkovitým alebo psovitým. Okrem surikát sem patria napríklad aj promyky či mangusty.

 

 

Surikaty sa veľkosťou podobajú mačkám. Avšak na rozdieľ od mačiek, títo malí tvorovia stoja častejśie na zadných nohách ako na všetkých štyroch. Ich výška pritom dosahuje približne 35 centimetrov a hmotnosť od pol do necelého kilogramu.
Ak sa pozrieme na väčšinu fotografii surikat, uvidíme na nich nie jedno zvieratko, ale minimálne dve až celú skupinu. Surikaty sú skrátka spoločenské tvory, ktoré nežijú samé. Žijú v kolóniách, ktoré tvorí približne tridsať jedincov. Zaujímavé je, že sa surikaty rozhodujú o komunitnom živote vedome a každé zviera v kolónii má svoju stanovenú úlohu.  V zásade sa tak jedná o unikátnu obdobu ľudskej deľby práce, ktorej účelom je predovšetkým prežitie.
Surikaty majú aj zaujímavý jedálniček. Živia sa okrem iného aj jedovatými hadmi a škorpiónmi. Voči jedu od škorpióna sú odolné, ale pri love hadov musia byť obratnejšie, pretože ich jed im môže uškodiť. A tak sa občas stáva, že boj na život a smrť občas vyhrá práve had. Takto neslávne v roku 2007 skončila aj Flower Whiskers, matriarchálna surikatia dynastia z obľúbeného seriálu Surikaty  (Meerkat Dynasty), ktorý v rokoch 2007 a 2008 sledovalo milióny divákov po celom svete.

 

Okrem hadov si inak surikaty pochutnávajú aj na hmyze či pavúkoch, ale dokážu čiastočne prežiť aj na vegetariánskej strave, rôznych korienkoch a cibuľkách rastlín, ktoré vyhľadávajú podľa čuchu.

Niektoré africké kmene prezývajú surikaty „anjely slnka“. Podľa ich pover ich majú surikaty chrániť pred vlkolakmi či „mesačným diablom“, ktorý by inak v noci decimoval ich stáda a pripisujú mu aj zodpovednosť za stratených domorodcov, ktorí zmyzli počas noci.

Kolónie surikát si pod zemou budujú nory a tunely, a to najmä kvôli podnebným podmienkam obývaného územia. Vytvárajú si vlastné podzemné komplexy, ktoré môžu pokrývať plochu aj niekoľkých stoviek metrov štvorcových a môžu byť až tri metre hlboké. Okrem toho sa radi udomácnia aj v opustených podzemných príbytkoch iných živočíchov. V norách v bezpečí privádzajú na svet svoje mláďatá.

Pred predátormi sa môžu surikaty pomerne účinne brániť vďaka svojmu dobrému zraku. Predátorov môžu vidieť aj na stovky metrov a včas zmiznúť z jeho dosahu. Preto ich najčastejšie vidíme na fotografiách, ale aj v ZOO stáť na zadných nohách, kontrolovať okolie.

V najnovšom dokumentárnom seriáli Kráľovstvo surikát: Vzostup dynastie sa dozviete viac o týchto rozkošných tvoroch. Precízne spracovaní dokument voľne nadväzuje na vyššie uvedenú sériu Surikat a ukazuje ďalšie zvláštnosti surikát ako napríklad na to, že každej kolónii vládne dominantný pár, respektíve samička. Seriál si môžete pozrieť na televíznej stanici Viasat Nature od pondelka 7. februára o 18:00.


Trailer: https://youtu.be/6lFrUa9w2aU

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Do Dolného Rakúska na bicykli s celou rodinou a aktualizovanou cyklomapou i na Dolnorakúsku krajinskú výstavu 2022

Dolné Rakúsko je známe svojou krásnou prírodou a kultúrnymi pamiatkami. V aktuálnej sezóne sa koná každoročná a veľmi populárna Dolnorakúska krajinská výstava. V roku 2022 s témou Tajomstvá MARCHFELDU, ktorá je venovaná krásam a histórii regiónu Moravské pole. Odporúčame však aj cyklovýlety do ktorejkoľvek časti Dolného Rakúska. Vďaka aktualizovanej cyklomape si môžete vybrať trasy cez tunely, lesom, po starej železnici, k vodopádom […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám

Ulička, stred alebo okno? Ktoré miesto si vybrať v lietadle?

Vedeli ste, že vaše povinnosti a nároky počas letu sa líšia v závislosti od toho, aké sedadlo si zvolíte? Cestujúci pri okienka môže rozhodovať o tom, kedy zatiahne roletu. Človek v uličke má zase na starosť tlačidlo volania. Všetko samozrejme záleží na dohovore, slušnom jednaní a ohľaduplnosti k potrebám ostatných… So sedadlom pri okienku prichádzajú […]

Čítať ďalej
Cestovanie Príroda Radíme Vám Technika

Ako vybrať najlepší fotoaparát pre malé deti

Fotografovanie rozvíja kreativitu a je skvelým spôsobom sebarealizácie a to nielen pre nás dospelých, ale aj pre naše deti. Deti vďaka foteniu spoznávajú okolitý svet, naučia sa lepšie sústrediť a vyjadriť svoje emócie. Veľa rodičov tak rieši, ako vybrať najlepší fotoaparát pre deti. 3 tipy na najlepší fotoaparát pre deti Malé deti sa chcú baviť. […]

Čítať ďalej