ONLINE MAGAZIN

Jarné prázdniny už môžete opäť pohodlne stráviť v Česku

Cestovanie sa pomaly vracia k normálu. Česko zjednodušilo podmienky pre vstup turistov z EÚ do krajiny. Rovnako sa zrušili obmedzenia pre služby – v reštauráciách ani hoteloch sa už netreba preukazovať covid preukazom. Pripravili sme pre vás súhrn aktuálnych opatrení, ktoré sa týkajú cestovania do Českej republiky.

Posledný prieskum European Travel Commisson ukazuje zvýšený dopyt po cestovaní po Európe a my veríme, že výrazné zjednodušenie podmienok pre vstup turistov do Českej republiky pomôže vrátiť turizmus do rastúcich kriviek. Česká republika je jedna z najbezpečnejších krajín na svete, má bohatú históriu a ponúka dych vyrážajúce pamiatky v atraktívnych a časovo dobre dostupných lokalitách. Navyše tento rok sa CzechTourism zameria aj na komunikáciu moderného poňatia českých a moravských tradícií, turisti zo zahraničia sa tak majú rozhodne na čo tešiť,“ komentuje rozvoľňovanie opatrení Jan Herget, riaditeľ CzechTourism.

 Podmienky pre vstup do Českej republiky od 15. 2. 2022

Všetci, ktorí cestujú z krajín Európskej únie, musia vyplniť príjazdový formulár. Pred začiatkom cesty sa musia byť schopní preukázať:

  • buď certifikátom o dokončenom očkovaní alebo o očkovaní posilňujúcou dávkou,
  • alebo certifikátom o prekonaní choroby covid-19,
  • alebo výsledkom antigénneho či PCR testu.

Od odberu antigénneho testu nesmie uplynúť viac ako 24 hodín, od odberu PCR testu nesmie uplynúť viac ako 72 hodín.

Lytomyšl

Občania Českej republiky, občania Európskej únie, rodinní príslušníci občanov Českej republiky alebo Európskej únie s povolením na pobyt na území Európskej únie, cudzinci s povolením na dlhodobý alebo trvalý pobyt na územíEurópskej únie v prípade príchodu individuálnou dopravou nemusia vyplniť príjazdový formulár. Povinnosť sa tiež nevzťahuje na osoby mladšie ako 12 rokov.

Osoby cestujúce pozemnou cestou priamo zo/do susedného štátu, pričom táto cesta nepresiahne 24 hodín, majú výnimku zo všetkých hygienických pravidiel.

Príjazdový formulár je k dispozícii tu

Využívanie služieb v Česku

Zároveň sa už ľudia nemusia pri využívaní služieb a pri vstupe na hromadné podujatia v Česku povinne preukazovať certifikátom o očkovaní alebo o prekonanom covide-19. Bez obmedzení je teda ubytovanie v hoteloch, vstup do reštaurácií, na kultúrne, športové a ďalšie podujatia.

Aj naďalej zostáva však povinnosť nosiť respirátory vo vnútorných priestoroch a tiež obmedzenia čo sa týka počtu účastníkov na hromadných podujatiach. Od 19. februára 2022 bude môcť hromadné podujatia navštíviť maximálne 500 neusadených a 1000 sediacich osôb. V prípade usadených divákov bude možné z počtu miest nad 1000 využiť aj najviac 50% z maximálnej kapacity sály.

 

 

Detailné informácie ohľadom aktuálnych opatrení nájdete na covid.gov.cz

Inšpirácie, kam sa vybrať s deťmi počas jarných prázdnin v Česku, si môžete pozrieť na kudyznudy.cz

 

 

Na titulke: Baťúv kanál, foto: Petr Slavík

 

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip Príroda

Ohrozené ekosystémy sa nachádzajú po celom svete

Vydajte sa spolu s populárnym biológom za poznaním krehkej biodiverzity našej planéty. V štvordielnom dokumente Divočina Patricka Aryeeho sa spoločne s ďalšími odborníkmi a aktivistami vydáme na inšpiratívnu cestu do najdivokejších kútov sveta. Zistíte, ako zdanlivé drobnosti udržujú ekosystémy v rovnováhe, aká zložitá sieť interakcií spája koruny stromov s neviditeľným svetom pod našimi nohami ako aj to, ako najmenšie tvory […]

Čítať ďalej