ONLINE MAGAZIN

Ako merať napätie s voltmetrom?

Voltmeter je zariadenie, ktoré sa používa na meranie rozdielu elektrických potenciálov medzi dvoma bodmi v obvode. Osoby ktoré ho vedia používať dokážu riešiť a odstraňovať elektrické problémy a činnosti s nimi spojené. Prečo je voltmeter dôležitý a ako s ním merať napätie?

Voltmeter: Zistite, ako merať napätie

Schopnosť voltmetra merať napätie je dôležitá nie len v oblasti moderných technológií, ale aj v bežnom, praktickom živote. Nemáte bližšiu predstavu o jeho funkcii? Možno vám pomôže príklad z domáceho prostredia. Predpokladajme, že si chcete nakulmovať vlasy, no keď kulmu zapojíte do zásuvky, nič sa nestane. Je spotrebič pokazený? Možno áno, ale čo ak v zásuvke neprúdi elektrina? Voltmeter v tomto prípade ukáže prítomnosť napätia v zásuvke. Ideálna hodnota napätia na výstupe by mala byť približne 220 voltov.

Netreba zabúdať na bezpečnosť. Meranie elektrického prúdu v zásuvke môže byť nebezpečné a sprevádza ho niekoľko špecifických krokov. Ak máte nablízku skúsenú osobu, radšej ju poproste o pomoc. Začiatočníkom odporúčame vyskúšať si funkciu voltmetra na obyčajnej batérii. Po zapnutí prístroja nastavíte rozsah približne od 10 do 20 miliampérov. Záporný vodič voltmetra priložíte ku kladnej strane batérie (má značku plus) a naopak kladný vodič priložíte k zápornej strane batérie, ktorá má znamienko mínus. Ak tento úkon urobíte správne, na obrazovke uvidíte výslednú hodnotu.

Najpoužívanejšie druhy voltmetra

Voltmeter dokáže odmerať napätie s jednosmerným (DC) a striedavým (AC) prúdom. Základné typy voltmetrov môžeme rozdeliť na:

  • Analógový voltmeter
  • Digitálny voltmeter

Analógový voltmeter je v porovnaní s digitálnym o niečo viac cenovo dostupnejší. Bol prvý svojho druhu a aj napriek nástupu „digitálneho konkurenta“ je stále obľúbený u veľkého množstva ľudí. Čas odozvy analógovej verzie je rýchly, takže na výsledné hodnoty nemusíte dlho čakať.

Digitálny voltmeter eliminuje chyby merania, spôsobené človekom. Čo to znamená? Keď sa pozeráte na analógový voltmeter z iného uhla, občas sa môže stať, že uvidíte inú hodnotu. Pri číselnom displeji digitálneho voltmetra sa týmto problémom nemusíte zaoberať. Je ľahko prenosný a jeho digitálne odčítanie hodnôt zvyšuje presnosť. Funkcia automatického nastavenia rozsahu pomáha pri výbere rôznych rozsahov merania. Máte záujem zaobstarať si nový voltmeter, či iné vysokokvalitné elektrické komponenty? Navštívte tme.eu, kde si môžete vybrať z viac ako 500 000 dostupných produktov.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip Radíme Vám Tlačová správa

Cestovný ruch v Česku naberá na sile, počet turistov sa vlani dostal na predcovidové čísla.

V Česku sa v minulom roku ubytovalo v hromadných ubytovacích zariadeniach takmer 10 miliónov zahraničných turistov (43,3 % z celkového počtu). Ďalších takmer 12,5 milióna hostí tvorili samotní Česi (56,7 %), ktorí sa rozhodli stráviť dovolenku v domácich ubytovacích zariadeniach. Celkovo tak vlani počet turistov, ktorí do Česka zamierili, presiahol 22 miliónov a narástol medziročne […]

Čítať ďalej
Architektúra Náš tip outdoor Príroda Radíme Vám

Pardubice – mesto s históriou a moderným srdcom

Pardubice Pardubice (nemecky Pardubitz) sú štatutárne mesto na východe Čiech a hlavné mesto Pardubického kraja. Pardubice ležia 97 km na východ od Prahy a 270 kilometrov z Bratislavy, Leží  na sútoku rieky Labe s riečkou Chrudimkou. Napriek tomu, že Pardubice sú predovšetkým priemyselným a dopravným centrom, ich obyvatelia vedú bohatý kultúrny a športový život. Sídlo tu má univerzita a mnoho stredných […]

Čítať ďalej
Cestovanie Gastronómia Radíme Vám

Chorvátske vianočné kulinárske kúzlo: Sviatočná hostina pre zmysly

V mnohých krajinách sveta sa už o niekoľko dní pri vianočnom stole zídu rodiny a priatelia. Nebude tomu inak ani v Chorvátsku, kde k sviatočnej nálade prispeje prepychovo ozdobený stôl, a na ňom štedrá hostina. Chorvátsko je krajina, kde sa môžete dobre najesť po celý rok, no na Vianoce môžete zažiť skutočné gastronomické kúzla, ktoré […]

Čítať ďalej