ONLINE MAGAZIN

Ako merať napätie s voltmetrom?

Voltmeter je zariadenie, ktoré sa používa na meranie rozdielu elektrických potenciálov medzi dvoma bodmi v obvode. Osoby ktoré ho vedia používať dokážu riešiť a odstraňovať elektrické problémy a činnosti s nimi spojené. Prečo je voltmeter dôležitý a ako s ním merať napätie?

Voltmeter: Zistite, ako merať napätie

Schopnosť voltmetra merať napätie je dôležitá nie len v oblasti moderných technológií, ale aj v bežnom, praktickom živote. Nemáte bližšiu predstavu o jeho funkcii? Možno vám pomôže príklad z domáceho prostredia. Predpokladajme, že si chcete nakulmovať vlasy, no keď kulmu zapojíte do zásuvky, nič sa nestane. Je spotrebič pokazený? Možno áno, ale čo ak v zásuvke neprúdi elektrina? Voltmeter v tomto prípade ukáže prítomnosť napätia v zásuvke. Ideálna hodnota napätia na výstupe by mala byť približne 220 voltov.

Netreba zabúdať na bezpečnosť. Meranie elektrického prúdu v zásuvke môže byť nebezpečné a sprevádza ho niekoľko špecifických krokov. Ak máte nablízku skúsenú osobu, radšej ju poproste o pomoc. Začiatočníkom odporúčame vyskúšať si funkciu voltmetra na obyčajnej batérii. Po zapnutí prístroja nastavíte rozsah približne od 10 do 20 miliampérov. Záporný vodič voltmetra priložíte ku kladnej strane batérie (má značku plus) a naopak kladný vodič priložíte k zápornej strane batérie, ktorá má znamienko mínus. Ak tento úkon urobíte správne, na obrazovke uvidíte výslednú hodnotu.

Najpoužívanejšie druhy voltmetra

Voltmeter dokáže odmerať napätie s jednosmerným (DC) a striedavým (AC) prúdom. Základné typy voltmetrov môžeme rozdeliť na:

  • Analógový voltmeter
  • Digitálny voltmeter

Analógový voltmeter je v porovnaní s digitálnym o niečo viac cenovo dostupnejší. Bol prvý svojho druhu a aj napriek nástupu „digitálneho konkurenta“ je stále obľúbený u veľkého množstva ľudí. Čas odozvy analógovej verzie je rýchly, takže na výsledné hodnoty nemusíte dlho čakať.

Digitálny voltmeter eliminuje chyby merania, spôsobené človekom. Čo to znamená? Keď sa pozeráte na analógový voltmeter z iného uhla, občas sa môže stať, že uvidíte inú hodnotu. Pri číselnom displeji digitálneho voltmetra sa týmto problémom nemusíte zaoberať. Je ľahko prenosný a jeho digitálne odčítanie hodnôt zvyšuje presnosť. Funkcia automatického nastavenia rozsahu pomáha pri výbere rôznych rozsahov merania. Máte záujem zaobstarať si nový voltmeter, či iné vysokokvalitné elektrické komponenty? Navštívte tme.eu, kde si môžete vybrať z viac ako 500 000 dostupných produktov.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej
Technika Technológie

Pretaktovateľné serverové pamäte DDR5

Kingston FURY, divízia spoločnosti Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, rozširuje svoj rad pamätí DDR5 uvedením Kingston FURY Renegade Pro DDR5 RDIMM, nového radu pretaktovateľných serverových pamätí navrhnutých tak, aby spĺňali výkonnostné požiadavky novej generácie pracovných staníc a stolových počítačov.

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

Študuj, pracuj a rozvíjaj cestovný ruch na Horehroní!

Horehronie so svojou vstupnou bránou, za ktorú sa pokladá mesto Brezno, ponúka rôzne oblasti, v ktorých sa možno v regióne uplatniť. Významnou oblasťou je práve oblasť cestovného ruchu, ktorá sa pokladá za jedno z najdynamickejších odvetví vôbec. Región Horehronie, s veľkým prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb, ponúka okrem toho množstvo turistických trás, cyklotrás, lyžiarskych stredísk, atrakcií […]

Čítať ďalej