ONLINE MAGAZIN

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brne

Hlavné dielo funkcionalistickej architektúry, Vilu Tugendhat, si prezriete v Brne – Čiernych Poliach. Vznikla v rokoch 1929 – 1930 podľa projektu nemeckého architekta Ludwiga Miesa van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roku 1928 na žiadosť manželov Tugendhatových.

Ide o prvý objekt modernej architektúry v Českej republike a štvrtý na svete, ktorý bol zaradený medzi pamiatky UNESCO (v roku 2001). K vile patrí aj priľahlá záhrada. Pozemok venoval otec Grety Tugendhatovej, známy brnenský textilný priemyselník Löw-Beer.
Vila je označovaná, spolu s nemeckým pavilónom v Barcelone (1929), za najvýznačnejšie predvojnové dielo Miesa van der Rohe a stavbu, ktorá určila nové merítka moderného bývania.
Patrí k základným dielam svetovej modernej architektúry – funkcionalizmu. Autor je považovaný za jedného z otcov modernej architektúry 20. storočia.

Vnútorné vybavenie domu navrhol Ludwig Mies van der Rohe so svojimi spolupracovníkmi Lilly Reichovou a Sergiom Ruegenbergom. Nábytok bol prevažne z rúrkovej a pásovej ocele a z ušľachtilého dreva (palisander, zebrano, makassarský eben). Zariadenie bolo spracované ako nábytok na mieru danej architektúry.Jediným umeleckým dielom v interiéri bola plastika dievčenského torza od Wilhelma Lehmbrucka z roku 1913. Manželia Tugendhatovi obývali vilu iba do roku 1938, kedy boli ako Židia nútení opustiť pod hrozbou nemeckej expanzie Československú republiku. Na jeseň roku 1939 ju zabavilo Gestapo ao tri roky neskôr bola zapísaná ako majetok Veľkonemeckej ríše. Počas vojny vilu využíval letecký konštruktér a priemyselník Willy Messerschmitt.

V roku 1945 ju zabrala Červená armáda a vila slúžila na ubytovanie sovietskych vojakov, na jej prízemí bola koniareň.
V tejto dobe vzal za svoje všetok mobiliár. Pri nálete na Brno boli výbuchom bomby zničené všetky okná hlavného obytného priestoru okrem jedného. Touto stratou bol prakticky zničený celý architektonický koncept vily. Našťastie technická štruktúra stavby zostala zachovaná. Po oslobodení vila slúžila ako súkromná škola rytmiky a tanečnej gymnastiky pani Karly Hladkej, a to v rozmedzí rokov 1945 – 1950, kedy bola vila odovzdaná Štátnemu ústavu liečebného telocviku, ktorý tu vykonával rehabilitáciu detí s chybami chrbtice a zlým držaním tela.

V roku 1969 bol dom zapísaný do Štátneho zoznamu kultúrnych pamiatok. V 80. rokoch prebehla rekonštrukcia. Od začiatku 90. rokov do roku 1994 slúžila stavba komerčné účely. Z rozhodnutia Rady mesta Brna bola vila odovzdaná do užívania Múzeu mesta Brna, ktoré ju od prvého júla uvedeného roku sprístupnilo ako pamätník modernej architektúry.

 

Viac informácií najdete tu: https://www.kudyznudy.cz/
Zdroj: https://bit.ly/3q2hTkX
Fotografie: depositphotos

 

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Arménsko – kostol, kam sa pozrieš

Arménsko je malá krajina ležiaca v oblasti Zakaukazska. Rozlohou 30 000 km2 je len o málo väčšia ako Morava av roku 2011 tu žili iba 3 milióny obyvateľov. Prakticky celé Arménsko leží vo vysokých horách. Krajina je tu pomerne nehostinná a bujnú vegetáciu je možné zahliadnuť len málokde. Dejiny Arménov v mnohom silne pripomínajú dejiny […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Novinky Radíme Vám

V Brne navštívite cez víkend až štyri vily.

Aké boli predstavy architektov o modernom bývaní na začiatku 20. storočia? Porovnajte si 4 brnianske vily štyroch historicky významných architektov, ktorých inovatívnym prístupom sa inšpirujú aj tí dnešní. TIC BRNO v spolupráci so správcami víl pre vás pripravilo 14 víkendov, počas ktorých sa môžete potešiť modernou architektúrou svetového významu. „Myšlienka spojiť návštevu 4 ikonických víl […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie outdoor Radíme Vám

Škótsko a jeho mnoho tvárí

Medzi stereotypné predstavy o Škótsku patria ryšavé vlasy, muži v sukniach, gajdy, whisky, dážď, zadumaná krajina jazier a hôr, hrady, spletitá história, sloboda, ovce a patriotizmus. To všetko tu návštevník spoľahlivo nájde, ale aj oveľa viac. Stačí len prísť a nechať sa uniesť krásou a kultúrou tejto malej veľkej krajiny. A samozrejme treba zabudnú na […]

Čítať ďalej