ONLINE MAGAZIN

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brne

Hlavné dielo funkcionalistickej architektúry, Vilu Tugendhat, si prezriete v Brne – Čiernych Poliach. Vznikla v rokoch 1929 – 1930 podľa projektu nemeckého architekta Ludwiga Miesa van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roku 1928 na žiadosť manželov Tugendhatových.

Ide o prvý objekt modernej architektúry v Českej republike a štvrtý na svete, ktorý bol zaradený medzi pamiatky UNESCO (v roku 2001). K vile patrí aj priľahlá záhrada. Pozemok venoval otec Grety Tugendhatovej, známy brnenský textilný priemyselník Löw-Beer.
Vila je označovaná, spolu s nemeckým pavilónom v Barcelone (1929), za najvýznačnejšie predvojnové dielo Miesa van der Rohe a stavbu, ktorá určila nové merítka moderného bývania.
Patrí k základným dielam svetovej modernej architektúry – funkcionalizmu. Autor je považovaný za jedného z otcov modernej architektúry 20. storočia.

Vnútorné vybavenie domu navrhol Ludwig Mies van der Rohe so svojimi spolupracovníkmi Lilly Reichovou a Sergiom Ruegenbergom. Nábytok bol prevažne z rúrkovej a pásovej ocele a z ušľachtilého dreva (palisander, zebrano, makassarský eben). Zariadenie bolo spracované ako nábytok na mieru danej architektúry.Jediným umeleckým dielom v interiéri bola plastika dievčenského torza od Wilhelma Lehmbrucka z roku 1913. Manželia Tugendhatovi obývali vilu iba do roku 1938, kedy boli ako Židia nútení opustiť pod hrozbou nemeckej expanzie Československú republiku. Na jeseň roku 1939 ju zabavilo Gestapo ao tri roky neskôr bola zapísaná ako majetok Veľkonemeckej ríše. Počas vojny vilu využíval letecký konštruktér a priemyselník Willy Messerschmitt.

V roku 1945 ju zabrala Červená armáda a vila slúžila na ubytovanie sovietskych vojakov, na jej prízemí bola koniareň.
V tejto dobe vzal za svoje všetok mobiliár. Pri nálete na Brno boli výbuchom bomby zničené všetky okná hlavného obytného priestoru okrem jedného. Touto stratou bol prakticky zničený celý architektonický koncept vily. Našťastie technická štruktúra stavby zostala zachovaná. Po oslobodení vila slúžila ako súkromná škola rytmiky a tanečnej gymnastiky pani Karly Hladkej, a to v rozmedzí rokov 1945 – 1950, kedy bola vila odovzdaná Štátnemu ústavu liečebného telocviku, ktorý tu vykonával rehabilitáciu detí s chybami chrbtice a zlým držaním tela.

V roku 1969 bol dom zapísaný do Štátneho zoznamu kultúrnych pamiatok. V 80. rokoch prebehla rekonštrukcia. Od začiatku 90. rokov do roku 1994 slúžila stavba komerčné účely. Z rozhodnutia Rady mesta Brna bola vila odovzdaná do užívania Múzeu mesta Brna, ktoré ju od prvého júla uvedeného roku sprístupnilo ako pamätník modernej architektúry.

 

Viac informácií najdete tu: https://www.kudyznudy.cz/
Zdroj: https://bit.ly/3q2hTkX
Fotografie: depositphotos

 

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Osobnosti Lines outdoor Tlačová správa

Jože Plečnik – architekt, ktorý premenil Pražský hrad a Lány na rezidencie českých prezidentov

Slovinský architekt Jože Plečnik sa na prianie prezidenta T. G. Masaryka stal prvým oficiálnym architektom Pražského hradu a výrazne ovplyvnil jeho podobu. Od jeho narodenia uplynulo 150 rokov. Poďte sa vybrať po jeho stopách nielen po Hradčanoch, ale aj do rezidencie prezidentov v Lánoch a ku kostolu na pražských Vinohradoch, ktorý patrí k najpôsobivejším Plečnikovým […]

Čítať ďalej
Architektúra Technika

Tehla – vznik a ako sa v priebehu rokov menila

Tehla je najznámejším stavebným materiálom, ktorý je známy skoro ako ľudstvo samo. Trvalo tisíce rokov, kým sa výroba pálenej tehly dostala na súčasnú úroveň. Počas posledných sto rokov pritom zaznamenala obrovský vývoj. Tehly vyrobené pred sto rokmi by už nezodpovedali súčasným požiadavkám na stavby, akými sú nízkoenergetické domy. Poďme sa spoločne vydať po stopách histórie […]

Čítať ďalej
Architektúra

Na čo si dať pozor pri zariaďovaní malého bytu ?

Zariaďujete malý byt a chcete všetko vyladiť do posledného detailu? Potom si dajte pozor, aby ste sa nedopustili jednej z najčastejších chýb. V malom priestore vynikne každá drobnosť, a tak je ľahké celkový dojem pokaziť maličkosťou. Prečítajte si, na čo si dať pozor pri zariaďovaní malého bytu a akým chybám sa vyvarovať. Veríme, že vám […]

Čítať ďalej