ONLINE MAGAZIN

Na čo si dať pozor pri zariaďovaní malého bytu ?

Zariaďujete malý byt a chcete všetko vyladiť do posledného detailu? Potom si dajte pozor, aby ste sa nedopustili jednej z najčastejších chýb.
V malom priestore vynikne každá drobnosť, a tak je ľahké celkový dojem pokaziť maličkosťou.

Prečítajte si, na čo si dať pozor pri zariaďovaní malého bytu a akým chybám sa vyvarovať. Veríme, že vám tento článok pomôže vyšperkovať vaše bývanie k úplnej dokonalosti!

Príliš veľa dekorácii na stenách
Chcete si zútulniť svoj domov dekoráciami, obrazmi, fotografiami a ďalšími doplnkami, ktoré sa umiestňujú na steny? Potom si dajte na výbere konkrétnych predmetov naozaj záležať.
V malých bytoch totiž býva pozdĺž mnohých stien nábytok, ktorý už sám o sebe zaberie množstvo plochy steny. Umiestnením mnohých ďalších dekorácií bude miestnosť vyzerať prepchatá a predimenzovaná.
Dajte prednosť čistej elegancii a strohosti a nebojte sa nechať niekoľko stien v bielej farbe bez akýchkoľvek doplnkov. Do malých priestorov odporúčame umiestniť maximálne 2 dekorácie, ktoré na seba strhnú pozornosť a zdôraznia štýl vášho bývania.

Temné miestnosti priestor opticky zmenšia
Svetlé farby majú schopnosť priestory opticky rozšíriť, tie tmavé naopak pohlcujú svetlo a miestnosti opticky zmenšia. Z toho dôvodu sa vyhýbajte temným odtieňom, a to ako v priestoroch kuchyne, obývačky či spálne, tak kúpeľne.

V malých bytoch a garsónkach majú kúpeľne spravidla len niekoľko metrov štvorcových. Voľbou tmavých odtieňov obkladov a dlažieb budú vyzerať ešte menšie, než v skutočnosti sú. Pokiaľ chcete predsa len siahnuť po tmavších odtieňoch, zvoľte tmavú podlahu a svetlé steny. Malým kúpeľniam pristanú svetlé odtiene, používate na obklad rozmerovo väčšie kachličky ako menšie. Taktiež používajte kvalitný leveling system!
V opačnom prípade bude každú nedokonalosť hneď vidieť. To isté platí v prípade voľby podlahových krytín. Podlahy v dekore tmavého dreva vyniknúť vo veľkých domoch a bytoch, do malých sa ale príliš nehodia.

Pohovka je zbytočne veľká
Veľa majiteľov bytov a domov sníva o priestrannej obývacej izbe, ktorej stredobodom bude veľká pohovka. Bohužiaľ, túto víziu majú obvykle aj majitelia malých bytov a garsónok, a tak si zaobstarajú naozaj mohutnú pohovku, ktorá zaberie väčšinu úžitkovej plochy. Interiéry navrhujte vždy ako celok a počítajte s tým, že budete musieť ustúpiť zo svojich predstáv. Namiesto jednej veľkej pohovky doplňte priestor malým kreslom alebo taburetom. Miestnosti to opticky prospeje, navyše vám zostane aj nejaké to miesto na rozšírenie priestoru jedálne alebo kuchyne.

Nezmyselne mnoho farebných kombinácií
Zastavíme sa ešte o výbere farieb, kde ľudia chybujú najčastejšie. Chcú mať totiž svoje obydlia pestré a pútavé, a tak do interiérov zakomponujú viac farebných kombinácií. Nakoniec vznikne farebný chaos, ktorý s útulným bývaním nemá nič spoločné. Odporúčame preto staviť na klasiku v podobe neutrálnej bielej alebo šedej a priestor rozjasniť farebnými doplnkami. Výhodou takéhoto riešenia je možnosť pravidelných obmien. Interiéry v neutrálnych farbách nikdy nevyjdú z módy a len tak vás neomrzia. Ak chcete vymaľovať aj steny, urobte tak len pri niektorých a vždy len v jednej dominantnej farbe.
Aj malý byt sa dá zariadiť útulne a pohodlne. Veríme, že sa našimi tipmi inšpirujete a pri zariaďovaní interiérov sa vyhnete najčastejším chybám.

Viac informácií tu: https://www.chytre-bydleni.cz/

Zdroj: https://bit.ly/3F1Qbcf

Foto: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Automobily Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Lahodný rum, salsa, cigara? To všetko a ešte viac je Kuba

Zaujímavá, unikátna, veselá, živá, chudobná, krásna, nekomplikovaná. Ku Kube pasuje veľa prívlastkov, rozhodne však nie je jednotvárna! Kuba je ostrov mnohých kontrastov s jedinečným kúzlom a originalitou v podobe dobrosrdečných ľudí, rytmu salsy, amerických veteránov, nádherného mora a ešte krajších západov slnka, úžasnej architektúry. Dovolenka na Kube sľubuje bezpochyby špeciálny zážitok. Kuba, jedna z posledných […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Príroda Radíme Vám

Extremadura – krajina dobyvateľov

Neďaleko od hlavného mesta Madridu sa rozkladá krajina dobyvateľov alebo kraj Extremadura. Práve odtiaľ totiž pochádzajú slávni dobyvatelia ako Hernán Cortés, Francisco Pizarro, Pedro de Valvidia, Nuñez de Balboa a ďalší. PÔVABNÉ TRUJILLO Iba dve hodiny od madridského letiska sa nachádza Trujillo, najkrajšie mesto celej Extremadury. Očarí vás kamenné sídla s hrdými šľachtickými erbmi preslávených […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie outdoor Príroda

Taliansky poklad rozosiaty po skalách – to je Cinque Terre

Predstavte si trieštivé zvuky morských vĺn a až gýčovito malebnú oázu pokoja, s uličkami tak úzkymi, že mnohými z nich neprejde ani ten najmenší fiat. Aj to je Taliansko, toľko vzdialené zažitej predstave rušných a hlučných letovísk. To je jedinečné Cinque Terre. Vernazza, Corniglia, Riomaggiore, Monterosso al Mare a Manarola, tak sa volá päť pôvodne […]

Čítať ďalej