ONLINE MAGAZIN

Jože Plečnik – architekt, ktorý premenil Pražský hrad a Lány na rezidencie českých prezidentov

Slovinský architekt Jože Plečnik sa na prianie prezidenta T. G. Masaryka stal prvým oficiálnym architektom Pražského hradu a výrazne ovplyvnil jeho podobu. Od jeho narodenia uplynulo 150 rokov. Poďte sa vybrať po jeho stopách nielen po Hradčanoch, ale aj do rezidencie prezidentov v Lánoch a ku kostolu na pražských Vinohradoch, ktorý patrí k najpôsobivejším Plečnikovým stavbám.

Priekopník modernej architektúry a jeden z najvýznamnejších architektov 20. storočia Jože Plečnik bol celý život rozkročený medzi rodnou Ľubľanou, Viedňou, kde vyštudoval viedenskú akadémiu pod vedením jedného zo zakladateľov modernej európskej architektúry Otta Wagnera, a Prahou, kam ho priviedlo priateľstvo so spolužiakom Janom Kotěrou. Po desaťročnom pôsobení vo Viedni sa v roku 1910 presťahoval do Prahy, kde začal pôsobiť ako profesor dekoratívnej architektúry na Vysokej škole umeleckopriemyselnej. Spriatelil sa s T. G. Masarykom a po vzniku republiky sa stal architektom Pražského hradu, aby podľa Masarykovho priania „hrad monarchistický premenil na hrad demokratický“.

Interiér kostola Najsvätejšieho srdca Pána, Plečnik (c) Pavol Urbánek

Plečnikove práce prezrádzajú vplyv stredomorskej architektúry aj viedenskej secesie, antiky a ranej talianskej renesancie. Jeho štýl kombinuje moderné a klasické prvky, najmä stĺpy, balustrády a piliere, a to z kvalitných materiálov, ako bola žula a mramor. Vrcholné obdobie Plečnikovej tvorby je spojené práve s úpravami Pražského hradu. Navrhol nové usporiadanie záhrad Rajskej, Na valech a Na Baště, odkiaľ vedie Býčie schodisko na tretie nádvorie. Tam architekt nechal vztýčiť monolit z mrákotínskej žuly. Podľa jeho plánov bol upravený aj byt prezidenta v Novom kráľovskom paláci, vstupná stĺpová sieň Španielskej sály, Masarykova vyhliadka s vinicou na severnej hrane Jelenej priekopy a ďalšie miesta.

Na premeny Pražského hradu nadviazali nadčasové úpravy interiérov zámku v Lánoch a zámockého parku, oficiálna rezidencia českých prezidentov. Posledným Plečnikovým dielom v Česku je kostol Najsvätejšieho Srdca Pána v Prahe na námestí Jiřího z Poděbrad z rokov 1928 až 1932. Pretože časť verejnosti vtedy ostro protestovala proti jeho plánovaným zásahom v okolí Pražského hradu a Hradčan, Plečnik spoluprácu s Prahou, Masarykom a českým štátom ukončil a vrátil sa do vlasti.

Kostol Najsvätejšieho srdca Pána, dielo Plečnika (c) Pavol Urbánek

 

V Ľubľane v posledných dvadsiatich rokoch svojho života ovplyvnil urbanistické riešenie mesta a súčasne vybudoval školu architektúry. Medzi najznámejšie diela patrí Trojmostie cez rieku Ľubľanicu, tržnica, Národná a univerzitná knižnica či kostol sv. Michala na Blatoch.

Architekt zomrel v roku 1957 a je pochovaný na cintoríne Žale, ktorý tiež sám projektoval. V Ľubľane si tiež môžete prezrieť múzeum Jože Plečnika, umiestnené v jeho dome v štvrti Trnovo, v Česku jeho pôsobenie mapuje expozícia v Rothmayerovej vile v pražských Střešovicích.

Plečnikov obelisk pri katedrále sv. Víta (c) Pavol Urbánek

Plečnikovo Býčie schodisko na Pražskom hrade (c) Pavol Urbánek

Lany FOTO Jiří Jiroušek, CzechTourism

 

Viac zaujímavých tipov na cestovanie do Českej republiky nájdete na kudyznudy.cz

Fotografia na titulke: Praha Hradcany FOTO Libor Sváček, CzechTourism

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Film Náš tip Radíme Vám

Dokumentárna séria Stratené mestá Biblie odhalí tajomstvá biblických príbehov

Stratené mestá Biblie je nový dvojdielny dokument na televíznej stanici Viasat History. Slovenská premiéra bude odvysielaná v nedeľu 25. septembra o 21:00 a nadšencov histórie zavedie na miesta, ktoré sa neodmysliteľne spájajú so starozákonnými textami. Objavíte Babylon, Uruk, Ur, Ninive či Girsu z doposiaľ nevídanej perspektívy.  Starý zákon vďaka dokumentu Stratené mestá Biblie znova ožije. Dostaneme sa na miesta, […]

Čítať ďalej
Cestovanie

Ako môže vyzerať peklo v lietadle? Stačí na to jedno malé dieťa

Cestujúci letu spoločnosti Lufthansa z Nemecka do New Jersey na svoj let asi len tak nezabudnú. Nepríjemne im ho spestril malý chlapec, ktorý niekoľko hodín v kuse kričal, preliezal sedadlá a prechádzal sa uličkami lietadla. Jeho správanie natočil Shane Townley a zverejnil na internete. Niektorí diváci sympatizujú s dieťaťom a jeho matkou, iní kritizujú. Do […]

Čítať ďalej
Cestovanie Technika

V Trnave postavia osemmetrovú repliku stredovekého katapultu  

Novú mestskú atrakciu, ktorou bude replika obliehacieho zariadenia v životnej veľkosti, začnú stavať už začiatkom septembra v blízkosti trnavských hradieb. Jej slávnostné odhalenie bude počas jarmočného víkendu.   Projekt historickej rekonštrukcie obliehacieho zariadenia má za cieľ popularizovať a zatraktívniť turistom a obyvateľom Trnavy mestské opevnenie, ktoré patrí medzi najzachovalejšie v strednej Európe. „Týmto projektom by sme chceli […]

Čítať ďalej