ONLINE MAGAZIN

Čím viac terás, tým väčší luxus

EMIRÁTSKA SPOLOČNOSŤ PRIŠLA S KONCEPTOM PREPYCHOVEJ SUPERJACHTY ZA 3,5 MILIARDY EUR

Štúdio Rodriguez Design sa pochválilo vizualizáciou svojej novej luxusnej jachty pre dvadsaťštyri osôb, ktorej dĺžka bude dosahovať celých 110 metrov
Plavidlo ponesie meno Malena a malo byť k dostaniu za sumu 3,5 miliardy eur
Na lodi sa okrem iného nachádza hneď 11 kajút i certifikovaná pristávacia plošina pre vrtuľníky.
Jej hlavným poznávacím prvkom sú však symetrické terasovité paluby, ktoré hosťom zaistia ničím nerušený výhľad na zdanlivo nekonečné more.

S menom Malena oslní asi len málokoho. Keď však nechá naplno vyniknúť svoje impozantné miery a elegantné krivky, zamiluje si ju zrejme každý – hoci dovoliť si ju môžu naozaj len niektorí. Reč je o nedávno predstavenej superjachte, za ktorej návrhom stojí spoločnosť Rodriguez Design zo Spojených arabských emirátov.
Úplne nové, 110 metrov dlhé plavidlo, ktoré zatiaľ existuje iba na papieri, respektíve pôsobivej štúdii, zaujme predovšetkým svojou súmernosťou. Má celkom päť palúb, pričom horné tri tvoria ucelený trojuholníkový blok, ktorý je po oboch stranách zakončený priestrannými terasami. Na nich prirodzene nechýbajú pohodlné lehátka, bazén či jacuzzi.

„Čo sa postranných balkónov týka, chceli sme ľuďom navodiť pocit, ako by sa nachádzali v nejakom superluxusnom mrakodrape,“ priblížil zámer svojich kolegov Josh Rodriguez, zakladateľ spomínaného dizajnového štúdia. „Jachta obohatí akúkoľvek mestskú panorámu, v ktorej prístave bude práve kotviť,“ povedal pre CNN.

Atlantikom tam aj späť
Popri samotných tvaroch i skutočnosti, že jej paluba disponuje 11 kajutami a certifikovaným helipadom, nádherným bazénom, kde nesmie chýbať robotický bazénový vysávač , tiež oslní Malena  svojimi technickými parametrami. Plavidlo bude v duchu dnešnej doby poháňané hybridným diesel-elektrickým motorom, ktorý jachte umožní plávať maximálnou rýchlosťou až 18 uzlov (cez 33 kilometrov za hodinu). Ak popláva cestovnou rýchlosťou (12 uzlov), bude schopných naraz uraziť až šesť tisíc námorných míľ, respektíve 11100 kilometrov. To je zhruba toľko, ako by prekonala Atlantický oceán tam a späť.
Loď bude vybavená takzvanými azipodmi (azimutovými propulznými podami), s ktorými ako prvá prišla pred dlhými tridsiatimi rokmi fínska spoločnosť ABB a ktoré sa medzitým stihli uchytiť naprieč celým odvetvím od menších jácht po veľké výletné kolosy či tankery. Jednou z ich hlavných výhod je, že sa dokážu otáčať okolo svojej zvislej osi, vďaka čomu sa celé plavidlo stáva o poznanie lepšie manévrovateľné.

„Azipody fungujú vďaka elektrine, nie sú spojené priamo s motorom ako takým. Túto elektrinu vyrábajú alternátory, ktoré sú pripevnené na dieselových generátoroch. A tie môžu byť umiestnené kdekoľvek, nie nevyhnutne v strojovni. Takže sa dajú lepšie odizolovať od hluku a vibrácií, zásluhou čoho je aj plavba o poznanie hladšia,“ vysvetlil Rodriguéz.

Nie je, kto by loď aktuálne postavil
Hoci vyzerá najnovší zámer Rodriguezovej spoločnosti veľmi lákavo, má hneď dva podstatné háčiky. Tým prvým je, že toto plavidlo, na ktorého palubu sa zmestí až dvadsaťštyri hostí, musí najskôr zo všetkého niekto postaviť. Čo sa v dnešnej dobe javí ako celkom veľký problém.

Kvôli pretrvávajúcej pandémii a znateľnému nárastu bohatstva na strane tých najbohatších zažíva jachtársky priemysel hotové žatvy. Dopyt po nových lodiach dosahuje rekordnú úroveň a jednotliví výrobcovia skrátka nestíhajú. To koniec koncov potvrdzuje aj sám dizajnér.
„Lodenice sú teraz extrémne vyťažené. Dodacie lehoty začínajú na roku 2025, surové materiály sú čím ďalej drahšie a ich dodávky sú oneskorené alebo sa kompletne rušia,“ priznal s tým, že kedy presne by sa jeho vízia mohla stať realitou, je možné v súčasnej dobe „len ťažko odhadnúť“.

Druhým potenciálom zádrhelom Maleny môže byť jej cena. Aby jedného dňa mohla skutočne brázdiť vody svetových morí a oceánov, musí sa nájsť niekto, kto za ňu bude ochotný zaplatiť 350 miliónov eur, teda v prepočte nejakých 3,5 milarda eur. Sám Rodriguez si s tým však príliš ťažkú ​​hlavu nerobí – podľa jeho slov sa totiž potenciálni záujemcovia firme už hlásia.

Foto: Zdroj: Rodriguez Design
Zdroj text: https://www.euro.cz/
Viac informácií nájdete tu: https://bit.ly/3eSk30o

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Gastronómia Novinky outdoor Radíme Vám

TRNAVSKÝ RÍNEK OPÄŤ PRINESIE BOHATÝ PROGRAM

Aktuálny 11. ročník obľúbeného Trnavského rínku sa uskutoční v sobotu 18. mája na Námestí sv. Mikuláša a Kapitulskej ulici v Trnave. Návštevníci tu nájdu viac ako 130 lokálnych výrobcov a remeselníkov. Organizátori pripravujú aj množstvo kultúrneho programu a sprievodných aktivít.  Jednodňový pouličný festival lokálnej tvorby prinesie do historického centra Trnavy vyše 130 lokálnych tvorcov, výrobcov […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám Tlačová správa

Chorvátsko – more zábavy pre malých aj veľkých

Chorvátsko je krajina plná vzrušenia a dobrodružstva aj pre tých najmenších. Je síce najznámejšie svojim prekrásnym morom, no nie je len o hradoch z piesku a plážových radovánkach. Zábava je tu všade, kam sa pozriete: predstavte si, že ste na Divokom západe, kde sa hráte na kovbojov a indiánov na miestach, kde sa natáčali vinetuovky, […]

Čítať ďalej
Cestovanie Náš tip outdoor Príroda

„The Big Five“ – päť najkrajších diaľkových turistických chodníkov na slnečnej strane rakúskych Álp

V Korutánsku na slnečnom juhu Rakúska už na vás čakajú diaľkové turistické trasy v jedinečnej krajine, ktorú tvoria hory a kopce rôznych výšok. V ich bezprostrednej  blízkosti sa nachádzajú teplé jazerá na kúpanie. K piatim pozoruhodným diaľkovým turistickým chodníkom v Korutánsku patria Alpe-Adria-Trail (750 km), Nockberge Trail (128 km), Karnischer Höhenweg (150 km), Tauernhöhenweg (60 […]

Čítať ďalej