ONLINE MAGAZIN

Novovybudovaný náučný chodník „Od prameňa Rimavice ku prameňu Ipľa“ v obci Lom nad Rimavicou

Lom nad Rimavicou – Náučný chodník „Od prameňa Rimavice ku prameňu Ipľa“ spája pramene dvoch významných riek Rimavice a Ipeľ, medzi ktorými sa rozprestiera aj obec Lom nad Rimavicou. Tie zo severnej i južnej stráne obkolesujú bohatstvo tejto vrchárskej obce, ktorým sú nielen ľudové tradície či architektúra, ale i krása okolitej prírody.

,,Myšlienku priniesť verejnosti malú ochutnávku z toho, čo obec Lom nad Rimavicou, jeho história, obyvatelia i okolie ukrýva sa pretavila do projektu prvého náučného chodníka v obci. Ten symbolicky spája nielen dva pramene riek, ale aj dva regióny, na pomedzí ktorých obec leží – Horehronie a Podpoľanie.“, uviedol starosta obce Lom nad Rimavicou, Jozef Katreniak.

Projekt bol realizovaný z finančných prostriedkov Banskobystrického samosprávneho kraja v rámci VZN č.38/2019 účelovo určených na podporu regionálneho rozvoja a rozvoja cestovného ruchu v kraji. Realizátorom projektu bola obec Lom nad Rimavicou v úzkej spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE, ktorej je členom.

Chodník vedie z centra obce od prameňa Rimavice obecnou ulicou, ktorú lemujú ešte stále zachovalé drevenice s podmurovkou typické pre prostredie vrchov. Medzi nimi návštevníci objavia kováčsku vyhňu a osviežia sa pri studni, ktorá im pripomenie filmovú históriu obce. Tesne za obcou bol vybudovaný prístrešok, v ktorom si rodiny s deťmi nielen oddýchnu, ale naučia sa aj niečo nové o miestnej faune a flóre.

Cykloturistická mapa, ktorá sa nachádza hneď pri prístrešku ponúkne návštevníkom ďalšie možnosti, kam sa vybrať v okolí Lomu nad Rimavicou – či už pešo alebo na bicykli. Chodník pokračuje ďalej do turisticky obľúbenej časti Lomu – vrchu Čierťaž známemu vďaka svojim dych berúcim výhľadom na hrebeň Nízkych a Vysokých Tatier. Tie si na lavičke pre zaľúbených vychutnajú o čosi dlhšie nielen páry, ale každý, kto sem zavíta. Počas oddychu si návštevníci môžu vyskúšať svoje poznatky z geografie a prejsť názvy jednotlivých vrchov. Tým menej zdatným pomôže náučná tabuľa umiestnená priamo pri lavičke. Prechádzkou ďalej po hrebeni sa návštevníci dostanú ku krížu s pamätníkom leteckého nešťastia Polanská, pri ktorom si môžu v tichu prírody odpočinúť alebo si urobiť malý piknik v prístrešku pri prameni Ipľa, ktorý sa nachádza neďaleko.

,,Cieľom projektu bolo zaujímavo zatraktívniť túto oblasť a vybaviť ju vhodnou doplnkovou infraštruktúrou, ktorá bude slúžiť najmä pri rekreácii a pobyte v prírode v letných, ale aj v zimných mesiacoch. Náučný chodník vedie po turistickej trase, ktorou v lete vedie oficiálna turistická trasa a  v zime upravované bežkárske trate. Vďaka spolupráci viacerých partnerov, tak na návštevníkov a bežkárov čaká už túto zimnú sezónu aj nový náučný chodník.“, doplnila výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE, Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková.

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor

Ruch a pohostinnosť gruzínskych uličiek

Gruzínsko je krajina s bohatou históriou siahajúcou k Gréckym Argonautom, s ranostredovekými kresťanskými kláštormi a pevnosťami, s vynikajúcim vínami nádhernou prírodou. Biele vrcholky Kaukazu kontrastujú s modrou oblohou a zelenými pastvinami malebných nižších hrebeňov. Vstupnou bránou do Gruzínska je trojica miest Tbilisi, Kutaisi a prímorské Batumi. Tentokrát sa nebudeme ponáhľať do horských dedín a za […]

Čítať ďalej