ONLINE MAGAZIN

Maldivy… slnečná stránka života

Maldives Marketing & PR Corporation v spolupráci s Aviareps Česká a Slovenská republika organizovali 8. decembra 2021 tlačovú konferenciu, ktorej dve hlavné témy boli 50. výročie turizmu na Maldivách a Maldivy ako bezpečná a ľahko dostupná destinácia.

Občania Slovenskej republiky – zaočkovaní aj nezaočkovaní – môžu vstúpiť na Maldivy bez karantény, na vstup do tohto ostrovného raja je potrebný len negatívny výsledok PCR testu vykonaného 96 alebo menej hodín pred odletom, ako aj vyplnený formulár IMUGA pri vstupe a výstupe: https://imuga.immigration.gov.mv/ethd/create. Slovenskí občania dostanú zadarmo 30-dňové vízum pri príchode, ku ktorému je potrebné doložiť rezerváciu v ubytovaní registrovanom na maldivskom Ministerstve cestovného ruchu, a dostatok prostriedkov na pokrytie nákladov pobytu.

Celoštátne dosahuje zaočkovanosť na Maldivách až 80 %, a u zamestnancov v cestovnom ruchu v niektorých letoviskách až 100 %. Vďaka očkovaniu a konceptu jeden ostrov – jedno letovisko sú Maldivy bezpečnou a atraktívnou destináciou aj v týchto ťažkých pandemických časoch.

V roku 2020 pricestovalo na Maldivy zo Slovenska 4 498 cestujúcich, v porovnaním s predpandemickým 2019, kedy priletelo až 6 910 slovenských občanov. Do konca septembra 2021 pricestovalo na Maldivy 5 252 cestujúcich zo Slovenska, a ukazuje sa, že by do konca tohto roka počet slovenských turistov mohol dosiahnuť úroveň spred pandémie.

Budúci rok, teda v roku 2022, oslávia Maldivy 50. výročie vzniku cestovného ruchu. Spočiatku by nikomu nenapadlo, že maličké súostrovie roztrúsené v Indickom oceáne môže zažiť takú zázračnú premenu, a že sa nateraz stane snom miliónov turistov po celom svete.

Na začiatku dejín maldivského turizmu bol ostrov Kurumba, na ktorom bola v roku 1972 turistom otvorená prvá rekreačná oblasť. Toto všetko malo na svedomí niekoľko podnikavých mladých ľudí, ktorí sa rozhodli splniť si svoje sny s minimálnymi prostriedkami, spoliehajúc sa na slabú infraštruktúru.

Tím UNDP (United Nations Development Programme) vtedy dospel k záveru, že na Maldivách nie je šanca na úspech v cestovnom ruchu, kvôli nedostatku zariadení a infraštruktúry. Napriek tomu sa to podarilo, a Maldivy sú dnes jednou z najluxusnejších turistických destinácií na svete s bezkonkurenčným prostredím a magickým ubytovaním. Rovnako ako predtým, aj dnes je atraktívnym a krásnym miestom najmä vďaka svojej prírode: krištáľovo čisté, tyrkysové more, šuštiace palmové listy a ohromujúce západy slnka – scéna ako z obrazu.

V 70. rokoch 20. storočia boli Maldivy odľahlým, prevažne neobývaným súostrovím. Ostrovy obývali rybári, no na Maldivy ako destináciu neexistovali žiadne pravidelné lety. Existovala len malá pristávacia dráha ostrova Hulhule, ktorú možno len ťažko považovať za komerčné letisko, preto Maldivy vôbec neboli na mape cestovateľov.

Cestovný ruch sa vyvíjal exponenciálne. V rokoch 2018 až 2021 sa otvorilo takmer 50 nových rezortov. A toto tempo rastu je teraz na Maldivách celkom typické. Cestovný ruch by sa na Maldivách určite takto nevyvíjal, nebyť vášne a odhodlania správnych ľudí na správnom mieste a čase, a to Mohameda Umara Manikuoa a Ahmeda Naseema.

Impulz dal taliansky konzultant v cestovnom ruchu, George Corbin, ktorý sa stretol s Ahmedom Naseemom, zamestnancom veľvyslanectva na Maldivách. Corbin hľadal nové „útočisko“ pre svojich klientov, a Naseem ho v roku 1971 priviezol na nedotknuté ostrovy Maldív. O rok neskôr sa vrátili s novinármi a fotografmi, aby ukázali svetu potenciál miesta.

Kurumba mala vtedy 30 izieb a od prvého roku bola plne obsadená. Úspech Kurumby pritiahol zahraničné investície, a ekonomika krajiny sa výrazne zlepšila a napomohla vytvoreniu infraštruktúry cestovného ruchu. Populácia Maldív vzrástla zo 156 000 v 80. rokoch na 300 000 do roku 2012. Zvýšili sa aj príjmy, priemerná dĺžka života a miera gramotnosti obyvateľov.

Za posledných päť desaťročí prišlo veľké množstvo turistov a tam, kde bol kedysi nedotknutý útes, sú dnes vily nad vodou, podmorské reštaurácie, viac potápačov a plavcov, než na aký bol ekosystém Maldív pripravený. Našťastie tí, ktorí otvárajú nové hotely, si uvedomujú, že ľudia prišli na Maldivy predovšetkým preto, aby spoznali prírodné krásy ostrovov. V dôsledku toho hotely tvrdo pracujú na zachovaní a ochrane maldivského ekosystému.

Na mnohých ostrovných rezortoch nájdete zariadenia prevádzkované výlučne solárnou energiou, a v kuchyni sa zaviedla bezodpadová politika a morský program recyklácie plastov, aby sa znížilo znečistenie oceánov. Rezorty, ktoré sa otvorili na jar 2021, ukazujú, že nehnuteľnosti, ktoré sa v súčasnosti otvárajú na Maldivách, nasledujú trend udržateľnosti – pracujú na tom, aby do roku 2030 využívali vo svojich objektoch aspoň 50 % solárnej energie.

Iné strediská pestujú koraly v podvodných koralových škôlkach, a následne ich presádzajú do oceánov na miesta prístupné hotelovým hosťom. Ich cieľom je nielen obnoviť poškodené časti blízkeho útesu, ale do tejto iniciatívy obnovy zapojiť aj hostí.

Na Maldivách sa starajú aj o zranené korytnačky, a po vyliečení ich vypustia späť do prírody. Rehabilitačná klinika pre korytnačky spolupracuje s európskymi zoologickými záhradami a výskumníkmi.

Aj keď sú Maldivy na vzostupe, zameriavajú sa na zachovanie svojej prírodnej krásy, do ktorej sa v 70. rokoch minulého storočia zamilovali prví návštevníci.

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip Príroda

Ohrozené ekosystémy sa nachádzajú po celom svete

Vydajte sa spolu s populárnym biológom za poznaním krehkej biodiverzity našej planéty. V štvordielnom dokumente Divočina Patricka Aryeeho sa spoločne s ďalšími odborníkmi a aktivistami vydáme na inšpiratívnu cestu do najdivokejších kútov sveta. Zistíte, ako zdanlivé drobnosti udržujú ekosystémy v rovnováhe, aká zložitá sieť interakcií spája koruny stromov s neviditeľným svetom pod našimi nohami ako aj to, ako najmenšie tvory […]

Čítať ďalej