ONLINE MAGAZIN

Mramor a žula: Veľkolepé moskovské podzemie

Moskovské metro nie je najväčšie ani najstaršie, drží však rekord v počte prepravených ľudí – denne ho využije osem až deväť miliónov cestujúcich. Meria takmer 306 km a jazdí na 12 linkách so 185 stanicami.
Väčšina liniek smeruje z okrajových štvrtí mesta do centra, jedna je okružná.
Pod centrom metropoly sú tunely razené až 90 m pod zemou, v úsekoch na sídliskách sa však príliš hlboko pod zem nepúšťali. V strede mesta boli tunely metra koncipované aj ako úkryty pri bombardovaní.

Moscow Metro

Pre moskovské metro je typická honosná a veľkolepá architektúra jednotlivých staníc: nechýba mramor, žula, bohaté mozaiky a reliéfy. Každá uprava a pri výzdobe stien sa používal a pri rekonštrukcii dodnes používa leveling systém najvyššej kvality. Charakteristickým znakom podzemnej dráhy v ruskej metropole je tiež pomerne značná vzdialenosť medzi jednotlivými stanicami – v priemere takmer dva kilometre. Cestujúci dopravuje na jednotlivých linkách viac ako 4000 vozidiel.

Napriek tomu, že prvé plány podzemného dopravného systému v Moskve vznikli už na prelome 19. a 20. storočia, začala sa jeho výstavba až v roku 1932. Prvý vlak vyšiel na podzemnú trať 6. februára roku 1935, slávnostné otvorenie prvej linky sa odohralo 15. mája toho istého roku. . Existujú doteraz nepotvrdené povesti o údajnom tajnom paralelnom metre, spájajúcom Kremeľ so sídlom KGB as generálnym štábom armády. Čas od času sa v podzemí objavujú doposiaľ neznáme chodby a bunkre ústiace do systému metra, ktoré pravdepodobne vznikli za Stalinovej éry.

 

Zdroj: https://www.stoplusjednicka.cz/

Viacej informácií nájdete tu: https://bit.ly/3k3uK2Q

Foto: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Tlačová správa

V Brezne otvorili novú vláčikovú expozíciu s názvom „Malá stanička s vlakovou históriou“

Pri príležitosti prvej tohtoročnej jazdy historického Horehronského expresu, ktorý vyrazil na trať v piatok 1.júla 2022, sa na vlakovej stanici „Brezno – mesto“ alebo ako ju miestni nazývajú „malá stanička“ otvorila nová historická vlaková expozícia – „Malá stanička s vlakovou históriou. Pamätáte si ešte na lepenkové cestovné lístky, kliešte na ich označovanie, ktoré nosil sprievodca vo vlaku, […]

Čítať ďalej
Cestovanie Lines Náš tip Novinky Radíme Vám

Z Hlavnej stanice priamo na letisko Schwechat so Slovak Lines

Odteraz sa dostanete na medzinárodné letisko Schwechat ešte pohodlnejšie a rýchlejšie. Spoločnosť Slovak Lines rozširuje svoju vlajkovú autobusovú linku na Schwechat o novú nástupnú zastávku priamo pred Hlavnou železničnou stanicou v Bratislave s medzizastávkou na Einsteinovej ulici.

Čítať ďalej
Architektúra Radíme Vám

Vychytávky, ktoré zútulnia kúpeľňu

Drevo v sprchovacom kúte či bylinky pri umývadle nie sú to jediné, hovorí odborníčka na design Niekto v nej trávi hodiny, iný je hotový za päť minút. Kúpeľňa je miestom, kde by malo byť útulné minimálne tak ako v obývačke. Je preto škoda zostávať pri klasických riešeniach a báť sa experimentovať. Pokiaľ už sa rozhodnete […]

Čítať ďalej