ONLINE MAGAZIN

Hanácké múzeum v prírode

Hanácké múzeum v prírode v Příkazoch, známe tiež ako Hanácky skanzen, je unikátnym dokladom hlineného staviteľstva na Hané. Pozoruhodná je miera dochovania areálu ako celku, vrátane záhrad s ovocnými stromami a tromi unikátnymi špaletovými stodolami a jednou  replikou. Celý pozemok je obohnaný hlinenými múrikmi z 1. polovice 19. storočia.

Dôležitým doplnením bežných komentovaných prehliadok sú napr. Dni hlineného staviteľstva, interaktívne ukážky tradičnej úrody a mlátenia, kedy si sami návštevníci môžu vyskúšať tieto skôr bežné práce vidiečanov. V lete, o Vianociach a Veľkej noci, sa tu konajú tematické akcie a remeselné jarmoky. Bývalé sýpky nad obytnou časťou sú upravené ako príjemná galéria, kde sa konajú výstavy, vhodne doplňujúce zvláštnu atmosféru tohto priestoru. V prípade akcií je v prevádzke občerstvenie, umiestnené v priestoroch bývalej letnej kuchyne, s posedením vo dvore usadlosti.

Čo v múzeu nájdete?
Súčasťou prehliadkového okruhu je obytná a hospodárska časť Kameníčkovho gruntu z roku 1876 a priľahlé záhrady so špaletovými stodolami. Návštevník sa v rámci komentovanéj prehliadky zoznámi nielen s históriou obce Príkazy a Kameníčkového gruntu, ale predovšetkým s každodenným – často veľmi ťažkým a namáhavým – životom na hanáckom statku v 19. a prvej polovici 20. storočia.

Zbierka hanáckého múzea v prírode
Hanácké múzeum v prírode zhromažďuje, uchováva, odborne spracováva a prezentuje zbierku hmotných dokladov k dejinám tradičnej ľudovej kultúry, domácnosti, ľudového odevu, remesiel a poľnohospodárstva.
Časovo zbierka spadá do obdobia od konca 18. storočia do polovice 20. storočia. Zbernou a výskumnú oblasťou je severná časť etnografickej oblasti Hané, vrátane jeho blízkeho okolia (Litovelsko, Olomoucko, Přerovsko, Prostějovsko, Konicko, Mohelnicko, Uničovsko a Šternbersko). Hlavnou oblasťou múzejného zberu je Litovelsko a Olomoucko.

 

Múzejná zbierka sa začala tvoriť od konca osemdesiatych rokov minulého storočia v súvislosti s plánovaným vznikom múzea, ktoré bolo nakoniec slávnostne otvorené v apríli 1990.
Viacmenej nesystematický zber hmotných dokladov k dejinám ľudovej kultúry na Hané – v drvivej časti formou darov od občanov obce Príkazy a blízkeho okolia – trval ďalšie tri desaťročia. V súčasnej dobe obsahuje zbierka múzea niekoľko tisíc artefaktov.

Kontakty (rezervace prohlídek)
+420 585 967 310
hanackemuzeum@nmvp.cz
Hanácké muzeum v přírodě
Příkazy  54
783 33 Příkazy
 
Foto: Viktor Cicko, može sa kopirovať a zdielať s podmienkouuvedenia autora: Viktor Cicko
Video: Slovaklines Magazin / može sa kopisovať aj zdielať s podmienkou uvedenia zdroja: www.slovaklinesmagazin.sk

 

Program Hanáckého muzea v přírodě 2021

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Cestovanie Tlačová správa

Na World Travel Market 2022 nechýbala Česká republika. Ocenenie Traverse creator awards získala agentúra CzechTourism.

5 000 svetových destinácií a značiek, 100 odborných prezentácií vrátane Českej národnej expozície či workshopu zameraného na MICE sektor. Tak vyzeral tohtoročný World Travel Market (WTM), ktorý sa uskutočnil v Londýne. Trojdňová akcia patrí medzi najväčšie na poli európskych B2B stretnutí týkajúcich sa turizmu. Česká republika sa jej tento rok prvýkrát zúčastnila s ocenením Traverse […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Radíme Vám

Eiffelova veža: milovaná aj zatracovaná

Paríž sa môže pýšiť množstvom zaujímavých miest, ale iba jednou dominantou. Ťažko povedať, či mal v roku 1886 Gustav Eiffel tušenie, že návrh jeho kovovej veže sa stane jednou z najdôležitejších stavieb novodobej histórie. Za jej vznikom však najprv stálo sté výročie Veľkej francúzskej revolúcie a tiež Svetová výstava, ktorá sa pri tejto príležitosti konala […]

Čítať ďalej