ONLINE MAGAZIN

Hanácké múzeum v prírode

Hanácké múzeum v prírode v Příkazoch, známe tiež ako Hanácky skanzen, je unikátnym dokladom hlineného staviteľstva na Hané. Pozoruhodná je miera dochovania areálu ako celku, vrátane záhrad s ovocnými stromami a tromi unikátnymi špaletovými stodolami a jednou  replikou. Celý pozemok je obohnaný hlinenými múrikmi z 1. polovice 19. storočia.

Dôležitým doplnením bežných komentovaných prehliadok sú napr. Dni hlineného staviteľstva, interaktívne ukážky tradičnej úrody a mlátenia, kedy si sami návštevníci môžu vyskúšať tieto skôr bežné práce vidiečanov. V lete, o Vianociach a Veľkej noci, sa tu konajú tematické akcie a remeselné jarmoky. Bývalé sýpky nad obytnou časťou sú upravené ako príjemná galéria, kde sa konajú výstavy, vhodne doplňujúce zvláštnu atmosféru tohto priestoru. V prípade akcií je v prevádzke občerstvenie, umiestnené v priestoroch bývalej letnej kuchyne, s posedením vo dvore usadlosti.

Čo v múzeu nájdete?
Súčasťou prehliadkového okruhu je obytná a hospodárska časť Kameníčkovho gruntu z roku 1876 a priľahlé záhrady so špaletovými stodolami. Návštevník sa v rámci komentovanéj prehliadky zoznámi nielen s históriou obce Príkazy a Kameníčkového gruntu, ale predovšetkým s každodenným – často veľmi ťažkým a namáhavým – životom na hanáckom statku v 19. a prvej polovici 20. storočia.

Zbierka hanáckého múzea v prírode
Hanácké múzeum v prírode zhromažďuje, uchováva, odborne spracováva a prezentuje zbierku hmotných dokladov k dejinám tradičnej ľudovej kultúry, domácnosti, ľudového odevu, remesiel a poľnohospodárstva.
Časovo zbierka spadá do obdobia od konca 18. storočia do polovice 20. storočia. Zbernou a výskumnú oblasťou je severná časť etnografickej oblasti Hané, vrátane jeho blízkeho okolia (Litovelsko, Olomoucko, Přerovsko, Prostějovsko, Konicko, Mohelnicko, Uničovsko a Šternbersko). Hlavnou oblasťou múzejného zberu je Litovelsko a Olomoucko.

 

Múzejná zbierka sa začala tvoriť od konca osemdesiatych rokov minulého storočia v súvislosti s plánovaným vznikom múzea, ktoré bolo nakoniec slávnostne otvorené v apríli 1990.
Viacmenej nesystematický zber hmotných dokladov k dejinám ľudovej kultúry na Hané – v drvivej časti formou darov od občanov obce Príkazy a blízkeho okolia – trval ďalšie tri desaťročia. V súčasnej dobe obsahuje zbierka múzea niekoľko tisíc artefaktov.

Kontakty (rezervace prohlídek)
+420 585 967 310
hanackemuzeum@nmvp.cz
Hanácké muzeum v přírodě
Příkazy  54
783 33 Příkazy
 
Foto: Viktor Cicko, može sa kopirovať a zdielať s podmienkouuvedenia autora: Viktor Cicko
Video: Slovaklines Magazin / može sa kopisovať aj zdielať s podmienkou uvedenia zdroja: www.slovaklinesmagazin.sk

 

Program Hanáckého muzea v přírodě 2021

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Do Dolného Rakúska na bicykli s celou rodinou a aktualizovanou cyklomapou i na Dolnorakúsku krajinskú výstavu 2022

Dolné Rakúsko je známe svojou krásnou prírodou a kultúrnymi pamiatkami. V aktuálnej sezóne sa koná každoročná a veľmi populárna Dolnorakúska krajinská výstava. V roku 2022 s témou Tajomstvá MARCHFELDU, ktorá je venovaná krásam a histórii regiónu Moravské pole. Odporúčame však aj cyklovýlety do ktorejkoľvek časti Dolného Rakúska. Vďaka aktualizovanej cyklomape si môžete vybrať trasy cez tunely, lesom, po starej železnici, k vodopádom […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám

Ulička, stred alebo okno? Ktoré miesto si vybrať v lietadle?

Vedeli ste, že vaše povinnosti a nároky počas letu sa líšia v závislosti od toho, aké sedadlo si zvolíte? Cestujúci pri okienka môže rozhodovať o tom, kedy zatiahne roletu. Človek v uličke má zase na starosť tlačidlo volania. Všetko samozrejme záleží na dohovore, slušnom jednaní a ohľaduplnosti k potrebám ostatných… So sedadlom pri okienku prichádzajú […]

Čítať ďalej
Cestovanie Príroda Radíme Vám Technika

Ako vybrať najlepší fotoaparát pre malé deti

Fotografovanie rozvíja kreativitu a je skvelým spôsobom sebarealizácie a to nielen pre nás dospelých, ale aj pre naše deti. Deti vďaka foteniu spoznávajú okolitý svet, naučia sa lepšie sústrediť a vyjadriť svoje emócie. Veľa rodičov tak rieši, ako vybrať najlepší fotoaparát pre deti. 3 tipy na najlepší fotoaparát pre deti Malé deti sa chcú baviť. […]

Čítať ďalej