Hanácké múzeum v prírode

Hanácké múzeum v prírode v Příkazoch, známe tiež ako Hanácky skanzen, je unikátnym dokladom hlineného staviteľstva na Hané. Pozoruhodná je miera dochovania areálu ako celku, vrátane záhrad s ovocnými stromami a tromi unikátnymi špaletovými stodolami a jednou replikou. Celý pozemok je obohnaný hlinenými múrikmi z 1. polovice 19. storočia.
Dôležitým doplnením bežných komentovaných prehliadok sú napr. Dni hlineného staviteľstva, interaktívne ukážky tradičnej úrody a mlátenia, kedy si sami návštevníci môžu vyskúšať tieto skôr bežné práce vidiečanov. V lete, o Vianociach a Veľkej noci, sa tu konajú tematické akcie a remeselné jarmoky. Bývalé sýpky nad obytnou časťou sú upravené ako príjemná galéria, kde sa konajú výstavy, vhodne doplňujúce zvláštnu atmosféru tohto priestoru. V prípade akcií je v prevádzke občerstvenie, umiestnené v priestoroch bývalej letnej kuchyne, s posedením vo dvore usadlosti.
Čo v múzeu nájdete?
Súčasťou prehliadkového okruhu je obytná a hospodárska časť Kameníčkovho gruntu z roku 1876 a priľahlé záhrady so špaletovými stodolami. Návštevník sa v rámci komentovanéj prehliadky zoznámi nielen s históriou obce Príkazy a Kameníčkového gruntu, ale predovšetkým s každodenným – často veľmi ťažkým a namáhavým – životom na hanáckom statku v 19. a prvej polovici 20. storočia.
Zbierka hanáckého múzea v prírode
Hanácké múzeum v prírode zhromažďuje, uchováva, odborne spracováva a prezentuje zbierku hmotných dokladov k dejinám tradičnej ľudovej kultúry, domácnosti, ľudového odevu, remesiel a poľnohospodárstva.
Časovo zbierka spadá do obdobia od konca 18. storočia do polovice 20. storočia. Zbernou a výskumnú oblasťou je severná časť etnografickej oblasti Hané, vrátane jeho blízkeho okolia (Litovelsko, Olomoucko, Přerovsko, Prostějovsko, Konicko, Mohelnicko, Uničovsko a Šternbersko). Hlavnou oblasťou múzejného zberu je Litovelsko a Olomoucko.
Múzejná zbierka sa začala tvoriť od konca osemdesiatych rokov minulého storočia v súvislosti s plánovaným vznikom múzea, ktoré bolo nakoniec slávnostne otvorené v apríli 1990.
Viacmenej nesystematický zber hmotných dokladov k dejinám ľudovej kultúry na Hané – v drvivej časti formou darov od občanov obce Príkazy a blízkeho okolia – trval ďalšie tri desaťročia. V súčasnej dobe obsahuje zbierka múzea niekoľko tisíc artefaktov.
Program Hanáckého muzea v přírodě 2021