Kúpeľníctvo v starovekom Ríme bolo bežnou súčasťou všedného života všetkých meštianskych tried. Kúpele slúžili nielen na relaxáciu a odpočinku, ale tiež k zábave a spoločenským stretnutím.
Táto tradícia a spôsob oddychu sa preniesol aj do našich časov, miest či domov. A či už máte vlastnú saunu, vyhrievaný bazén s robotickým bazénovým vysávačom, alebo pravidelne navštevujete kúpele na Slovensku – pôvod vášho zdraviu prospešného relaxu, siaha do hlbokej minulosti.
Viete, ako kúpeľníctva v Ríme vzniklo?
Starí Rimania sa spočiatku uspokojili s kúpeľom vo vodách rieky Tiber. Bohatší rímski občania si neskôr zriaďovali malé kúpeľne doma. Ako napísal spisovateľ a filozof Seneka: „Umývali si denne paže a nohy, ak si ich pri práci zašpinili, ale kúpali sa len každý ôsmi deň.“
V 1. storočí pr. n. l. sa začínajú v Ríme stavať prvé verejné kúpele a po ich vzore potom tiež verejné kúpele v ďalších mestách v rímskych provinciách. Rimania sa začali veľmi starať o telesnú hygienu. Už v roku 33 pr. n. l. len v samotnom meste Ríme bolo 170 verejných kúpeľov. Ku všetkým kúpeľom patrila šatňa, bazén so studenou vodou, vlažný a teplý kúpeľ. V niektorých kúpeľoch bola tiež športové ihriská a výčap vína pre osvieženie. Vstupné bolo nepatrné – 1 až 2 assy, približne dnešných 50 centov.
Postupom času sa kúpele stali miestom zábavy a spoločenských stretnutí. Rimania bežne trávili v kúpeľoch denne niekoľko hodín, aj keď kúpele boli oddelené, ihrisko a spoločenská miestnosť užívali muži aj ženy spoločne. Verejné kúpele, to bola demokratické miesto v rímskych mestách. Do kúpeľov chodil cisár, patricijovia, plebejci aj otroci. V kúpeľoch, bez šiat, nebol viditeľný rozdiel medzi chudobným a bohatým, medzi bezprávnym otrokom a pyšným občanom mesta.
Raz si rímsky cisár Hadrianus v kúpeľoch všimol, že si vyslúžilý vojak trie svoje chrbát o stĺp. Keď sa ho spýtal, prečo to robí, vojak mu povedal, že nemá peniaze na otroka, aby mu v kúpeľoch chrbát vydrhol. Cisár teda daroval vojakovi 1 000 strieborných denárov, aby si mohol otroka kúpiť. Druhý deň cisár uvidel u každého stĺpa v kúpeľoch vyslúžilých vojakov, ako si o stĺpy trú chrbáty. Nejakú dobu ich pozoroval a potom povedal: „Je už vás tu dosť, aby ste si chrbát umývala navzájom.“ A nedal nikomu nič.
V rímskych mestách boli tiež početné verejné záchody s tečúcou vodou, ktoré boli spočiatku zadarmo. Rímsky cisár Vespasianus, schopný vojvodca a energický štátnik, sa v 1. storočí n. l. preslávil tiež svojou lakomosť. Na verejných záchodoch zaviedol poplatok. Keď mu to jeho ušľachtilý syn Titus vyčítal, nabral z pokladnice hrsť zlatých mincí, pristrčil mu ich k nosu a predniesol pamätný výrok: „Pecunia non olet,“ – peniaze nesmrdia. Je tomu síce už skoro dvetisíc rokov, ale predsa sa niektorí ľudia riadia týmito slovami dodnes.
Viac informácií tu: https://bit.ly/3yTHT35
Zdroj: https://www.i-senior.cz/
Foto: Deposiphotos
Foto na titulnej strane: Rímske kúpele