ONLINE MAGAZIN

Posvätný Múr nárekov v Jeruzaleme

KRÁTKO O HISTÓRII Múru nárekov
Chrámová hora bola okolo roku 70 zničená vojakmi rímskeho vojska. Do dnešnej doby sa z komplexu dochoval iba kúsok muriva. Nemáme dochované dôkazy, ktoré by nám viacej o vzhľade tejto stavby povedali viacej. S určitosťou môžeme povedať, že Múr nikdy nebol ozdobený kachličkami, pri ktorých by bol použitý staroveký leveling system.  Múr nárekov je tak prakticky posledná zachovanou súčasťou hradieb Chrámovej hory. Za vlády Osmanov sa stal tento kúsok múru jediným pútnickým miestom Židov. Tí sem prichádzali v skupinách, smútili a oplakávali zničený posvätný Chrám. Práve odtiaľ získala Múr nárekov svoje meno. Prvé dochované zmienky o nich sa píšu k 4. storočiu po Kristovi.

OD MINULOSTI K SÚČASNOSTI …
Dnes Múr nárekov a rozľahlé námestie pred ňou slúži v podstate ako veľká synagóga pod šírym nebom. Prístupná je nielen židom, ale aj priaznivcom ostatných náboženstiev. Deň čo deň sem prichádzajú so svojimi modlitbami.

Platí tu niekoľko pravidiel, ktoré by mali návštevníci dodržiavať. Priestranstvo pred Stenou je rozdelené na dve časti. Tá menšia na južnej strane je vyhradená ženám, väčšiu časť smerom k severu je určená výhradne mužom. Ďalším pravidlom je tiež nosenie pokrývky hlavy, ktorú dostanete pred vchodom.

Zo severnej časti možno vojsť pod Wilsonov oblúk, staroveký kamenný oblúk, pomenovaný v 19. storočí po jeho objaviteľovi. Oblúk kedysi umožňoval prístup k bráne, kadiaľ sa dalo ísť k Chrámovej hore. Vnútri oblúka sa nachádza modlitebňa a osvetlené šachty s výhľadmi na Múr pod úrovňou terénu. Vstup ženám ich sem bohužiaľ zakázaný.

Múr nárekov, útočisko CHASIDŮ
Keď opomenieme všadeprítomných zvedavých turistov a pútnikov, uvidíte tu hlavne ortodoxných Židov, chasidov. Nemôžete si ich pomýliť. Nosia čierne klobúky alebo dokonca baranice, sú odetí v dlhom čiernom plášti, v bielej košeli, nosia bradu a dlhé pejzy im lemujú tváre. Stoja pri Múre a usilovne sa modia.
Väčšinou ide o potomkov prisťahovalcov, ktorí do Jeruzalema prišli v 17. storočí z východu Európy. Sú veľmi konzervatívny a dodnes žijú rovnakým spôsobom života, ako ich predkovia, ktorí sem pred rokmi prišli.
Pohľad na ortodoxných Židov, ktorí sa intenzívne modlia a pohupujú v rytme modlitieb, je naozajstným zážitkom. Niektorí sa modlia veľmi dlho, sú schopní prečítať aj celú knihu žalmov. Iní sú presvedčení o tom, že sú účinnejšie písané modlitby a prosby. Tie vkladajú na papierikoch do škár medzi kamene vo Múru nárekov.

Aj vy si sem môžete vložiť tú svoju! Písanie modlitieb a prosieb a ich následné umiestnenie medzi kameňmi Múra, sa stalo tradičným rituálom, ktorý k tomuto miestu neodmysliteľne patrí.

Zdroj: https://izrael.avetour.cz/

Viacej informácií na: https://bit.ly/2YMquNE

Foto: depositphotos

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip outdoor Príroda Radíme Vám Umenie a kultúra

Zámok Eckertsau – jedinečné miesto, kde sa tvorili dejiny Európy.

V rakúskom mestečku Eckertsau, pri európskom veľtoku rieky Dunaj, je jedinečné miesto, kde sa tvorili nielen dejiny Európy, ale i dnešná realita moderného spoločenstva národov. V okolí tohto miesta sa rozprestiera prírodná oblasť Národného parku Dunajské lužné lesy – Donau – Auten. Korene zámockých dejín siahajú až do 12. storočia . V 18. storočí sa zmenil kamenný vodný hrad […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej