ONLINE MAGAZIN

Posvätný Múr nárekov v Jeruzaleme

KRÁTKO O HISTÓRII Múru nárekov
Chrámová hora bola okolo roku 70 zničená vojakmi rímskeho vojska. Do dnešnej doby sa z komplexu dochoval iba kúsok muriva. Nemáme dochované dôkazy, ktoré by nám viacej o vzhľade tejto stavby povedali viacej. S určitosťou môžeme povedať, že Múr nikdy nebol ozdobený kachličkami, pri ktorých by bol použitý staroveký leveling system.  Múr nárekov je tak prakticky posledná zachovanou súčasťou hradieb Chrámovej hory. Za vlády Osmanov sa stal tento kúsok múru jediným pútnickým miestom Židov. Tí sem prichádzali v skupinách, smútili a oplakávali zničený posvätný Chrám. Práve odtiaľ získala Múr nárekov svoje meno. Prvé dochované zmienky o nich sa píšu k 4. storočiu po Kristovi.

OD MINULOSTI K SÚČASNOSTI …
Dnes Múr nárekov a rozľahlé námestie pred ňou slúži v podstate ako veľká synagóga pod šírym nebom. Prístupná je nielen židom, ale aj priaznivcom ostatných náboženstiev. Deň čo deň sem prichádzajú so svojimi modlitbami.

Platí tu niekoľko pravidiel, ktoré by mali návštevníci dodržiavať. Priestranstvo pred Stenou je rozdelené na dve časti. Tá menšia na južnej strane je vyhradená ženám, väčšiu časť smerom k severu je určená výhradne mužom. Ďalším pravidlom je tiež nosenie pokrývky hlavy, ktorú dostanete pred vchodom.

Zo severnej časti možno vojsť pod Wilsonov oblúk, staroveký kamenný oblúk, pomenovaný v 19. storočí po jeho objaviteľovi. Oblúk kedysi umožňoval prístup k bráne, kadiaľ sa dalo ísť k Chrámovej hore. Vnútri oblúka sa nachádza modlitebňa a osvetlené šachty s výhľadmi na Múr pod úrovňou terénu. Vstup ženám ich sem bohužiaľ zakázaný.

Múr nárekov, útočisko CHASIDŮ
Keď opomenieme všadeprítomných zvedavých turistov a pútnikov, uvidíte tu hlavne ortodoxných Židov, chasidov. Nemôžete si ich pomýliť. Nosia čierne klobúky alebo dokonca baranice, sú odetí v dlhom čiernom plášti, v bielej košeli, nosia bradu a dlhé pejzy im lemujú tváre. Stoja pri Múre a usilovne sa modia.
Väčšinou ide o potomkov prisťahovalcov, ktorí do Jeruzalema prišli v 17. storočí z východu Európy. Sú veľmi konzervatívny a dodnes žijú rovnakým spôsobom života, ako ich predkovia, ktorí sem pred rokmi prišli.
Pohľad na ortodoxných Židov, ktorí sa intenzívne modlia a pohupujú v rytme modlitieb, je naozajstným zážitkom. Niektorí sa modlia veľmi dlho, sú schopní prečítať aj celú knihu žalmov. Iní sú presvedčení o tom, že sú účinnejšie písané modlitby a prosby. Tie vkladajú na papierikoch do škár medzi kamene vo Múru nárekov.

Aj vy si sem môžete vložiť tú svoju! Písanie modlitieb a prosieb a ich následné umiestnenie medzi kameňmi Múra, sa stalo tradičným rituálom, ktorý k tomuto miestu neodmysliteľne patrí.

Zdroj: https://izrael.avetour.cz/

Viacej informácií na: https://bit.ly/2YMquNE

Foto: depositphotos

 

Mohlo by vás zaujímať:

Gastronómia outdoor Ponuky na koncerty Radíme Vám

Objavte čaro Vianoc v Maďarsku: Komplexný sprievodca vianočnými trhmi

Zažite očarujúce vianočné trhy a hrejivé sviatky v celom Maďarsku. Od známej Adventnej baziliky v Budapešti, ktorá už trikrát získala titul „Najlepší vianočný trh v Európe“, až po Debrecín, objavujte vianočné poklady, užite si termálne kúpele a oslávte toto výnimočné obdobie. Nenechajte si ujsť sviatočné čaro Maďarska! Musíte zažiť: Adventný festival a vianočné trhy pred […]

Čítať ďalej
Cestovanie Príroda Radíme Vám Šport Tlačová správa

Zoznam „povinných“ aktivít pre zimu plnú zážitkov v Korutánsku

  Lyžovanie Nezáleží na tom, či ste začiatočníci alebo skúsení lyžiari – ten, kto si chce v Korutánsku zalyžovať, si príde na svoje. 30 lyžiarskych stredísk v Korutánsku a východnom Tirolsku a viac ako 800 km dobre upravených zjazdoviek s istotou snehu. To všetko získate pomocou jediného skipasu „TopSkiPass“. O nezabudnuteľné chvíle na snehu sa – podľa […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Príroda Radíme Vám Šport

Après-ski na korutánsky spôsob

Keď do Korutánska zavíta noc, prebúdza sa svet plný nezabudnuteľných zážitkov. Pod jagavou hviezdnou oblohou a za romantického svitu mesiaca môžu malí aj veľkí návštevníci zažiť chvíle, ktoré oslovia všetky zmysly a navždy sa zapíšu do ich pamäte. V nočnom tichu príroda ukazuje svoju ešte fascinujúcejšiu stránku: Hviezdy na oblohe žiaria ešte jasnejšie, sneh sa trbliece ešte tajuplnejšie a čistý, chladný vzduch ešte intenzívnejšie […]

Čítať ďalej