ONLINE MAGAZIN

Múzeum historických kočov Čechy pod Kosířem

Vážení čitatelia, cestovatelia, milovníci histórie i obdivovatelia technických skvostov minulosti.

V rámci našich výjazdov vám radi ponúkame tip na výlet do Českej republiky.
Konkrétne sa jedná o relatívne malú obec Čechy pod Kosířem, kde sa nachádza miesto, ktoré ulahodí oku i uchu každého milovníka technológií a technických vychytávok dávnej minulosti – Múzeum kočiarov.

Je to najväčšie múzeum historických kočov v Českej republike, ktoré  sa detailne venuje histórii kočiarov, ich doplnkom a reštaurovaniu.
V zbierkach nájdete koč arcibiskupský, smútočné ale aj galériu dokumentov, tlačovín a plánov.
Naozaj sa oplatí vidieť. Za nás plných 5 bodov, či hviezdičiek, alebo ak chcete –  5 prstov hore

O múzeu
Návšteva múzea a samotný program je nezabudnuteľným zážitkom pre všetky generácie, pretože spája dávnu minulosť so súčasnosťou.

No a na čo sa môžete tešiť:

Predstavíme vám ojedinelú a najväčšiu zbierku historických kočov, saní a lampášov. Múzeum kočov otvorené od 11. 7. 2009.

Každý človek sa postupom času a s pribúdajúcimi skúsenosťami stáva patriotom – človekom, ktorý miluje svojich blízkych, rodinu a i samotnú krajinu, v ktorej žije. Všetky tieto pocity ale spája niečo, čo naši predkovia cítili ako samozrejmosť; je to viera, ktorá podporuje nášho ducha. A to je práve jedna z hlavných myšlienok múzea kočov, ktorá by mala osloviť každého z mladších či starších, ktorý prekročia prah a ocitne sa na pôde, ktorá bola poznačená preliatým potom našich predkov.

Na mieste, kde nie je priestor pre hnev  a komerciu dnešného života. Strávený čas v múzeu, ktorý vás privedie k zamysleniu nad vecami, ktoré by vás možno nikdy nenapadli, bude tým, čo vás pohladí a osloví. V múzeu uvidíte, ako sa spája remeselný um našich predkov s duchom, ktoré vdýchli do každého koča.
Uvidíte kombináciu nádherných kočiarov, ktoré slúžili človeku v tých najkrajších  chvíľach života, ale aj také, ktoré sa vyberali na poslednú cestu. Je to unikátna zbierka, ktorá vďaka tejto skladbe nemá vo svete obdobu.

Príďte a spoznajte prácu našich predkov a navštívte expozíciu historických kočov v Čechách pod Kosířem a podporte toto veľké dielo svojou návštevou.
Depozitár múzea kočov postavený pre najväčšie smútočné koč všetkých čias bolo slávnostne otvorené 28. septembra 2012 spojil najlepších remeselníkov českej krajiny postavený z tesaných trámov, tehál, kameňa a kovaného železa.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor

Ruch a pohostinnosť gruzínskych uličiek

Gruzínsko je krajina s bohatou históriou siahajúcou k Gréckym Argonautom, s ranostredovekými kresťanskými kláštormi a pevnosťami, s vynikajúcim vínami nádhernou prírodou. Biele vrcholky Kaukazu kontrastujú s modrou oblohou a zelenými pastvinami malebných nižších hrebeňov. Vstupnou bránou do Gruzínska je trojica miest Tbilisi, Kutaisi a prímorské Batumi. Tentokrát sa nebudeme ponáhľať do horských dedín a za […]

Čítať ďalej