ONLINE MAGAZIN

Múzeum historických kočov Čechy pod Kosířem

Vážení čitatelia, cestovatelia, milovníci histórie i obdivovatelia technických skvostov minulosti.

V rámci našich výjazdov vám radi ponúkame tip na výlet do Českej republiky.
Konkrétne sa jedná o relatívne malú obec Čechy pod Kosířem, kde sa nachádza miesto, ktoré ulahodí oku i uchu každého milovníka technológií a technických vychytávok dávnej minulosti – Múzeum kočiarov.

Je to najväčšie múzeum historických kočov v Českej republike, ktoré  sa detailne venuje histórii kočiarov, ich doplnkom a reštaurovaniu.
V zbierkach nájdete koč arcibiskupský, smútočné ale aj galériu dokumentov, tlačovín a plánov.
Naozaj sa oplatí vidieť. Za nás plných 5 bodov, či hviezdičiek, alebo ak chcete –  5 prstov hore

O múzeu
Návšteva múzea a samotný program je nezabudnuteľným zážitkom pre všetky generácie, pretože spája dávnu minulosť so súčasnosťou.

No a na čo sa môžete tešiť:

Predstavíme vám ojedinelú a najväčšiu zbierku historických kočov, saní a lampášov. Múzeum kočov otvorené od 11. 7. 2009.

Každý človek sa postupom času a s pribúdajúcimi skúsenosťami stáva patriotom – človekom, ktorý miluje svojich blízkych, rodinu a i samotnú krajinu, v ktorej žije. Všetky tieto pocity ale spája niečo, čo naši predkovia cítili ako samozrejmosť; je to viera, ktorá podporuje nášho ducha. A to je práve jedna z hlavných myšlienok múzea kočov, ktorá by mala osloviť každého z mladších či starších, ktorý prekročia prah a ocitne sa na pôde, ktorá bola poznačená preliatým potom našich predkov.

Na mieste, kde nie je priestor pre hnev  a komerciu dnešného života. Strávený čas v múzeu, ktorý vás privedie k zamysleniu nad vecami, ktoré by vás možno nikdy nenapadli, bude tým, čo vás pohladí a osloví. V múzeu uvidíte, ako sa spája remeselný um našich predkov s duchom, ktoré vdýchli do každého koča.
Uvidíte kombináciu nádherných kočiarov, ktoré slúžili človeku v tých najkrajších  chvíľach života, ale aj také, ktoré sa vyberali na poslednú cestu. Je to unikátna zbierka, ktorá vďaka tejto skladbe nemá vo svete obdobu.

Príďte a spoznajte prácu našich predkov a navštívte expozíciu historických kočov v Čechách pod Kosířem a podporte toto veľké dielo svojou návštevou.
Depozitár múzea kočov postavený pre najväčšie smútočné koč všetkých čias bolo slávnostne otvorené 28. septembra 2012 spojil najlepších remeselníkov českej krajiny postavený z tesaných trámov, tehál, kameňa a kovaného železa.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Gastronómia outdoor

Objavujte krásy Dolného Rakúska na jeseň

Lány dozrievajúceho viniča, sladučké strapce hrozna, vôňa babieho leta, marhúľ, vína… Také je Dolné Rakúsko na jeseň. Požičajte si bicykel a vybehnite obdivovať prírodu, užite si prechádzky pri Dunaji či v lužných lesoch, dobré jedlo v „Heuriger“ alebo zájdite na prehliadku viníc a vínnych pivníc. A určite nevynechajte ani vinobranie a jesenné festivaly. Región hrozna a vína Dolné […]

Čítať ďalej
Náš tip Nezaradené Technika Technológie

Mercusys: Moderné technológie za rozumnú cenu

Máte doma internet, ktorého kvalita je skôr k hnevu než k úžitku? Notebook alebo stolový PC vyčkáva pri odosielaní pošty a videa z YouTube sa zasekávajú alebo prehrávajú len na nízku kvalitu? Hľadáte informácie na Google a na každé vyhľadávanie čakáte desiatky sekúnd? A pri hovoroch s rodinou či priateľmi cez rôzne chatovacie platformy chytáte vždy iba pár slov? […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Náš tip

Hrad Helfštýn

Monumentálna hradná architektúra Helfštýna sa týči nad údolím Moravskej brány. Celý komplex tvorí rad stavieb úžitkových i fortifikačných. V súčasnej dobe sú na hrade sprístupnené štyri nádvoria. Má päticu brán, množstvo bášt, veží a rozsiahly systém vnútorného i vonkajšieho opevnenia. Svojou rozlohou patrí k najrozsiahlejším hradným komplexom v Európe. História hradu Rozsiahla zrúcanina hradu Helfštýna, […]

Čítať ďalej