ONLINE MAGAZIN

Čínsky kláštor drží na skale už 1 500 rokov

Šialené, poviete si pri pohľade na fotku kláštora blízko čínskeho Datongu. Žiadny zmätkár ho ale rozhodne nestaval. Inak by táto stavba neprečkala 15 storočí v tak skvelom stave.

Kláštor Hengšan – konštrukčne vyspelá budova stará 1 500 rokov
Necelých 65 km juhovýchodne od východočínskeho mesta Ta-tchung nájdeme zázrak starovekého staviteľstva – kláštor Hengšan.
Jeho vek sa odhaduje na 1500 rokov a dnes už nikto presne nevie, ako a prečo vznikol. Podľa legendy ho postavil jeden jediný mních. Keď sa na svätostánok pozrieme, pochopíme, že sa na jeho budovaní určite podieľalo ďaleko viac ľudí, ako sme povodne odhadovali. Ide totiž o konštrukčne veľmi vyspelú budovu.

 

Že na stavbu musí zhora stekať dážď a poškodzovať ju?  To určite nie…Na to tvorcovia kláštora pamätali. Vybudovali ju presne tam, kde ju tvar vŕšku skaly aj útvary po stranách veľmi dobre chráni nielen pred dažďom, ale aj pred silným vetrom.

Zo svätostánku turistickou atrakciou
Kláštor je unikátny nielen v tom, ako drží stovky rokov na skale, ale aj náboženským zameraním. Slúži totiž ako svätostánok budhistov, taoistov i konfucianistov. Ale že by tu duchovný vykonávali obrady vo veľkej miere, to sa tvrdiť nedá. Z miesta sa totiž stala predovšetkým turistická atrakcia, ktorú denne prejdú davy návštevníkov.
Obdivujú 40 miestností a nábytok na mieru, ktorý  Hengšan ukrýva. Je otázkou, ako dlho tak veľký nápor turistov  vydrží. Odolný je dosť, veď za viac ako 15 storočí existencie prekonal kláštor len jednu výraznú prestavbu, inak drží pohromade v takmer nezmenenej podobe.

Ako sa vyhnúť tlačenici?
Hoci budova vyzerá dosť nebezpečne, stavba je vo výbornom stave, a tak cez ňu prechádza každý deň veľký počet ľudí, mnohokrát je na ceste dovnútra veľká tlačenica. Ak teda nemáte radi turistami preplnené miesta, pozrite sa na kláštor neďaleko Ta-tchungu radšej z diaľky. To je rovnako krásny  pohľad a vyhnete sa tlačenici. Aj tak má drvivá väčšina návštevníkov kláštora prilepeného na horu Heng, len slová chvály a nemožno sa tomu čudovať.

Zdroj: https://www.cestovinky.cz/
Viacej informácií: https://bit.ly/3z2f5pj
Foto: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Gastronómia outdoor Ponuky na koncerty Radíme Vám

Objavte čaro Vianoc v Maďarsku: Komplexný sprievodca vianočnými trhmi

Zažite očarujúce vianočné trhy a hrejivé sviatky v celom Maďarsku. Od známej Adventnej baziliky v Budapešti, ktorá už trikrát získala titul „Najlepší vianočný trh v Európe“, až po Debrecín, objavujte vianočné poklady, užite si termálne kúpele a oslávte toto výnimočné obdobie. Nenechajte si ujsť sviatočné čaro Maďarska! Musíte zažiť: Adventný festival a vianočné trhy pred […]

Čítať ďalej
Cestovanie Príroda Radíme Vám Šport Tlačová správa

Zoznam „povinných“ aktivít pre zimu plnú zážitkov v Korutánsku

  Lyžovanie Nezáleží na tom, či ste začiatočníci alebo skúsení lyžiari – ten, kto si chce v Korutánsku zalyžovať, si príde na svoje. 30 lyžiarskych stredísk v Korutánsku a východnom Tirolsku a viac ako 800 km dobre upravených zjazdoviek s istotou snehu. To všetko získate pomocou jediného skipasu „TopSkiPass“. O nezabudnuteľné chvíle na snehu sa – podľa […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Príroda Radíme Vám Šport

Après-ski na korutánsky spôsob

Keď do Korutánska zavíta noc, prebúdza sa svet plný nezabudnuteľných zážitkov. Pod jagavou hviezdnou oblohou a za romantického svitu mesiaca môžu malí aj veľkí návštevníci zažiť chvíle, ktoré oslovia všetky zmysly a navždy sa zapíšu do ich pamäte. V nočnom tichu príroda ukazuje svoju ešte fascinujúcejšiu stránku: Hviezdy na oblohe žiaria ešte jasnejšie, sneh sa trbliece ešte tajuplnejšie a čistý, chladný vzduch ešte intenzívnejšie […]

Čítať ďalej