ONLINE MAGAZIN

Čínsky kláštor drží na skale už 1 500 rokov

Šialené, poviete si pri pohľade na fotku kláštora blízko čínskeho Datongu. Žiadny zmätkár ho ale rozhodne nestaval. Inak by táto stavba neprečkala 15 storočí v tak skvelom stave.

Kláštor Hengšan – konštrukčne vyspelá budova stará 1 500 rokov
Necelých 65 km juhovýchodne od východočínskeho mesta Ta-tchung nájdeme zázrak starovekého staviteľstva – kláštor Hengšan.
Jeho vek sa odhaduje na 1500 rokov a dnes už nikto presne nevie, ako a prečo vznikol. Podľa legendy ho postavil jeden jediný mních. Keď sa na svätostánok pozrieme, pochopíme, že sa na jeho budovaní určite podieľalo ďaleko viac ľudí, ako sme povodne odhadovali. Ide totiž o konštrukčne veľmi vyspelú budovu.

 

Že na stavbu musí zhora stekať dážď a poškodzovať ju?  To určite nie…Na to tvorcovia kláštora pamätali. Vybudovali ju presne tam, kde ju tvar vŕšku skaly aj útvary po stranách veľmi dobre chráni nielen pred dažďom, ale aj pred silným vetrom.

Zo svätostánku turistickou atrakciou
Kláštor je unikátny nielen v tom, ako drží stovky rokov na skale, ale aj náboženským zameraním. Slúži totiž ako svätostánok budhistov, taoistov i konfucianistov. Ale že by tu duchovný vykonávali obrady vo veľkej miere, to sa tvrdiť nedá. Z miesta sa totiž stala predovšetkým turistická atrakcia, ktorú denne prejdú davy návštevníkov.
Obdivujú 40 miestností a nábytok na mieru, ktorý  Hengšan ukrýva. Je otázkou, ako dlho tak veľký nápor turistov  vydrží. Odolný je dosť, veď za viac ako 15 storočí existencie prekonal kláštor len jednu výraznú prestavbu, inak drží pohromade v takmer nezmenenej podobe.

Ako sa vyhnúť tlačenici?
Hoci budova vyzerá dosť nebezpečne, stavba je vo výbornom stave, a tak cez ňu prechádza každý deň veľký počet ľudí, mnohokrát je na ceste dovnútra veľká tlačenica. Ak teda nemáte radi turistami preplnené miesta, pozrite sa na kláštor neďaleko Ta-tchungu radšej z diaľky. To je rovnako krásny  pohľad a vyhnete sa tlačenici. Aj tak má drvivá väčšina návštevníkov kláštora prilepeného na horu Heng, len slová chvály a nemožno sa tomu čudovať.

Zdroj: https://www.cestovinky.cz/
Viacej informácií: https://bit.ly/3z2f5pj
Foto: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Cestovanie Tlačová správa

Na World Travel Market 2022 nechýbala Česká republika. Ocenenie Traverse creator awards získala agentúra CzechTourism.

5 000 svetových destinácií a značiek, 100 odborných prezentácií vrátane Českej národnej expozície či workshopu zameraného na MICE sektor. Tak vyzeral tohtoročný World Travel Market (WTM), ktorý sa uskutočnil v Londýne. Trojdňová akcia patrí medzi najväčšie na poli európskych B2B stretnutí týkajúcich sa turizmu. Česká republika sa jej tento rok prvýkrát zúčastnila s ocenením Traverse […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Radíme Vám

Eiffelova veža: milovaná aj zatracovaná

Paríž sa môže pýšiť množstvom zaujímavých miest, ale iba jednou dominantou. Ťažko povedať, či mal v roku 1886 Gustav Eiffel tušenie, že návrh jeho kovovej veže sa stane jednou z najdôležitejších stavieb novodobej histórie. Za jej vznikom však najprv stálo sté výročie Veľkej francúzskej revolúcie a tiež Svetová výstava, ktorá sa pri tejto príležitosti konala […]

Čítať ďalej