ONLINE MAGAZIN

Čínsky kláštor drží na skale už 1 500 rokov

Šialené, poviete si pri pohľade na fotku kláštora blízko čínskeho Datongu. Žiadny zmätkár ho ale rozhodne nestaval. Inak by táto stavba neprečkala 15 storočí v tak skvelom stave.

Kláštor Hengšan – konštrukčne vyspelá budova stará 1 500 rokov
Necelých 65 km juhovýchodne od východočínskeho mesta Ta-tchung nájdeme zázrak starovekého staviteľstva – kláštor Hengšan.
Jeho vek sa odhaduje na 1500 rokov a dnes už nikto presne nevie, ako a prečo vznikol. Podľa legendy ho postavil jeden jediný mních. Keď sa na svätostánok pozrieme, pochopíme, že sa na jeho budovaní určite podieľalo ďaleko viac ľudí, ako sme povodne odhadovali. Ide totiž o konštrukčne veľmi vyspelú budovu.

 

Že na stavbu musí zhora stekať dážď a poškodzovať ju?  To určite nie…Na to tvorcovia kláštora pamätali. Vybudovali ju presne tam, kde ju tvar vŕšku skaly aj útvary po stranách veľmi dobre chráni nielen pred dažďom, ale aj pred silným vetrom.

Zo svätostánku turistickou atrakciou
Kláštor je unikátny nielen v tom, ako drží stovky rokov na skale, ale aj náboženským zameraním. Slúži totiž ako svätostánok budhistov, taoistov i konfucianistov. Ale že by tu duchovný vykonávali obrady vo veľkej miere, to sa tvrdiť nedá. Z miesta sa totiž stala predovšetkým turistická atrakcia, ktorú denne prejdú davy návštevníkov.
Obdivujú 40 miestností a nábytok na mieru, ktorý  Hengšan ukrýva. Je otázkou, ako dlho tak veľký nápor turistov  vydrží. Odolný je dosť, veď za viac ako 15 storočí existencie prekonal kláštor len jednu výraznú prestavbu, inak drží pohromade v takmer nezmenenej podobe.

Ako sa vyhnúť tlačenici?
Hoci budova vyzerá dosť nebezpečne, stavba je vo výbornom stave, a tak cez ňu prechádza každý deň veľký počet ľudí, mnohokrát je na ceste dovnútra veľká tlačenica. Ak teda nemáte radi turistami preplnené miesta, pozrite sa na kláštor neďaleko Ta-tchungu radšej z diaľky. To je rovnako krásny  pohľad a vyhnete sa tlačenici. Aj tak má drvivá väčšina návštevníkov kláštora prilepeného na horu Heng, len slová chvály a nemožno sa tomu čudovať.

Zdroj: https://www.cestovinky.cz/
Viacej informácií: https://bit.ly/3z2f5pj
Foto: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip outdoor Príroda

Jesenná turistika v Dolnom Rakúsku

Jeseň konečne prináša úľavu od horúceho slnka a všetci, ktorí majú radi prírodu a turistiku si prídu v tomto farebnom období na svoje. Mimochodom vedeli ste že Dolné Rakúsko, nemecky Niederösterreich, kedysi známe ako Rakúsko pod Enžou – Österreich unter der Enns, je rakúskou spolkovou krajinou, obklopujúcou svojím územím rakúske hlavné mesto Viedeň? Je to […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Jesennou ponukou pre cyklistov a bajkerov konkuruje Česko európskym cyklo veľmociam

V Českej republike je asi štyridsať tisíc vyznačených cyklotrás s celkovou dĺžkou približne 8800 km a 55 bike alebo trail parkov, z ktorých zhruba tretina spĺňa požiadavky aj tej najnáročnejšej zahraničnej klientely. Ak k tomu prirátame mierny ráz českých pohorí a príjemné teploty, Česko konkuruje ako jesenná cyklistická destinácia aj takým cyklo veľmociam, ako je […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Film Náš tip outdoor Umenie a kultúra

Hrady a zámky Plzeňského kraja

Prijmite video pozvánku na návštevu historických skvostov Plzeňského kraja, v Českej republike. Plzeňský kraj leží na juhozápade Čiech, v južnej časti bývalého Západočeského kraja. Na severozápade susedí s Karlovarským krajom, na severe má kratučký úsek spoločnéj hranice s Ústeckým krajom, na severovýchode hraničí so Stredočeským krajom, na juhovýchode s Juhočeským krajom. Najdlhší úsek spoločnej hranice […]

Čítať ďalej