ONLINE MAGAZIN

Čínsky kláštor drží na skale už 1 500 rokov

Šialené, poviete si pri pohľade na fotku kláštora blízko čínskeho Datongu. Žiadny zmätkár ho ale rozhodne nestaval. Inak by táto stavba neprečkala 15 storočí v tak skvelom stave.

Kláštor Hengšan – konštrukčne vyspelá budova stará 1 500 rokov
Necelých 65 km juhovýchodne od východočínskeho mesta Ta-tchung nájdeme zázrak starovekého staviteľstva – kláštor Hengšan.
Jeho vek sa odhaduje na 1500 rokov a dnes už nikto presne nevie, ako a prečo vznikol. Podľa legendy ho postavil jeden jediný mních. Keď sa na svätostánok pozrieme, pochopíme, že sa na jeho budovaní určite podieľalo ďaleko viac ľudí, ako sme povodne odhadovali. Ide totiž o konštrukčne veľmi vyspelú budovu.

 

Že na stavbu musí zhora stekať dážď a poškodzovať ju?  To určite nie…Na to tvorcovia kláštora pamätali. Vybudovali ju presne tam, kde ju tvar vŕšku skaly aj útvary po stranách veľmi dobre chráni nielen pred dažďom, ale aj pred silným vetrom.

Zo svätostánku turistickou atrakciou
Kláštor je unikátny nielen v tom, ako drží stovky rokov na skale, ale aj náboženským zameraním. Slúži totiž ako svätostánok budhistov, taoistov i konfucianistov. Ale že by tu duchovný vykonávali obrady vo veľkej miere, to sa tvrdiť nedá. Z miesta sa totiž stala predovšetkým turistická atrakcia, ktorú denne prejdú davy návštevníkov.
Obdivujú 40 miestností a nábytok na mieru, ktorý  Hengšan ukrýva. Je otázkou, ako dlho tak veľký nápor turistov  vydrží. Odolný je dosť, veď za viac ako 15 storočí existencie prekonal kláštor len jednu výraznú prestavbu, inak drží pohromade v takmer nezmenenej podobe.

Ako sa vyhnúť tlačenici?
Hoci budova vyzerá dosť nebezpečne, stavba je vo výbornom stave, a tak cez ňu prechádza každý deň veľký počet ľudí, mnohokrát je na ceste dovnútra veľká tlačenica. Ak teda nemáte radi turistami preplnené miesta, pozrite sa na kláštor neďaleko Ta-tchungu radšej z diaľky. To je rovnako krásny  pohľad a vyhnete sa tlačenici. Aj tak má drvivá väčšina návštevníkov kláštora prilepeného na horu Heng, len slová chvály a nemožno sa tomu čudovať.

Zdroj: https://www.cestovinky.cz/
Viacej informácií: https://bit.ly/3z2f5pj
Foto: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Do Dolného Rakúska na bicykli s celou rodinou a aktualizovanou cyklomapou i na Dolnorakúsku krajinskú výstavu 2022

Dolné Rakúsko je známe svojou krásnou prírodou a kultúrnymi pamiatkami. V aktuálnej sezóne sa koná každoročná a veľmi populárna Dolnorakúska krajinská výstava. V roku 2022 s témou Tajomstvá MARCHFELDU, ktorá je venovaná krásam a histórii regiónu Moravské pole. Odporúčame však aj cyklovýlety do ktorejkoľvek časti Dolného Rakúska. Vďaka aktualizovanej cyklomape si môžete vybrať trasy cez tunely, lesom, po starej železnici, k vodopádom […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám

Ulička, stred alebo okno? Ktoré miesto si vybrať v lietadle?

Vedeli ste, že vaše povinnosti a nároky počas letu sa líšia v závislosti od toho, aké sedadlo si zvolíte? Cestujúci pri okienka môže rozhodovať o tom, kedy zatiahne roletu. Človek v uličke má zase na starosť tlačidlo volania. Všetko samozrejme záleží na dohovore, slušnom jednaní a ohľaduplnosti k potrebám ostatných… So sedadlom pri okienku prichádzajú […]

Čítať ďalej
Cestovanie Príroda Radíme Vám Technika

Ako vybrať najlepší fotoaparát pre malé deti

Fotografovanie rozvíja kreativitu a je skvelým spôsobom sebarealizácie a to nielen pre nás dospelých, ale aj pre naše deti. Deti vďaka foteniu spoznávajú okolitý svet, naučia sa lepšie sústrediť a vyjadriť svoje emócie. Veľa rodičov tak rieši, ako vybrať najlepší fotoaparát pre deti. 3 tipy na najlepší fotoaparát pre deti Malé deti sa chcú baviť. […]

Čítať ďalej