ONLINE MAGAZIN

Legenda o upírovi Prdimuchovi ožila opäť počas Upírskej svetlej noci 2021

Oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE aj tento rok, v spolupráci s nízkotatranskou dedinou, Hornou Lehotou, oživili legendu o jedinom slovenskom upírovi Prdimuchovi a odprezentovali zaujímavosti obce späté s keltskou históriou.

Podujatie, opradené povesťami, tajomstvami a bohatou históriou, odštartoval o 13:00 hodine starosta obce, pán Vladimír Bušniak, ako inak než už tradičným výstupom na niekdajšie keltské sídlo a v súčasnosti Národnú kultúrnu pamiatku –  hradisko Hrádok, na ktoré vedie 3,5 kilometra dlhý náučný chodník.

Po 17:00 hodine mohli všetci zúčastnení spoznať, v pamätnej izbe ,,Kelti na Horehroní“, nie len predmety a nástroje objavené archeologickým výskumom, či 3D model spomínaného sídla Keltov, ale tiež dáta, ktoré mapujú jednotlivé historické obdobia osídľovania nášho stredného a horného Pohronia.

Druhou izbou, ktorá lákala všetkých návštevníkov, bola ,,Izba upíra Prdimuchu“ plná strašidelných nástrah a úloh spájaná s miestnou povesťou. ,,Všetci nebojácni sa vrhli s nadšením do ich riešení s cieľom pomôcť Fonfe oslobodiť jej milovaného Jána Lehetského od zlého ducha upíra Prdimuchu a uniknúť z izby skôr ako napadne aj ich samotných.“, dodala výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE, Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková.

,,Návštevníci každej vekovej kategórie sa tešili z pestrého popoludňajšieho programu, kde zažili tematické maľovanie na tvár, remeselné dielne a stánky, či hudobné i divadelné vystúpenie.“, uviedla Mgr. Kristína Šajgalíková, destinačná manažérka OOCR REGIÓN HOREHRONIE.

Upírska svetlá noc vyvrcholila vo večerných hodinách strašidelným pochodom upírskym Prdimuchovým chodníkom, kde jednotlivé príbehy o upírovi rozpovedali samotné historické postavy ako kat či šašo, v podaní hercov z umeleckej agentúry Divadelný svet.

,,Každým rokom sa snažíme prísť s novou atrakciou, ktorá by prilákala viac návštevníkov. Tento rok nebol výnimkou. Do zaujímavostí obce pribudlo nové múzeum v prírode, ktoré v podobe osadených drevených stĺpov s keltskými artefaktmi, pohrebnej hranice a popolnicového hrobu približuje život Keltov.“, dopĺňa Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE.

,,Som nesmierne rád, že v spolupráci s Oblastnou organizáciou REGIÓN HOREHRONIE a aj vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja, sa nám podarilo odprezentovať zaujímavosti obce späté s legendou upíra Prdimuchu i keltskou históriou, a prepojiť ich s hlavným dejiskom cestovného ruchu na Horehroní – rekreačnou oblasťou Tále a Krpáčovo

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor

Ruch a pohostinnosť gruzínskych uličiek

Gruzínsko je krajina s bohatou históriou siahajúcou k Gréckym Argonautom, s ranostredovekými kresťanskými kláštormi a pevnosťami, s vynikajúcim vínami nádhernou prírodou. Biele vrcholky Kaukazu kontrastujú s modrou oblohou a zelenými pastvinami malebných nižších hrebeňov. Vstupnou bránou do Gruzínska je trojica miest Tbilisi, Kutaisi a prímorské Batumi. Tentokrát sa nebudeme ponáhľať do horských dedín a za […]

Čítať ďalej