ONLINE MAGAZIN

Legenda o upírovi Prdimuchovi ožila opäť počas Upírskej svetlej noci 2021

Oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE aj tento rok, v spolupráci s nízkotatranskou dedinou, Hornou Lehotou, oživili legendu o jedinom slovenskom upírovi Prdimuchovi a odprezentovali zaujímavosti obce späté s keltskou históriou.

Podujatie, opradené povesťami, tajomstvami a bohatou históriou, odštartoval o 13:00 hodine starosta obce, pán Vladimír Bušniak, ako inak než už tradičným výstupom na niekdajšie keltské sídlo a v súčasnosti Národnú kultúrnu pamiatku –  hradisko Hrádok, na ktoré vedie 3,5 kilometra dlhý náučný chodník.

Po 17:00 hodine mohli všetci zúčastnení spoznať, v pamätnej izbe ,,Kelti na Horehroní“, nie len predmety a nástroje objavené archeologickým výskumom, či 3D model spomínaného sídla Keltov, ale tiež dáta, ktoré mapujú jednotlivé historické obdobia osídľovania nášho stredného a horného Pohronia.

Druhou izbou, ktorá lákala všetkých návštevníkov, bola ,,Izba upíra Prdimuchu“ plná strašidelných nástrah a úloh spájaná s miestnou povesťou. ,,Všetci nebojácni sa vrhli s nadšením do ich riešení s cieľom pomôcť Fonfe oslobodiť jej milovaného Jána Lehetského od zlého ducha upíra Prdimuchu a uniknúť z izby skôr ako napadne aj ich samotných.“, dodala výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE, Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková.

,,Návštevníci každej vekovej kategórie sa tešili z pestrého popoludňajšieho programu, kde zažili tematické maľovanie na tvár, remeselné dielne a stánky, či hudobné i divadelné vystúpenie.“, uviedla Mgr. Kristína Šajgalíková, destinačná manažérka OOCR REGIÓN HOREHRONIE.

Upírska svetlá noc vyvrcholila vo večerných hodinách strašidelným pochodom upírskym Prdimuchovým chodníkom, kde jednotlivé príbehy o upírovi rozpovedali samotné historické postavy ako kat či šašo, v podaní hercov z umeleckej agentúry Divadelný svet.

,,Každým rokom sa snažíme prísť s novou atrakciou, ktorá by prilákala viac návštevníkov. Tento rok nebol výnimkou. Do zaujímavostí obce pribudlo nové múzeum v prírode, ktoré v podobe osadených drevených stĺpov s keltskými artefaktmi, pohrebnej hranice a popolnicového hrobu približuje život Keltov.“, dopĺňa Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE.

,,Som nesmierne rád, že v spolupráci s Oblastnou organizáciou REGIÓN HOREHRONIE a aj vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja, sa nám podarilo odprezentovať zaujímavosti obce späté s legendou upíra Prdimuchu i keltskou históriou, a prepojiť ich s hlavným dejiskom cestovného ruchu na Horehroní – rekreačnou oblasťou Tále a Krpáčovo

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Cestovanie Tlačová správa

Na World Travel Market 2022 nechýbala Česká republika. Ocenenie Traverse creator awards získala agentúra CzechTourism.

5 000 svetových destinácií a značiek, 100 odborných prezentácií vrátane Českej národnej expozície či workshopu zameraného na MICE sektor. Tak vyzeral tohtoročný World Travel Market (WTM), ktorý sa uskutočnil v Londýne. Trojdňová akcia patrí medzi najväčšie na poli európskych B2B stretnutí týkajúcich sa turizmu. Česká republika sa jej tento rok prvýkrát zúčastnila s ocenením Traverse […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Radíme Vám

Eiffelova veža: milovaná aj zatracovaná

Paríž sa môže pýšiť množstvom zaujímavých miest, ale iba jednou dominantou. Ťažko povedať, či mal v roku 1886 Gustav Eiffel tušenie, že návrh jeho kovovej veže sa stane jednou z najdôležitejších stavieb novodobej histórie. Za jej vznikom však najprv stálo sté výročie Veľkej francúzskej revolúcie a tiež Svetová výstava, ktorá sa pri tejto príležitosti konala […]

Čítať ďalej