ONLINE MAGAZIN

Láka vás sexuálna turistika? Pozor na nechcený „darček“, s následkami na celý život

Asi pätina cestovateľov priznáva, že počas svojho cestovania zažila príležitostný sex s neznámym partnerom. Niektoré svetové destinácie takzvanú sexuálnu turistiku priamo ponúkajú. Pohlavným stykom sa pritom prenáša široké spektrum chorôb, od menej závažného svrabu až po život ohrozujúce vírus HIV.

Sexuálne prenosné choroby
Skupinu sexuálne prenosných chorôb tvoria nákazy prenášané predovšetkým pri pohlavnom styku. Táto skupina číta niekoľko desiatok ochorení. Niektoré z nich, ako kvapavka, syfilis či vírus HIV, sa vyskytujú prakticky po celom svete, zatiaľ čo napríklad mäkký vred a venerický lymfogranulóm sú choroby s maximom výskytu v rozvojových krajinách. Cestovatelia sa môžu nakaziť nielen pri klasickom pohlavnom styku, ale tiež pri orálnych a análnych praktikách. Obrovským nešvárom dnešnej doby je takzvaná sexuálna turistika.
Niektoré štáty sveta priamo lákajú turistov na zmyselné erotické zážitky. Veľká časť z miestnych sexuálnych pracovníčok, obzvlášť potom v rozvojových krajinách, však prenáša širokú škálu sexuálne prenosných chorôb. Z ponúkaného príjemného zážitku si tak cestovateľ často odnáša nepríjemné celoživotné následky.

Príznaky nákazy
Prejavy ochorenia sa líšia podľa konkrétneho pôvodcu choroby. Veľa prípadov ale prebieha úplne bez príznakov, ako je tomu väčšinou u počiatočných fáz infekcie vírusom HIV. Ak ste teda mali nechránený pohlavný styk, po návrate z ciest kontaktujte svojho lekára a dohodnite sa s ním o možnosti testovania. Zbystrite aj v prípade, že pri sebe pozorujete tieto prejavy:

Bolesť pri močení alebo pohlavnom styku,
Výtok z konečníka, penisu či pošvy,
Rozsev kožnej vyrážky (predovšetkým v oblasti genitálií),
Žltkasté sfarbenie kože a očí.

Pri akejkoľvek z vyššie uvedených ťažkostí rozhodne návštevu zdravotníckeho zariadenia neodkladajte. Väčšina pohlavných chorôb sa v dnešnej dobe dá pomerne dobre vyliečiť. To platí pre počiatočné štádia ochorenia, v pokročilejších fázach môže dôjsť aj k vzniku trvalých komplikácií. Odhoďte preto hanblivosť a v prípade spomínaných príznakov rýchlo vyhľadajte lekársku pomoc.

Ochrana predovšetkým
Najspoľahlivejší spôsob ochrany je samozrejme sexuálna zdržanlivosť. Ak predsa len vyhľadáte partnera na príležitostný sex, vždy trvajte na použití kondómu. Prezervatívy je lepšie priviezť z domova, v cieľovej destinácii totiž kvalita výrobkov veľmi kolíše. Od veci nie je ani preventívne očkovanie. Očkovať sa môžete proti hepatitíde A a B či ľudskému papilomavírusu. Lekári v žiadnom prípade neodporúčajú využívania služieb prostitútok, a to kvôli vysokému riziku prenosu vážnych pohlavných chorôb. Pred pohlavným stykom by ste sa tiež mali vyvarovať konzumácie alkoholu a drog. Niektorí síce potrebujú prekonať prirodzené zábrany ostychu, ale nepite tak, aby ste úplne stratili vládu nad sebou samými. Je totiž štatisticky dokázané, že veľká časť sexuálne prenosných infekcií a nechcených tehotenstiev nastáva pri sexe v alkoholovom opojení. Pri svojich zahraničných cestách a výletoch si skôr užite prírodu, gastronómiu, históriu danej oblasti, či miestne zvyklosti, trebárs aj erotické poviedky napísané miestnymi spisovateľmi…Bezpečný sex si radšej užite v známom prostredí s overeným partnerom.

 

Zdroj: https://www.cestovni-nemoci.cz/

Viac informácií: https://bit.ly/3C49eT7

Ilustračné foto: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Reklamná ponuka Zdravie

Ktoré aquaparky navštíviť počas zimných mesiacov?

Mrazivé počasie a pol metra snehu. To je predstava ideálnej dovolenky pre väčšinu milovníkov chladnejších mesiacov. S príchodom zimného počasia však letné radovánky končiť nemusia ani pre tých z vás, ktorí pred zimnou lyžovačkou preferujú zábavu vo vodných parkoch. Väčšina slovenských aquaparkov má totiž svoje brány otvorené celoročne. Jedným z najobľúbenejších a najznámejších aquaparkov na Slovensku je bezpochyby Aquapark […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Technika Technológie

Najlepšie produkty Honor, ktoré si môžete zaobstarať na čierny piatok

Značka Honor bola vždy známa svojimi kvalitnými a cenovo dostupnými produktmi. A tento čierny piatok ponúka úžasné ponuky na svoje špičkové produkty! Ak si chcete zaobstarať nový telefón, notebook alebo napríklad chytré hodinky, určite sa pozrite na tieto ponuky! V tomto blogu preberieme 6 najlepších produktov Honor, ktoré by ste si mali zaobstarať na Čierny […]

Čítať ďalej