ONLINE MAGAZIN

Chorvátsko zažíva turistický boom

Počet návštevníkov zo Slovenska už v júli dosiahol úrovne za celý minulý rok

Chorvátsko tento rok zaznamenáva veľký nárast návštevnosti zahraničných turistov, ktorých počet sa po značnom poklese v minulom roku blíži v letných mesiacoch počtom z obdobia „pred covidom“.

Od začiatku roka do polovice augusta do krajiny pricestovalo 8,8 milióna zahraničných návštevníkov, čo predstavuje 47% nárast oproti roku 2020 a bolo zrealizovaných viac ako 54 miliónov prenocovaní, čo je takmer o 40% viac, než vlani. Najpočetnejšími návštevníkmi boli nemeckí turisti (1,6 mil.), nasledovaní Slovincami (894 tis.), Poliakmi (723 tis.) a Rakúšanmi (680 tis.). Na siedmom mieste sa umiestnili turisti zo Slovenska s 276 tisíckami príchodov, piatu a šiestu pozíciu zaujali návštevníci z Českej republiky (561 tis.) a Maďarska (342 tis.).

Foto: Ivan Sardi, zdroj: CNTB

 

Zo Slovenska pricestovalo do Chorvátska od začiatku roka do polovice augusta viac ako 276 tisíc turistov, čo predstavuje 110% nárast oproti minulému roku, a bolo zrealizovaných viac ako 1,8 mil. prenocovaní, čo je o 117% viac, než vlani. Týmto bol už v júli tohto roku prekonaný počet príchodov zo Slovenska za celý rok 2020, v ktorom Chorvátsko navštívilo vyše 159 tisíc slovenských turistov.

Ministerka cestovného ruchu a športu Nikolina Brnjac uviedla, že doterajšie výsledky ukazujú, že Chorvátsko môže byť bezpečnou a úspešnou turistickou destináciou, pričom dodala, že výsledky za júl dávajú dôvod na optimizmus. „Trendy sú veľmi dobré a sú tu vynikajúce predpoklady na august a mimo sezónu. Výsledky dosiahnuté v poslednom júlovom týždni dosiahli až 90 percent úrovne dosiahnutej v rekordnom roku 2019,“ povedala Brnjac.

Poznamenala, že výsledky z niektorých trhov, ako napríklad z Poľska a Českej republiky, boli lepšie ako v júli 2019. „To nám dáva dôvod byť optimistickými, ale zároveň rozumnými a zodpovednými. Dodržiavame epidemiologické opatrenia na udržanie stavu najbezpečnejšie destinácie v Stredomorí„, uviedla Brnjac.

Foto: Goran Safarek, zdroj: CNTB

 

Kristjan Staničić, riaditeľ Chorvátskeho turistického združenia, uviedol: „V porovnaní s rekordným rokom 2019 sa v súčasnosti nachádzame na približne 63 percentách a rezervácie na august a september sú tiež veľmi dobré. Ďalšie výsledky budú v najväčšej miere závisieť od nás a na epidemiologickej situácii v zemi pôvodu návštevníkov. “

Návštevníci zo Slovenska sú tradičnými a obľúbenými hosťami v Chorvátsku. Sme potešení, že aj tento rok potvrdili svoj záujem o „slovenské more“ a v hojnom počte sa vrátili k svojej obľúbenej dovolenke v Chorvátsku, či už strávenej na plážach nášho malebného pobrežia alebo vo forme aktívnej dovolenky spojenej s jachtingom, cyklistikou alebo turistikou, ktoré sú čoraz častejšie náplňou dovolenky slovenských turistov„, uviedol Dubravko Miholić, riaditeľ zastúpenia Chorvátskeho turistického združenia pre Českú republiku a Slovensko.

„Prvých päť miest medzi najobľúbenejšími cieľmi návštevníkov zo Slovenska podľa počtu príjazdov zaujali tento rok mesta Crikvenica, Zadar, Vodice, Vir a Umag, a prvú desiatku potom dopĺňajú mestá Baška, Rovinj, Novalja, Poreč a Tučepi“, dodáva Dubravko Miholić.

Vďaka veľmi príjemnej klíme aj v jesenných mesiacoch, čoraz viac návštevníkov, nielen zo Slovenska, volí pre svoju dovolenku v Chorvátsku obdobie po skončení hlavnej sezóny, kedy prevláda stále veľmi príjemné a slnečné počasie, vhodné tak pre aktívnych cestovateľov, ako aj pre milovníkov relaxácie a odpočinku.

Foto: Hrvoje Serdar, zdroj: CNTB

Teploty cez deň dosahujú príjemných 20 až 24 stupňov, na juhu aj o jeden až dva stupne viac, čo spoločne s voľnejšími plážami, reštauráciami, kaviarňami a hotelmi vytvára ideálne predpoklady pre príjemný pobyt v Chorvátsku. Jesenné mesiace sú ideálne pre objavovanie kultúrnych pamiatok a prírodných krás Chorvátska na bicykli alebo pešo, alebo pre odpočinkový, pokojný pobyt v niektorom z wellness zariadení, spojený s osviežujúcimi prechádzkami už kľudnejšími mestami a dedinkami, návštevami útulných kaviarní a vinární alebo ochutnávkami prvého vína priamo na vinici.

„Predpokladáme, že súčasný trend bude pokračovať a Chorvátsko navštívi v septembri okolo 20.000 tisíc turistov zo Slovenska, ale je možné, že si pre svoju dovolenku vyberie toto obdobie aj väčší počet návštevníkov, ktorí si budú chcieť predĺžiť leto. A nie je sa čomu diviť, pretože september a október patrí k najpríjemnejším mesiacom pre návštevu Chorvátska“, dodáva Dubravko Miholić.

Foto: Hrvoje Serdar, zdroj: CNTB

Informácie o predpisoch a možnostiach vstupu, ako aj informácie o tom, ako bezpečne a zodpovedne cestovať do a v Chorvátsku, pravidelne aktualizuje Chorvátske národné turistické združenie na webových stránkach: https://croatia.hr/sk-SK/koronavirus-2019-ncov-otazky-a-odpovede

 

Fotografia na titulke:

Zoran Jelaca

Zdroj: CNTB

 

Mohlo by vás zaujímať:

Gastronómia Radíme Vám

Bullinarium – miesto, kde sa dlho vegetariáni nezdržia

Počas nášho presstripu sme ako prvé navštívili miesto, kde priveľa vegetariánov nenájdete. Bullinarium je totiž kráľovstvom hovädzieho mäsa a jedál z neho pripravených. Zaujímavosťou a hlavnou črtou tohto zaradenia je prístup ku chovu a následnej prípravy mäsa z býkov. Jedná sa o projekt, kde sa v maximálnej možnej miere dbá na ekológiu a udržateľný prístup k životnému prostrediu. […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Do Dolného Rakúska na bicykli s celou rodinou a aktualizovanou cyklomapou i na Dolnorakúsku krajinskú výstavu 2022

Dolné Rakúsko je známe svojou krásnou prírodou a kultúrnymi pamiatkami. V aktuálnej sezóne sa koná každoročná a veľmi populárna Dolnorakúska krajinská výstava. V roku 2022 s témou Tajomstvá MARCHFELDU, ktorá je venovaná krásam a histórii regiónu Moravské pole. Odporúčame však aj cyklovýlety do ktorejkoľvek časti Dolného Rakúska. Vďaka aktualizovanej cyklomape si môžete vybrať trasy cez tunely, lesom, po starej železnici, k vodopádom […]

Čítať ďalej
Nezaradené Osobnosti Lines Radíme Vám

Slávne osobnosti radia: Ako prekonať jet lag?

Po dlhom lete na iné kontinenty vás môže postihnúť jet lag alebo pásmová choroba. Keď sa objavíte behom pár hodín v ďalekom časovom pásme a na miesto polnoci je deväť ráno, môže vás to maličko rozhodiť. Čo robiť, aby ste nepocítili nepríjemnú únavu a čo najlepšie sa zžili s novou časovou realitou? Inšpirujte sa radami celebrít! […]

Čítať ďalej