ONLINE MAGAZIN

Veža v Pise sa nakláňa, ale nepadá. Vydržať má ďalších 300 rokov

Šikmá veža v Pise patrí k najväčším turistickým lákadlom v Taliansku.
Základný kameň honosnéj mramorovéj zvonici (Kampanila) bol položený pred 840 rokmi, 9. augusta 1173. Krátko po začatí stavby sa ale veža začala nakláňať, čo má na svedomí mäkké podložie, a stavebný dozor, ktorý pri tejto stavbe nebol využitý…

V roku 2001 bola pamiatka po 11 rokoch znovu otvorená po tom, čo ju zásah inžinierov uchránil pred zrútením. Návštevníci si tak aj naďalej môžu vychutnať pohľad na malebné toskánske mesto.

Počas minulého storočia sa náklon veže zvýšil asi na štyri a pol metra, takže v roku 1990 musela byť pamiatka uzavretá. Nasledovala veľmi zložitá a nákladná operácia (náklady presiahli 28 miliónov eur), vďaka ktorej sa nakláňanie podarilo zastaviť a pamiatku dokonca „narovnať“ do stavu, v akom sa nachádzala pred 300 rokmi. Vrchol zvonice je teraz od vertikálnej osi odklonený asi o štyri metre. O úplné napriamenie Kampanila pritom nie je záujem, turisti by prišli o jedinečný zážitok.

Sedem zvonov
Veža vo stredotalianskej Pise bola postavená na Námestí zázrakov v niekoľkých etapách medzi rokmi 1174 až 1372. Valcovita stavba sa kvôli nepevnému podložiu začala nakláňať už po dokončení prvých troch poschodí (zaujímavé ale je, že na opačnú stranu) a stavitelia sa ju snažili opticky vyrovnať vkladaním lichobežníkových kameňov. Nakláňanie ale nikdy úplne nezastavili. Výška zvonica je 56 metrov, hmotnosť odborníci spočítali na 14 000 ton. Vo veži je sedem zvonov.
Do ukončenia rekonštrukčných prác v roku 2001 sa expertom podarilo náklon pamiatky zmenšiť zhruba o 44 centimetrov za pomoci niekoľko tisícovej  protiváhy v základoch a zaistenie silnými oceľovými lanami. Zmiernenie sklonu neskoro románskej veže, nie je rozoznateľné voľným okom, je však dostatočné pre jej stabilizáciu. Tiež následné monitorovanie preukázalo, že zvonica sa od svojej osi už neodkláňa. Podľa statikov je tak bezpečná na ďalších 300 rokov.

Na záchranu veže, ktorá vraj pamätá pokusy Galilea Galileiho so zemskou príťažlivosťou, vzniklo cez 9000 projektov. Nie všetky riešenia boli šťastné.

Ako ju narovnať?
Zvonicu sa snažili narovnať ako vedci, tak i šarlatáni z celého sveta. V hre bol napríklad nápad postaviť druhú vežu, ktorá by bola naklonená opačným smerom a starú Kampanila by podopierala. Istý občan Pisy zasa navrhoval, aby veža podoprela natiahnutá ruka na obrovskej soche svätého Ranieriho, patróna mesta.

Za autorou stavby, ktorá slúži ako zvonica susednej baziliky (v areáli sa ďalej nachádza baptistérium a cintorín), bývajú považovaní Bonnana Pisano a Tommaso Pisano. Taliansky bádateľ Antonino Caleca ale dospel k názoru, že za návrhom budú najskôr architekt Gerardo di Gerardo a preslávený sochár Giovanni Pisano. Fakt, že Kampanila dodnes stojí, možno pripísať aj tomu, že stavitelia posledných poschodí veže sa dokázali geniálne prispôsobiť gravitačným zákonom.

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Technika Technológie

Najlepšie produkty Honor, ktoré si môžete zaobstarať na čierny piatok

Značka Honor bola vždy známa svojimi kvalitnými a cenovo dostupnými produktmi. A tento čierny piatok ponúka úžasné ponuky na svoje špičkové produkty! Ak si chcete zaobstarať nový telefón, notebook alebo napríklad chytré hodinky, určite sa pozrite na tieto ponuky! V tomto blogu preberieme 6 najlepších produktov Honor, ktoré by ste si mali zaobstarať na Čierny […]

Čítať ďalej
Cestovanie Tlačová správa

Na World Travel Market 2022 nechýbala Česká republika. Ocenenie Traverse creator awards získala agentúra CzechTourism.

5 000 svetových destinácií a značiek, 100 odborných prezentácií vrátane Českej národnej expozície či workshopu zameraného na MICE sektor. Tak vyzeral tohtoročný World Travel Market (WTM), ktorý sa uskutočnil v Londýne. Trojdňová akcia patrí medzi najväčšie na poli európskych B2B stretnutí týkajúcich sa turizmu. Česká republika sa jej tento rok prvýkrát zúčastnila s ocenením Traverse […]

Čítať ďalej