ONLINE MAGAZIN

Vedeli ste že…..? Časť prvá, zvieratá, alebo informácia, ktorú ste sa v škole nedozvedeli

Vedeli ste, že ošípané majú tridsaťminútový orgazmus, pijavice 32 mozgov a komáre zuby? Že paradajka je ovocie, existujú červené banány, človek je bylinožravec, kosť je 5x pevnejší ako oceľ, deti rastú na jar rýchlejšie, môžete poslať pohľadnicu z pekla alebo že prdí 14x denne?

Zvieratá
* Polárne medvede majú v skutočnosti väčší problém s prehrievaním než sa zimou. Aj vo veľmi chladnom počasí sa môžu pri behu ľahko prehriať. Ich kožušina izoluje tak dobre, že je problém ľadového medveďa zachytiť termovíziou.

* Medvedík koala (ktorý nemá s medveďmi nič spoločné) má úplne rovnaké odtlačky prstov ako človek. Ťažko sa odlišujú aj pod mikroskopom. Koala vo stresovej situácii vydáva srdcervúci škrek podobný detskému plaču. A vie skvele plávať.

* Žirafy spí len 20 – 30 minút denne, a to ešte v stoji a po kúskoch počas dňa. Čistí si uši vlastným (až polmetrovými) jazykom. Žirafie mláďa po pôrode spadne z výšky takmer dva metre, bez následkov. Aj napriek obrie dĺžku krku je žirafa príliš krátka na to, aby dosiahla hlavou na zem. Aby niečo zdvihla zo zeme, musí pokľaknúť a smiešne roztiahnuť predné nohy.

* Vačica virgínska rodí 12 dní po oplodnení. Pri ohrození hrá mŕtvu a aby to bolo čo najskutočnejšie, z konečníku vypudzuje pach podobný hnilobe.

* Cvrček má uši pod kolenami.

* V skutočnosti netušíme, akú farbu mali dinosaury. Filmári si proste vymýšľajú, nič iné im ani nezostáva.

* Mačky za celý život pri čistení kožuchu vylúčia toľko slín, ako tekutín pri močení. Strávia 30% života starostlivosťou o svoje telo. Čistota pol života. Pre mačku je nebezpečnejší pád z malých výšok než z veľkých.

* Jazyk vráskavca obrovského váži viac ako dospelý slon. Jeho srdce je rovnako veľké ako malý automobil a bije rýchlosťou 2 tepy za minútu. Novonarodené mláďa váži tri tony a priberá 4 kg za hodinu, pretože vypije 250 litrov mlieka denne. Jeho tepny sú tak široké, že by sa nimi pretiahol dospelý človek. Za jeden deň Vráskavec bez problémov zje tri tony potravy (a potom vydrží nejesť i pol roka). Týchto tvorov už žije len 1500 na celej planéte.

* Dažďovníci trávia až tri roky nepretržite vo vzduchu. Počas lietania sa pária aj spia, využívajúci prúdy teplého vzduchu, ktorý ich nadnáša.

* Je potrebných až 1 200 000 komárov, aby vám vypili všetku krv. Zrazu by sa na vás ale nevliezli …

* Váha všetkého hmyzu na zemi je väčšia ako váha všetkých ostatných živých tvorov dohromady.

* Dážďovka, keď je pretrhnutá za hrubým opaskom uprostred tela, prežije. Zvyšok dorastie, ako by sa nechumelilo.  Dážďovky žiadne srdce vlastne nemajú. Jeho funkciu zastupuje cieva, ktorá vedie po celom jej chrbta.

* Samice pásavca môžu v stresových situáciách pozdržať pôrod až o dva roky.

* Najväčšie oči na svete majú obrie druhy chobotníc. A vôbec, prečo im hovoríme chobotnice, keď nemajú chobot?

* Iba 5 – 10% gepardích mláďat sa dožije dospelosti. Od narodenia doslova bojujú o život. Hmm, celkom nebezpečné detstvo a detská postieľka mláďaťa

* Stegosaurus bol cez deväť metrov dlhý, ale mal mozog o veľkosti vlašského orecha. Tyranosaurus mal 13x lepší zrak než človek.

* Žralok tigrí zožerie všetko, čo mu príde pod zuby (ktoré sa mu mimochodom obnovujú i po vylomení). Keďže zblajzne naozaj čokoľvek (plechovky, kanistre na benzín …), je nazývaný „smetiskom mora“. Je tiež veľmi agresívny. Dokonca ešte nenarodené embryá medzi sebou bojujú na život a na smrť. A to doslova, prežije a narodí sa iba víťaz.

* Psy sú prakticky farboslepí. Rozoznávajú veci najprv podľa pohybu, potom podľa jasu a nakoniec podľa tvaru. Rozoznajú však viac odtieňov šedej než človek. A počuje aj tichučké zvuky na vzdialenosť 250 metrov, zatiaľ čo človek maximálne 25 metrov. Hrabanie psa po vykonaní potreby nie je pokusom zahrabať výkaly, ale roztieranie pachových výlučkov z labiek. Pri hre šteniat nechávajú samčekovia schválne vyhrávať samičky.

* Mačky chodia po prstoch. Tiež sa potí iba na vankúšikoch labiek. Po vyšetrení u veterinára si preto môžete všimnúť mokré stopy na stole.

* Žraloky môžu vydržať bez jedla aj pol roka. Zaznamenaný rekord bol 15 mesiacov, po ktorej žralok nezjedli ani sústo. Žralok tiež cíti kvapku krvi na vzdialenosť viac ako jeden kilometer. Traduje sa, že žralok je jediné zviera, ktoré nikdy neochorie a že je dokonca imúnny voči všetkým druhom chorôb vrátane rakoviny. Ale je to mýtus.

* Krava pri žuvaní pohne čeľusťou 40000x denne. A dávajú viac mlieka pri počúvaní hudby. Najväčší efekt má skladba Everybody Hurts od R.e.m. To sa to potom doja.

* Orol má na sebe priemerne 7000 pierok.

* Gagot kačíc nevydáva ozvenu. Nikto nevedel, prečo, kým dvaja chlapíci nezistili, že je to mýtus. Ozvena tam je, len sa nedá rozoznať od pôvodného gagotania.

* Ošípané majú tridsaťminútový orgazmus. Nezáviďte! A tiež sa nemôžu pozrieť k nebu, stavba tela im to nedovolí.

* Iba samičky komárov sajú krv človeka. Komáre sa však primárne živia nektárom. Krv nepotrebujú k svojmu prežitiu, ale ako zdroj bielkovín pre svoje vajíčka. Komáre rodu Toxorhynchites radšej krv nesajú vôbec.

 

Zdroj: https://michal.skrabalek.cz/
Viac informácií tu: https://bit.ly/3xtA0l7
Foto: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej
Nezaradené outdoor Príroda

Islandskí obri, ktorých veľkosť vás ohromí

Island, ostrov ľadovcov. Island, ostrov sopiek. A v neposlednom rade Island, ostrov vodopádov. Milovníci vody rútiace sa z vysokých skalísk tu zažijú skutočnú nirvánu. Foss. Tak sa v islandčine povie vodopád a je to jedno zo slovíčok, ktoré si zo zájazdu na Island zapamätáte. Podľa triezvych odhadov je na ostrove 10 000 vodopádov, od malých […]

Čítať ďalej