ONLINE MAGAZIN

Situácia v cestovnom ruchu v hlavnom meste je kritická

Bratislava Tourist Board združuje 75 členov podnikajúcich v cestovnom ruchu v hlavnom meste, ktorí podobne ako ich kolegovia na zvyšku Slovenska už viac ako rok kvôli koronovým opatreniam bojujú s neistotou a výpadkami príjmov. Bratislava ako destinácia má však špecifické postavenie v tom, že je závislá od zahraničných turistov, ktorých výpadok predstavuje v súčasnosti až 80 %.

Jedna z najnavštevovanejších bratislavských atrakcií, ktorou je Bratislavský hrad má za 2,5 mesiaca od otvorenia návštevnosť 3,5 tisíc návštevníkov, čo je priemerná návštevnosť za 1 zimný mesiac počas bežnej sezóny. Hrad mal počas tohto roka takmer nulovú zahraničnú návštevnosť a celkový pokles v júni predstavuje viac ako 80 % v porovnaní s rokom 2019. Podobne je na tom vyhliadková plošina na UFE, ktorá eviduje pokles 70- 80 %.

„Bratislava Tourist Board plne stojí za očkovacou kampaňou mesta a aktívne ju aj podporuje. Pre zahraničných turistov je dobrý signál, že sme bezpečná a zodpovedná destinácia. Na druhej strane však chceme vyzvať predstaviteľov štátu, aby s nami hovorili a oznamovali nám plánované zmeny v podmienkach príchodu na Slovensko skôr.  Dnes situácia vyzerá tak, že my pozveme zahraničných turistov na Slovensko a oni sa po vyplávaní lode, napríklad z Nemecka dozvedia, že u nás nebudú môcť vystúpiť,“ hovorí Vladimír Grežo, predseda predstavenstva BTB.

„Hlavné mesto by mal poznať každý Slovák a byť naň aj pyšný. Naši sprievodcovia a prevádzkovatelia atrakcií sú pripravení spolupracovať napríklad zo školami,“ uviedol Martin Volek, podpredseda predstavenstva BTB.

„Zo štatistík, ktoré sú už dnes k dispozícií vieme avizovať, že výpadky v cestovnom ruchu budú obrovské. Podľa našich informácií sa na jeseň ďalšie finančné schémy pre podnikateľov v cestovnom ruchu neplánujú. Chceme poprosiť vládu, aby toto rozhodnutie prehodila. Z nášho pohľadu nie je možné robiť reálne zásahy do podnikania a na druhej strane nepripraviť na to dôsledky, ktoré my v Bratislave cítime už teraz,“ dodáva V. Grežo.

Problém s poklesom turistov v Bratislave majú okrem hotelov aj dopravcovia. „Autobusová doprava u nás kolabuje, jednoducho nemá turistov,“ uviedla Ľudmila Novacká, členka predstavenstva BTB.

Lode, ktoré do Bratislavy pred koronou zvážali statisíce turistov sa dnes vôbec neplavia, alebo fungujú vo veľmi obmedzenom režime. Podobne je to aj s autobusovými spojeniami. Obsadenosť hotelov sa v hlavnom meste v súčasnosti pohybuje na úrovni 10- 30 %.

Bratislava zároveň dlhodobo robí všetko pre to, aby vytvorila bezpečné prostredie nielen pre jeho obyvateľky a obyvateľov, ale aj turistky a návštevníkov mesta. Bezpečné prostredie aktuálne dosiahneme jedine očkovaním. Preto sa snažíme o získanie kolektívnej imunity, ktorú podľa odborníkov dosiahneme na úrovni 75%-nej zaočkovanosti populácie mesta. Čím bližšie sa dostaneme v Bratislave k potrebnej kolektívnej imunite – teda čím viac nás bude zaočkovaných, tým bezpečnejšie a slobodnejšie budeme v meste žiť.  Bezpečnejšie bude nielen chodiť do práce a stretávať sa s kolegami, v rodinách a s blízkymi, aj staršími príbuznými, ale aj ísť na koncert či iné kultúrne podujatie či užívať si naše mesto, kaviarne, reštaurácie a pekné miesta.

Očkovanie súvisí aj s hospodárskym a ekonomickým rozvojom mesta. Čím viac ľudí bude zaočkovaných, tým je menšia pravdepodobnosť, že sa vírus v Bratislave nebezpečne rozšíri až tak, že bude potrebné znovu zatvoriť veľké časti ekonomiky, vrátane podnikov, kaviarní a reštaurácií, čo má dopad aj na cestovný ruch. Dosiahnutie kolektívnej imunity pomôže zdravotníctvu zvládnuť tretiu vlnu, ochráni najzraniteľnejších a pomôže mestu bezpečne prežiť ďalšiu vlnu covidu.

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor

Ruch a pohostinnosť gruzínskych uličiek

Gruzínsko je krajina s bohatou históriou siahajúcou k Gréckym Argonautom, s ranostredovekými kresťanskými kláštormi a pevnosťami, s vynikajúcim vínami nádhernou prírodou. Biele vrcholky Kaukazu kontrastujú s modrou oblohou a zelenými pastvinami malebných nižších hrebeňov. Vstupnou bránou do Gruzínska je trojica miest Tbilisi, Kutaisi a prímorské Batumi. Tentokrát sa nebudeme ponáhľať do horských dedín a za […]

Čítať ďalej