ONLINE MAGAZIN

Nádielka letných zážitkov v regióne Stredné Slovensko

Slnečné dni a pekné počasie lákajú každoročne do regiónu veľké množstvo návštevníkov. Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko spoločne s partermi ani tento rok nezaháľala a pre návštevníkov pripravila rôznorodé aktivity, ktoré môžu počas leta zažiť.


Banícky express

Tradičnou súčasťou leta v regióne sú Nočné prehliadky, ktoré sú obľúbeným spestrením letných večerov. Netradičným, interaktívnym a zábavným spôsobom sa predstavia už dobre známi šermiari Vir Fortis, ktorí vás pomocou nových príbehov prenesú do minulosti. Tento rok sa Nočné prehliadky budú konať v Banskej Bystrici, Kremnici, na Zvolenskom zámku a v Kláštore Bzovík. Veselých šermiarov môžete stretnúť aj na historickom podujatí Hronsekanie, ktoré sa uskutoční 17.-18. júla v areáli Soosovsko-Géczyovského kaštieľa v Hronseku. Kaštieľska záhrada prešla v poslednom období rekonštrukciou.


Prehliadka Kremnica

S nadviazaním na minuloročnú letnú sezónu pokračujú aj tematické prehliadky s témou Slovenského národného povstania Začnite s vysťahovaním! Príjemným spestrením je ich rozšírenie aj mimo Banskú Bystricu. Návštevníci sa môžu tešiť aj na nové prehliadky v Kremnici a na Kališti. Milovníci vojnovej tematiky a histórie si tak určite prídu na svoje. Prehliadky sú čiastočne zinscenované, doplnené o odborné informácie z obdobia Slovenského národného povstania. O divadelnú časť prehliadok sa postarajú kluby vojenskej histórie – KVH Golian, KVH Ostrô, KVH Západ „На Врага“ a KVH Stred Zvolen a o odborný výklad historici z Múzea SNP.

Lákadlom nielen pre rodiny s deťmi je Pohronská hradná cesta. V rámci nej majú návštevníci možnosť spoznať hrady v regióne a dozvedieť sa o ich pôvode a využití v minulosti. Komentované prehliadky s kvalifikovaným sprievodcom sa budú konať počas celého leta na Pustom hrade, Zvolenskom zámku a zaniknutom hrade Peťuša.

Veľkému úspechu sa posledné roky tešia aj zážitkové vlaky Banícky expres a Expres 34 tunelov, ktoré svojich pasažierov odvezú aj tento rok. Ale pozor! Lístky sa rýchlo vypredávajú, preto nečakajte dlho a zarezervujte si na portáli www.zahoramizadolami.sk aj ten svoj. Banícky expres vznikol v spolupráci s KOCR Banskobystrický kraj Turizmus a OOCR Banská Štiavnica. Vlak bude premávať na trase Kremnica – Banská Štiavnica a zoberie tak ľudí do významných banských miest s bohatou minulosťou. Návštevníkov čaká pestrý program nie len počas cesty, ale aj v samotných cieľových staniciach. Expres 34 tunelov zahŕňa okružnú trasu Banská Bystrica – Kremnica – Zvolen – Banská Bystrica. Trať vedie cez historické tunely, pričom každý je špecifický a jedinečný. K samotnej trase a tunelom sa viaže množstvo faktov či udalostí, o ktorých cestujúcim porozprávajú na slovo vzatí odborníci.


Cyklobus

Pre všetkých, ktorí radi trávia svoj voľný čas aktívne je už od mája spustený Cyklobus a Turbus. Autobusy premávajú počas víkendov a sviatkov až do 26.9.2021 (Cyklobus) a 30.10.2021 (Turbus). Cyklobus rovnako ako minulú sezónu vozí záujemcov do obľúbených destinácií v okolí Banskej Bystrice: na Donovaly, Šachtičky, sedlo Malý Šturec a Hrochoť-Kyslinky. Novinkou tohto roku je lokalita Ľubietová – Strelníky, ktorú si vybrali priaznivci v ankete na sociálnych sieťach. Turistickou linkou tzv. Turbusom sa zas môžu návštevníci vyviezť za peknými výhľadmi z Banskej Bystrice na Kráľovu Studňu (NP Veľká Fatra).


Víno a syry pod hviezdami

Veľkým lákadlom bude na konci augusta Kráľovská svadba na Pustom hrade. Podujatie je  rekonštrukciou kráľovskej svadby princeznej Konštancie, dcéry uhorského kráľa Bela IV. Veľkolepá oslava je zárukou  bohatého programu rytierov, remeselníckych dielní, sokoliarov, kaukliarov, kráľovských hostí, zóny pre deti a iných sprievodných aktivít. Zabavia sa dospelí aj detskí návštevníci. Vyvrcholením bude rytiersky súboj na koňoch. Vo Zvolene sa uskutoční na konci septembra aj ďalšie podujatie, tentokrát na Zvolenskom zámku. Zabudnuté remeslá na Zvolenskom zámku patria medzi tradičné podujatie s narastajúcou návštevnosťou. Stánky plné remeselníkov, rytierske dráhy, školy tanca, programy pre deti a stredoveké kapely sa v príjemnom dobovom prostredí zámku postarajú o víkendový program pre celú rodinu.

Do štyroch múzeí a jednej galérie v Banskej Bystrici a okolí sa počas tejto sezóny dostanú návštevníci za zvýhodnenú cenu a prostredníctvom jedinej vstupenky. Atraktívny MÚZPAS pripravila OOCR Stredné Slovensko v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK), Mestom Banská Bystrica a kultúrnymi inštitúciami. Za zvýhodnenú cenu 10 eur vám MÚZPAS otvára dvere do Stredoslovenského múzea, Stredoslovenskej galérie, Múzea Slovenského národného povstania, Poštového múzea a do Slovenského múzea máp v Kynceľovej. Slúžiť môže aj ako zaujímavý suvenír, do ktorého jeho držitelia získajú pečiatky za navštívenie expozícií.


Zabudnuté remeslá

Čarovné chvíle pod hviezdnou oblohou v spojení s ochutnávkou regionálnych produktov môžete zažiť počas predajného zážitku Víno a syry pod hviezdami na Farme Hiadlovských v Slovenskej Ľupči. Súčasťou večera je ochutnávka lahodných syrov a špecialít z farmy, doplnená o výklad astronóma. V cene zážitku je aj doprava z Banskej Bystrice do Slovenskej Ľupče a späť. O gastronomický zážitok sa postarajú aj prehliadky v Kremnici. Počas prehliadky Nevšedné putovanie históriou Kremnice budú môcť účastníci ochutnať vína Ringbürger, nahliadnuť do bežne neprístupných gotických pivníc a tiež  cestovať v čase v Atkaryho cukrárni. Práve tam sa naskytne príležitosť ochutnať aj jedinečnú cukrovinku známu ako Kremnický krumpeľ.

Viac informácií o uvedených podujatiach a zážitkov nájdu návštevníci počas leta na webe www.centralslovakia.eu. Predpredaj vstupeniek na vybrané podujatia a prehliadky je možný na webe www.zahoramizadolami.sk. Aktuálne informácie uverejňuje OOCR Stredné Slovensko aj na sociálne siete Facebook a Instagram.

Foto na titulke. Kráľovská svadba

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Príroda Radíme Vám

Chorvátske turistické združenie spustilo novú zimnú kampaň „Chorvátsko – zimná ríša divov“

Chorvátske turistické združenie spustilo novú zimnú propagačnú kampaň „Chorvátsko – zimná ríša divov“, ktorá pobeží do 10. januára naprieč kľúčovými trhmi, teda trhmi Nemecka, Slovinska, Rakúska, Poľska, Českej republiky, Slovenska, Maďarska, Talianska, Holandska, Francúzska, Veľkej Británia, Belgicka, Švédska a Nórska. Kampaň pobeží na sociálnych sieťach vrátane Facebooku, Instagramu, Twitteru, TikToku a Pinterestu s použitím značiek […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Health outdoor Príroda Radíme Vám Zdravie

Voda a čerstvý vzduch – jedinečná ordinácia v Jesnníkoch

Redakcia In Drive magazínu sa pred časom vybrala do regiónu, ktorý preslávil zakladateľ prvých vodoliečebných kúpeľov na svete, Vincenz Priessnitz. Po príjemnej a bezproblémovej ceste od  Bratislavy, smerom na Brno, Olomouc a Šumperk sa dostanete do obce Jeseník, ktorá je len 300 kilometrov vzdialená od Bratislavy. Nad obcou Jeseník sa v pôvodne malej osade Gräfenberg […]

Čítať ďalej
Architektúra Automobily Cestovanie Lines Novinky

Fakty o novej autobusovej stanici Nivy

Nová autobusová stanica Nivy Rozloha autobusovej stanice 30315m2 (z toho čakáreň 2945m2, priestor nástupísk a výstupísk 4788m2 a dopravný priestor 22582m2). Prevádzková doba 24/7, pričom v čase mimo otváracích hodín Nivy centra je k dispozícii vchod pri Nivy Tower. Denná kapacita stanice: očakávaná: 9500 cestujúcich (nástup aj výstup, 6700 prímestská / 1000 diaľková / 1800 medzinárodná doprava), 1100 spojov […]

Čítať ďalej