ONLINE MAGAZIN

Letný Astrovlak – jazda za magickou silou nočnej oblohy

Aj túto letnú sezónu si môžete vychutnať nezabudnuteľnú magickú silu nočnej oblohy v obkolesení Čiernobalockých hôr Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline, v spojení s nočnou jazdou na legendárnej Čiernohronskej železničke.

Tento výnimočný zážitok, ktorý spája výlet historickou úzkorozchodnou železničkou naprieč tajuplnou prírodou zahalenou pod rúškom noci s predstavením na nočnej oblohe, sa uskutoční hneď v troch termínoch, a to 7., 14. a 28. júla 2021.

,,Jedinečný letný Astrovlak svoje jazdy, za krásami hviezdnej oblohy, odštartuje už štvrtý rok po sebe. V predchádzajúcich obdobiach zožal zo strany verejnosti naozaj obrovský úspech. Podujatie prilákalo turistov nie len z Horehronia, ale aj z iných regiónov Slovenska.“  ako uviedla výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE, Ing. Petra Rizdoňová Hlásniková.

Pozorovanie hviezdneho divadla za pomoci profesionálnych ďalekohľadov, čomu predchádza astronomická príprava v horárni, sa uskutoční pod vedením odborníkov z Hvezdárne v Banskej Bystrici, ktorá je organizačnou súčasťou Krajskej hvezdárne a planetária M. Hella v Žiari nad Hronom. V úvode podujatia bude pre návštevníkov pripravená vstupná prezentácia o vesmíre, ako aj o jeho vzniku a možnostiach pozorovania samotnej nočnej oblohy. Každý z nich si bude môcť odskúšať jej pozorovanie voľným okom, naučia sa čo všetko je možné vidieť na oblohe, ako sa dá za pomoci hviezd orientovať v prírode, a samozrejme, každý jeden návštevník si odskúša pozorovanie nočného divadla za pomoci profesionálneho astronomického ďalekohľadu.

,,Pre ubytovaných hostí, ktorí sú držiteľmi Horehronie Card, zabezpečuje bezplatnú dopravu Tourbusom z ubytovacích zariadení v rekreačnej oblasti Tále i v obciach Bystrá, Mýto pod Ďumbierom a z mesta Brezna, priamo do Čierneho Balogu na hlavnú stanicu Čiernohronskej železnice, podľa platného grafikonu. Kapacita autobusu je obmedzená, a preto je nutná jeho rezervácia na webovej stránke www.horehronie.sk, a to minimálne 24 hodín vopred.“ pripomenula Mgr. Kristína Šajgalíková, destinačná manažérka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE.

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Gastronómia outdoor

Objavujte krásy Dolného Rakúska na jeseň

Lány dozrievajúceho viniča, sladučké strapce hrozna, vôňa babieho leta, marhúľ, vína… Také je Dolné Rakúsko na jeseň. Požičajte si bicykel a vybehnite obdivovať prírodu, užite si prechádzky pri Dunaji či v lužných lesoch, dobré jedlo v „Heuriger“ alebo zájdite na prehliadku viníc a vínnych pivníc. A určite nevynechajte ani vinobranie a jesenné festivaly. Región hrozna a vína Dolné […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Náš tip

Hrad Helfštýn

Monumentálna hradná architektúra Helfštýna sa týči nad údolím Moravskej brány. Celý komplex tvorí rad stavieb úžitkových i fortifikačných. V súčasnej dobe sú na hrade sprístupnené štyri nádvoria. Má päticu brán, množstvo bášt, veží a rozsiahly systém vnútorného i vonkajšieho opevnenia. Svojou rozlohou patrí k najrozsiahlejším hradným komplexom v Európe. História hradu Rozsiahla zrúcanina hradu Helfštýna, […]

Čítať ďalej
Cestovanie

Predstavujeme vám najkrajšie zámky a hrady na južnej Morave

Hoci v posledných dňoch zavládlo v našej republike sychravé počasie, predpoveď na nasledujúce týždne je značne pozitívna; babie leto! A viete, ako si babie leto užijete najviac? Predsa sa pohárikom burčiaku v ruke. Ako je známe, najlepšie burčiak nájdete na južnej Morave, rovnako ako niektoré z najkúzelnejších hradov a zámkov. Využite prílev posledných slnečných lúčov […]

Čítať ďalej