ONLINE MAGAZIN

Dark tourism: Čo je temná turistika ?

Mysteriózne miesta, dejisko prírodných, vojnových aj iných ľudských katastrof alebo smrť fascinujúca ľudí od nepamäti.
Veď aj v spravodajstve sa teší najväčšej sledovanosti udalosti spojené s utrpením. Niet preto divu, že sa pred niekoľkými rokmi objavil nový fenomén – Dark tourism (slovensky temná turistika).

Samozrejme, že miesta ako Osvienčim alebo Pompeje, navštevovali ľudia ešte v čase než sa vôbec tento pojem objavil. Lenže pojem temná turistika vystihuje skôr systematické vyhľadávanie a navštevovanie temných miest, spojených s nešťastiami a umieraním.

Čo je Dark tourism?
Slovo Dark tourism (slovensky Temná turistika) je pojem relatívne nový. V polovici 90. rokov s ním prišli profesori Malcolm Foley a John Lennon. Samotný fenomén návštev miest spojených sa s smrťou a utrpením fascinuje ľudí oveľa dlhšiu dobu.

Už v roku 1884 začali bohatí obyvatelia Londýna prevádzkovať tzv. Slumming, teda navštevovanie extrémne chudobných miest a pozorovanie tunajšieho spôsobu života. Ako spali, jedli, varili a využívali upravené kuchyne na mieru daného obydlia, aké mali v obydliach zariadenia. To však ešte nebol skutočný Dark tourism. Skutočnou temnou turistikou sa dajú nazvať až výpravy do belgického mesta Ypres po skončení 1. svetovej vojny, kde sa odohral historicky prvý útok chemickými zbraňami.

A čo Dark tourism nie je?
Pretože  podmienkou zaradenia medzi temná miesta je utrpenie a smrť, nemôžeme z logiky veci do nich počítať také, kde k tragickej udalosti nedošlo. Z pravidlá sú to opustené budovy alebo miesta. Taký Spreepark v Berlíne v mnohom pripomína opustený park v Pripjati. Lenže na rozdiel od ukrajinskej verzie sa v berlínskom parku nestala žiadna katastrofa.

Kontroverzia temné turistiky
Vo svojej podstate nie je na návšteve týchto miest nič neetického. Naopak taká návšteva väzenia, mučiarne a popraviska Tuol Sleng môže človeku pomôcť pochopiť ošklivosti a rozmer zločinu, ktorý Červení Khméri napáchali. Ak človek k miestu pristupuje s pokorou a primárnym záujmom o pochopenie súvislostí, môže byť návšteva dokonca žiaduca.

Problematická väčšinou teda nebýva samotná návšteva, ako skôr zámer spojený s nevhodným správaním. Ak sa napríklad do Osvienčimu vydá turista, ktorého primárnym cieľom je obstaranie ďalších vysmiatych selfie a chová sa tu ako na púti, je taká návšteva veľmi kontroverzná. Týmto ľuďom častokrát nedochádza to najpodstatnejšie – návšteva je o príbehoch ľudí, ktorí na temných miestach trpeli, nie o turistoch samotných.

Podobne problematické môže byť napríklad nezákonné prenikanie tzv. Stalkerov do uzavretej zóny v Černobyle, ktorí tunajšie unikátne miesto často ničia. Nehovoriac o nebezpečenstve rádioaktivity a jej možného roznášanie.

Pre férovosť je však potrebné dodať, že to nie sú len nedisciplinovaní turisti, ale aj marketing, ktorý z týchto miest vytvára komerčný Disneyland. Ísť si zastrieľať z AK-47 v tuneloch Cu Chi alebo stánky so suvenírmi pred checkpointom do černobyľskej zóny, sú podľa môjho názoru už za hranou.

Temná turistika zo svojej podstaty balansuje na hrane a existuje len tenká linka medzi etickým a neetickým správaním. Vždy rozhoduje zámer, s akým na miesto prichádzate. Zaujíma vás téma do hĺbky alebo si chcete urobiť zápis do denníčka: „Bol som tu“?

Pozitívnym dopadom temnej turistiky je, že vďaka nej nebudú tieto miesta nikdy zabudnuté. Úplne najlepšie by však bolo, keby žiadna podobne temné miesta už ďalej nevznikali.

Zdroj: https://www.pasapusu.cz/

Viac informácií na: https://bit.ly/2VcUi42

Foto: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Príroda Radíme Vám

Chorvátske turistické združenie spustilo novú zimnú kampaň „Chorvátsko – zimná ríša divov“

Chorvátske turistické združenie spustilo novú zimnú propagačnú kampaň „Chorvátsko – zimná ríša divov“, ktorá pobeží do 10. januára naprieč kľúčovými trhmi, teda trhmi Nemecka, Slovinska, Rakúska, Poľska, Českej republiky, Slovenska, Maďarska, Talianska, Holandska, Francúzska, Veľkej Británia, Belgicka, Švédska a Nórska. Kampaň pobeží na sociálnych sieťach vrátane Facebooku, Instagramu, Twitteru, TikToku a Pinterestu s použitím značiek […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Health outdoor Príroda Radíme Vám Zdravie

Voda a čerstvý vzduch – jedinečná ordinácia v Jesnníkoch

Redakcia In Drive magazínu sa pred časom vybrala do regiónu, ktorý preslávil zakladateľ prvých vodoliečebných kúpeľov na svete, Vincenz Priessnitz. Po príjemnej a bezproblémovej ceste od  Bratislavy, smerom na Brno, Olomouc a Šumperk sa dostanete do obce Jeseník, ktorá je len 300 kilometrov vzdialená od Bratislavy. Nad obcou Jeseník sa v pôvodne malej osade Gräfenberg […]

Čítať ďalej
Architektúra Automobily Cestovanie Lines Novinky

Fakty o novej autobusovej stanici Nivy

Nová autobusová stanica Nivy Rozloha autobusovej stanice 30315m2 (z toho čakáreň 2945m2, priestor nástupísk a výstupísk 4788m2 a dopravný priestor 22582m2). Prevádzková doba 24/7, pričom v čase mimo otváracích hodín Nivy centra je k dispozícii vchod pri Nivy Tower. Denná kapacita stanice: očakávaná: 9500 cestujúcich (nástup aj výstup, 6700 prímestská / 1000 diaľková / 1800 medzinárodná doprava), 1100 spojov […]

Čítať ďalej