ONLINE MAGAZIN

Chorvátsko má v súčasnosti najlepšiu epidemiologickú situáciu v Stredomorí!

Chorvátsko má v súčasnosti najlepšiu epidemiologickú situáciu v Stredomorí!

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) aktualizovalo európsku mapu monitorujúci covid-19. V Chorvátsku je rovnaká situácia ako minulý štvrtok a chorvátske pobrežie je teda „oranžové“:

https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/situation-updates/weekly-maps-coordinated-restriction-free-movement

Zatiaľ čo v mnohých iných krajinách sa epidemiologická situácia zhoršila, Chorvátsko zvláda situáciu vo vnútri svojich hraníc veľmi dobre.

Podľa prieskumu ECDC je súčasná priemerná štrnásťdňová miera výskytu na 100 000 obyvateľov v Chorvátsku 33,7. To znamená, že Chorvátsko má v súčasnej dobe najpriaznivejšiu epidemiologickú situáciu v porovnaní s ostatnými stredomorskými destináciami.

V pobrežných oblastiach, ktoré sú vyhľadávanými turistickými cieľmi, sa navyše zavádzajú ďalšie epidemiologické opatrenia týkajúce sa väčších zhromaždení vrátane prísnych kontrol, aby sa obmedzila možnosť šírenia infekcie covid-19. Cieľom je, aby sa celé pobrežie čo najskôr vrátilo do „zelenej zóny“, kde sa nachádza celá vnútrozemská časť Chorvátska.

Aktuálne trávi v Chorvátsku svoju dovolenku na 860 000 turistov, z toho 740 000 tvoria cudzinci.

Väčšina návštevníkov sa teraz nachádza na Istrii, v oblasti Kvarnerského zálivu, v Splitsko-Dalmatínskej oblasti či Zadarskej župe. Číselné údaje dokazujú, že zahraniční návštevníci vnímajú Chorvátsko ako bezpečnú destináciu dobre pripravenú aj na veľké množstvo turistov.

Už počas príprav na tento turistický rok, v ktorom, žiaľ, stále trvá pandémia, zaradilo Chorvátsko bezpečnosť a zdravie spoluobčanov a klientov na prvé miesto. Preto bol vďaka veľkému úsiliu chorvátskej vlády a pracovníkov v oblasti turizmu spustený projekt „Safe Stay in Croatia“ https://www.safestayincroatia.hr/sk, a zavedená „Národná značka bezpečnosti“, zaisťujúce bezpečné procesy v rámci celého turistického ruchu.

Chorvátsko je tiež jednou z prvých krajín, ktorá zahájila v apríli tohto roku očkovanie pracovníkov v cestovnom ruchu, čo predstavuje popri projektu „Safe Stay in Croatia“ ďalšiu záruku turistom a návštevníkom, že Chorvátsko spĺňa všetky predpoklady pre bezpečnú dovolenku.

Aktuálne sú pracovníci v oblasti cestovného ruchu pokrytí očkovaním na 70% a novinkou je, že sa teraz môžu nechať zadarmo očkovať proti Covidu-19 v niektorom z 350 očkovacích miest očkovacích miest spoločne s miestnymi obyvateľmi aj zahraniční návštevníci a turisti.

Prehľad očkovacích centier:

https://www.croatia.hr/sites/default/files/2021-07/HTZ_2021_EN_Covid_testni-centri.pdf

Všetky informácie o predpisoch a možnostiach vstupu, ako aj informácie o tom, ako bezpečne a zodpovedne cestovať do a v Chorvátsku, pravidelne aktualizuje Chorvátske národné turistické združenie na webových stránkach: https://croatia.hr/cs-CZ/koronavirus-2019-ncov-otazky-a-odpovedi

Viac informácií na:

https://croatia.hr/cs-CZ a https://www.safestayincroatia.hr/cz

 

 

Ďalšie dôležité linky:

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip Príroda

Ohrozené ekosystémy sa nachádzajú po celom svete

Vydajte sa spolu s populárnym biológom za poznaním krehkej biodiverzity našej planéty. V štvordielnom dokumente Divočina Patricka Aryeeho sa spoločne s ďalšími odborníkmi a aktivistami vydáme na inšpiratívnu cestu do najdivokejších kútov sveta. Zistíte, ako zdanlivé drobnosti udržujú ekosystémy v rovnováhe, aká zložitá sieť interakcií spája koruny stromov s neviditeľným svetom pod našimi nohami ako aj to, ako najmenšie tvory […]

Čítať ďalej