ONLINE MAGAZIN

Bonifacio – Orlie hniezdo a najkrajšie mesto Korziky na dohľad Sardínii

Bonifacio. Turistický magnet chúliacej sa na strmých skaliskách v najjužnejšom cípe Korziky. Miesto ako stvorené k návšteve či k dovolenke. Belostné skaliská sú obmývané burácajúcimi vodami valiacimi sa len 12 km širokým prielivom medzi Korzikou a južnejšie ležiacou Sardíniou s názvom Bouches de Bonifacio.
Bonifacio leží v najjužnejšom výbežku Korziky v departemente Corse-du-Sud. Mesto, v ktorom žije asi okolo 3 000 obyvateľov a  je chránené strmými útesmi, dosahujúcimi výšku okolo 60 metrov, čoho pôvodný stavitelia umne využili aj k ochrane pred radom nebezpečenstiev číhajúcich na ľudí v dobách stredoveku.
Hoci osobne prehliadky miest pri svojich cestách považujem za nutné zlo, Bonifacio patrí k svetlým výnimkám. Pri každej z návštev, Macchiatom voňajúcej Korziky, som sem zavítal a nikdy neľutoval. Deň strávený v úzkych uličkách mesta, na strmých skalách, prechádzkou pozdĺž pobrežia alebo prechádzkou na lodi patrí vždy k nezabudnuteľným.

Prvé osídlenie korzickej oblasti
Prvé stopy po osídlení človekom v týchto končinách sú doložené už z neolitu. Bádatelia tu odkryli kostru „Dámy z Bonifacia“, ktorá je datovaná do 7. tisícročia pred naším letopočtom. Prvé mesto tu vzniklo pravdepodobne už v antike, kedy stredomorie ovládali Gréci. Niektorí bádatelia sa ale domnievajú, že osadu tu vybudovali už starí Feničania. Svoje dnešné meno získava mesto až v roku 885, kedy ho pomenoval toskánsky markíz Bonifác. Tak aspoň hovorí historické pramene.

Bonifác nechal mesto stavať ako mohutnú citadelu, ktorá umne využívala obranných a ochranných možností terénu. Okolo citadely sa rozprestiera najstaršia časť mesta na ploche asi 1,5 × 2 km, ktoré v 12. storočí obohnali pevnou kamennou hradbou, v dĺžke asi 3 km Janovčania, vtedajší vládcovia Korziky a jedna z najvýznamnejších európskych námorných mocností tej doby. Janovčania Bonifacio obsadili po tom, keď miestni piráti citeľne narušovali ich obchodné plavby.

Dnešné Bonifacio
Dodnes mesto dýcha starou históriou. Vysoké domy lemujúce úzke dláždené uličky mu dodávajú jedinečnú atmosféru a v letných mesiacoch ponúkajú nie len tieň, ale aj príjemný pobyt vo vnútorných priestoroch miestností. V podstate bez použitia moderných technológií, klimatizačných zariadení a enormnej spotrebe energie, viete uniknúť vysokým teplotám z vonku. Dokonalé nízkoenergetické domy. Medzi najvýznamnejšie pamiatky mesta patrí kostol Église Sainte-Dominique, ktorý nechali postaviť dominikáni v roku 1270 či Sainte Marie Majeure zo 14. storočia, v ktorom môže návštevník obdivovať rímske mramorové sarkofágy z 3. storočia nášho letopočtu.
Pre mňa osobne je ale najzaujímavejšie návšteva schodiska ku kriedovej skale, Escalier du Roi d`Aragona, pochádzajúce z 15. storočia. Jedna z povesti hovorí, že všetkých 187 schodov nechal vytesať aragónsky kráľ Alfonso V., ktorý dobyl Sardíniu a Korziku, iné zdroje o schodisku hovoria ako o únikovej ceste, v prípade prelomenia mestských hradieb. Kúsok odtiaľto nájdeme kaplnku postavenú v roku 1528 obetiam moru.

Dnešné Bonifacio sa delí na prístavisko (La Marine), ktoré sa vinie v dĺžke asi 1,5 kilometra pozdĺž zálivu Goulet de Bonifacio a Horný (Staré) mesto (La Ville Haute), ktoré sa rozkladá na vysokom skalnom útese nad prístavom, ktorý bol už od staroveku útočiskom rybárskych bárok, obchodných lodí či vojnových krížnikov. Podľa bájí sa tu pred búrkou dokonca ukryl antický hrdina Odyseus. Podľa Homéra sa tu však dlho nezdržal, pretože tunajší obyvatelia, obri Laistrygoni, boli kanibalského založenia.
Dnes prístavisko slúži jachtárom a turistom, ktorí sa odtiaľto vydávajú na asi hodinovú vychádzku po mori omývajúceho brehy Bonifacia. V rade reštaurácií si môžete pochutnať na špecialitách francúzskej, ale aj talianskej či arabskej kuchyne. Budete však musieť siahnuť trochu hlbšie do peňaženky.
Do Starého mesta sa dostanete bránou Port de Genes, ktorú chránila jedna z bášt opevnenia zvaná Bastions de l’Etendard. Môžete sa prejsť spleťou uličiek, zabrúsiť do množstva obchodíkov a obchodíkov, obdivovať meštianske domy postavené v 14. či 15. storočí. V ulici Rue Longue nájdeme domy, v ktorých býval Napoleon a cisár Karol V. No a ak už máte mesta dosť, stačí vyjsť za hradby a túlať sa po okrajoch strmých útesov za sprievodu poletujúcich čajok a pokochať sa fantastickými pohľady na more, skaly, Bonifacio a za dobrej viditeľnosti aj Korziku.

 

Zdroj článku: https://www.treking.cz/

Viacej informácií a info o autorovi tu: https://bit.ly/3hfUGYe

Zdroj fotografií: depositphotos.com

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Gastronómia outdoor

Objavujte krásy Dolného Rakúska na jeseň

Lány dozrievajúceho viniča, sladučké strapce hrozna, vôňa babieho leta, marhúľ, vína… Také je Dolné Rakúsko na jeseň. Požičajte si bicykel a vybehnite obdivovať prírodu, užite si prechádzky pri Dunaji či v lužných lesoch, dobré jedlo v „Heuriger“ alebo zájdite na prehliadku viníc a vínnych pivníc. A určite nevynechajte ani vinobranie a jesenné festivaly. Región hrozna a vína Dolné […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Náš tip

Hrad Helfštýn

Monumentálna hradná architektúra Helfštýna sa týči nad údolím Moravskej brány. Celý komplex tvorí rad stavieb úžitkových i fortifikačných. V súčasnej dobe sú na hrade sprístupnené štyri nádvoria. Má päticu brán, množstvo bášt, veží a rozsiahly systém vnútorného i vonkajšieho opevnenia. Svojou rozlohou patrí k najrozsiahlejším hradným komplexom v Európe. História hradu Rozsiahla zrúcanina hradu Helfštýna, […]

Čítať ďalej
Cestovanie

Predstavujeme vám najkrajšie zámky a hrady na južnej Morave

Hoci v posledných dňoch zavládlo v našej republike sychravé počasie, predpoveď na nasledujúce týždne je značne pozitívna; babie leto! A viete, ako si babie leto užijete najviac? Predsa sa pohárikom burčiaku v ruke. Ako je známe, najlepšie burčiak nájdete na južnej Morave, rovnako ako niektoré z najkúzelnejších hradov a zámkov. Využite prílev posledných slnečných lúčov […]

Čítať ďalej