Ázijské podvody – Thajsko, Bali, Indonézia

Poďme sa spoločne pozrieť na tie najčastejšie podvody, s ktorými sa možno v Juhovýchodnej Ázii stretnúť. Niektoré som našiel v hlbinách internetu, avšak veľkú časť som sám zažil či videl na vlastné oči. Osobne beriem časť týchto podvodov od miestnych, ako druh dobrodružstvo, ktorá k divokému ázijskému štýlu neodmysliteľne patrí.

Sú to skúsenosti, ktoré učia človeka ostražitosti a jednak sa  v živote sa nestratí. Vedieť sa vysporiadať s rôznymi nástrahami na cestách k cestovaniu na vlastnú päsť po Ázii k tomu patrí, a preto je tak obľúbené medzi mladými ľuďmi, ktorí prahnú po nepoznanom. A skúsenosťami sa cestovateľ učí.

Nastrelené ceny
Prakticky v celej Ázii platí pravidlo zjednávania. Ak budete hrať podľa pravidiel a dodržíte miestne zvyky, môžete tu nakúpiť naozaj za nulovú cenu, veľmi zaujímavé veci. Ak sa budete držať európskych pravidiel a ihneď zaplatíte požadovanú sumu – vyhodíte peniaze za predražené predmety, a miestni obchodníci vás tak oholia, že nás nezostane ani turistická obuv.

Dôležité je si najprv obísť viac predajcov s podobným tovarom a každého sa opýtať na cenu Vami požadovaného tovaru. Tak zistíte, za koľko sú ochotní tovar v skutočnosti predať. K tomu sa dostanete tak, že poviete približne sumu o dve tretiny nižšiu ako je pôvodná. Následne musíte hrať divadlo a odchádzať s nespokojným výrazom na tvári.

Predajca Vás obvykle začne prehovárať a postupne znižuje cenu. Týmto postupom si vytvoríte prehľad a následne už len vyberiete predajcu, ktorý dá najmenej. Vhodné je používať vetu: „Kúpim dva kusy tovaru naraz, keď zľavíte na xxx.“

Tuk Tuk Vás odvezie kam nechcete
Upravené motorky slúžia v Thajsku ako lacné taxíky (zvané tuk-tuky). Niekedy sa ich vodiči snažia zaviesť na dohodnuté miesta a tam sa im pokúšajú ponúkať predražené veci všetkého druhu. Osobná skúsenosť mám s tuk-tukom, ktorý mňa a mojich kamarátov zaviezol do slepej uličky, kde bol na konci strip bar, vodič vypol motor a snažil sa nás dostať dovnútra. V tú chvíľu postačí byť dôsledný a požadovať odvoz do pôvodnej destinácie. Po chvíli tuk tuk opäť naštartuje a odvezie Vás.

Vlak je obsadený
Nielen vlak, ale aj loď alebo autobus je úplne obsadený a je potrebné využiť iný druh dopravného prostriedku. Túto vetu môžete počuť často od rôznych dílerov, však nemusí to byť pravda. Snažia sa vás len získať do svojho dopravného prostriedku a dostal províziu. Ochranou je len zakúpenie lístka u oficiálnych stánkoch či zistenie skutočnej ceny na internete (napr. TripAdvisor).

Prvý drink zadarmo
Nízka cena nápoja je pre mnoho turistov pri výbere baru rozhodujúce. Veľkým prekvapením je potom niekoľkokrát vyššia cena, ktorá je vyžadovaná pri odchode. Pokiaľ ju odmietnete zaplatiť, je Vám vyrážané zavolaním polície alebo miestnej ochranky. Osobne tento problém riešim suverénnym hodením pôvodnej sumy na stôl a odchodom bez diskutovanie.

Chybne vrátené peniaze
Najčastejšie u benzíniek, kde platíte priamo pumpárovi, je často snaha na miestnych parazitovať na neznalosti bankoviek či mincí u turistov. Po zaplatení veľkou bankovkou, Vám obratne vráti menej, než by mali. Obranou je vždy si peniaze prepočítať a ak to nesedí, nebáť sa upozorniť na nezrovnalosť. Pumpár väčšinou ihneď vie, ktorá bije, a peniaze vráti.

S najväčšou pravdepodobnosťou sa so žiadnym týmto prípadom podvodu (okrem chybne vrátených peňazí :)) nestretnete. Jedná sa predovšetkým o tie najviac turistické miesta v Bangkoku či na ostrove Bali v Indonézii.

 

Zdroj: https://www.planetacestovani.cz/

Viac informácií na: https://bit.ly/3AzZcZh

Fotografie: depositphotos