ONLINE MAGAZIN

Austrália a čo ste o nej nevedeli

Austrália je jednou z najvýraznejších krajín sveta; domov jedinečnej krajiny, zvierat, rastlín a tradícií. Inšpirujúca krajina, ktorá Vás nikdy nenechá v úžase, či už je to Vaša prvá návšteva alebo domov. Dokonca, keď si myslíte, že o Austrálii viete už všetko, budete príjemne prekvapení týmito novými skutočnosťami:

Austrália je domovom najrozsiahlejších (a najsmrteľnejších) zvierat na svete. Milovníci pláží si v Austrálii prídu na svoje. V Austrálii žije viac klokanov než ľudí.

Austrálske pláže
V Austrálii nájdete viac ako 10 000 pláží. Trvalo by vám to viac ako 27 rokov, keby ste chceli pri svojej návšteve denne pobudnúť na jednej z pláži.
Na obrovskej rozlohe, cez 7,962 milióna štvorcových kilometrov žije viac ako 80% Austrálčanov, spravidla vo vzdialenosti do 100 kilometrov od pobrežia. Všetky hlavné mestá Austrálie boli postavené pozdĺž pobrežia, pretože takmer tri štvrtiny krajiny nie sú schopné podporiť žiadny druh poľnohospodárstva kvôli nedostatku vody. Tak isto, veľa Australanov maju svoje víkendové príbytky postavené pozdĺž týchto pláži.
Jednoduché domčeky a vytiahnutý záhradný nábytok, to sú charakteristické pohľady počas víkendov na austrálske pláže

Krajina tiav
Austrália je krajinou tiav. Ťavy boli do krajiny privezené v roku 1866. Vtedy to bola presná stovka a dnes populácia voľne žijúcich tiav vzrástla na viac ako 1 milión kusov.
Je to jediná krajina na svete, kde vo voľnej prírode nájdete stáda voľne sa pasúcich divokých tiav. Tiav je v Austrálii 10x viac ako koál, preto sa tiež vyvážajú a hlavným odberateľom sa stala Saudská Arábia, ktorá z nich vyrába rôzne delikatesy.

Veľký bariérový útes je polovičnej veľkosti Texasu
Veľký bariérový útes je naozaj veľký, ale pravdepodobne ste nevedeli, že je to zhruba polovica z veľkosti Texasu. Najväčší systém koralových útesov na svete, ktorý zahŕňajú viac ako 1400 míľ, môžu byť viditeľné dokonca aj z vesmíru!

Ak chcete vidieť tento neuveriteľný prírodný zázrak, odporúčame sa čoskoro vydať do krajiny, pretože zmena klímy, je najväčšou hrozbou tohto útesu. Vedeli ste, že Veľký bariérový útes má poštovú schránku? Ak ste ochotní tam zájsť trajektom, môžete svojej rodine poslať pohľadnicu a získať exkluzívnu pečiatku!

Viac klokanov ako ľudí
Austrália je najviac riedko osídlený kontinent na svete s približne 24 miliónmi obyvateľov.

Ale to nie je všetko, má dvojnásobok klokanov! Aby sa pomohla obmedziť vysoká populáciu klokanov, využitie klokanieho mäsa pre stravovanie sa stalo samozrejmosťou, zatiaľ čo ovce sa tu chovajú najmä na vlnu.

Najjedovatejším hadom na svete je Taipan VEĽKÝ
Vedeli ste, že v Austrálii žije tiež najjedovatejšie had na svete? Taipan veľký má také množstvo jedu, ktoré by usmrtilo až 100 osôb naraz.

Svoje obete si vyhľadáva svojím jedinečným čuchom. Hlavnou zložkou jedu Taipan sú neurotoxíny, ktoré spôsobujú úplné ochabnutie svalov, teda i dýchacej sústavy, čo následne vedie k uduseniu obete.
Nemusíte mať strach, Taipan sa vyskytuje najmä na severe Austrálie, ktorá nie je obývaná a je veľmi ťažké sa tam dostať.

School of the Air
Austrália má natoľko izolované niektoré oblasti, že žiaci do samotných škôl dochádzajú len 2x ročne. Učiteľ a žiaci sa pôvodne dorozumievali cez rádiové spojenie, ktoré v poslednej dobe nahradil internet. Dodnes sa však rádiové spojenie využíva stále v oblastiach s rozlohou  viac ako 1,3mil km2.
V súčasnosti školu navštevuje iba 119 študentov.

Multikultúrna krajina
Dnešná Austrália je veľmi multikultúrna s domorodými národmi a migrantmi zo zhruba 200 krajín. V Austrálii sa hovorí viac ako 200 rôznymi jazykmi a dialektmi vrátane 45 rôznych pôvodných jazykov.
Najobľúbenejšie z nich sú po angličtine, gréčtina, kantónčina, arabčina, vietnamčina a mandarínština.

Najdlhšia plot na svete
Austrália je vlastníkom najdlhšieho plotu na svete. 5 614 kilometrov dlhý plot bol pôvodne postavený na zastavenie šírenia králikov do zeme.

V Austrálii bolo v roku 1859 vysadených 24 králikov.

Títo roztomilí králici boli tak plodní, že počas niekoľkých rokov bolo ich množenie označené za veľmi agresívne. Z dôvodu ich deštruktívnych činností, musela Austrália použiť celý rad opatrení na ich likvidáciu, až po stavbu obrovského plotu.

Tento plot má tiež svoju stráž  v podobe tiav, ktoré tu držia pravidelné hliadky. Od roku 1991 vzrástla populácia králikov až na 200 – 300 miliónov kusov.

Tasmánia má najčistejší vzduch na svete
Tasmánia, ostrovný štát 150 míľ od pobrežia Austrálie, je známy nielen svojim Tasmánskym diablom, ale aj tým, že má najčistejší vzduch na svete.

Zdroj: https://www.go2australia.cz/
Viacej informácií: https://bit.ly/3yASWi5

Foto: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip outdoor Príroda

Jesenná turistika v Dolnom Rakúsku

Jeseň konečne prináša úľavu od horúceho slnka a všetci, ktorí majú radi prírodu a turistiku si prídu v tomto farebnom období na svoje. Mimochodom vedeli ste že Dolné Rakúsko, nemecky Niederösterreich, kedysi známe ako Rakúsko pod Enžou – Österreich unter der Enns, je rakúskou spolkovou krajinou, obklopujúcou svojím územím rakúske hlavné mesto Viedeň? Je to […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Jesennou ponukou pre cyklistov a bajkerov konkuruje Česko európskym cyklo veľmociam

V Českej republike je asi štyridsať tisíc vyznačených cyklotrás s celkovou dĺžkou približne 8800 km a 55 bike alebo trail parkov, z ktorých zhruba tretina spĺňa požiadavky aj tej najnáročnejšej zahraničnej klientely. Ak k tomu prirátame mierny ráz českých pohorí a príjemné teploty, Česko konkuruje ako jesenná cyklistická destinácia aj takým cyklo veľmociam, ako je […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Film Náš tip outdoor Umenie a kultúra

Hrady a zámky Plzeňského kraja

Prijmite video pozvánku na návštevu historických skvostov Plzeňského kraja, v Českej republike. Plzeňský kraj leží na juhozápade Čiech, v južnej časti bývalého Západočeského kraja. Na severozápade susedí s Karlovarským krajom, na severe má kratučký úsek spoločnéj hranice s Ústeckým krajom, na severovýchode hraničí so Stredočeským krajom, na juhovýchode s Juhočeským krajom. Najdlhší úsek spoločnej hranice […]

Čítať ďalej