ONLINE MAGAZIN

Nová železničná linka Slovenských a Rakúskych dráh do Chorvátska

Chorvátska turistická centrála zorganizovala v spolupráci so Železnicami SR (ZSSK) a Rakúskymi dráhami (ÖBB) počas letnej sezóny 2021 premávku nových turistických vlakov zo Slovenska do Chorvátska.

Turistické vlaky budú premávať od 18. júna do 11. septembra na trase Bratislava – Viedeň – Split a späť – vlaky budú odchádzať z Bratislavy v utorok a piatok, zo Splitu v stredu a v sobotu (celkovo pôjde v oboch smeroch 50 vlakov).

Vlak obsahuje tri lôžkové vozne, dva sedacie a tri vozne pre autá a vlak môže prepravovať aj bicykle a domáce zvieratá. Jednosmerný lístok na sedadle je možné zakúpiť od 29,90 EUR, v lôžkovom vozni od 69,90 EUR, lístok s automobilovou dopravou od 109,90 EUR a s motocyklom od 79,90 EUR.

Doteraz sa predalo asi 4.000 lístkov na turistické vlaky zo Slovenska, asi 300 lístkov na vozne pre autá.

  • Vlaky budú odchádzať z Bratislavy o 15:51 a prídu do Splitu o 9:50 nasledujúceho dňa.
  • Vlaky budú odchádzať zo Splitu o 16:48 h s príchodom do Bratislavy o 10:49 h nasledujúceho dňa.

Spolupráca železničných podnikov zaisťuje rozšírenie turistickej ponuky a uľahčuje dostupnosť turistických cieľov. Prvý vlak s asi 200 turistami zo Slovenska a Rakúska prichádza na železničnú stanicu Split v sobotu 19. júna o 9:50 h.

Na privítaní prvého tohtoročného vlaku budú prítomní:

 

  • Štátna tajomníčka ministerstva cestovného ruchu a športu Tonči Glavina
  • Dubravko Šimenc, odborný koordinátor pre marketingové projekty Chorvátskeho turistického združenia
  • Predseda predstavenstva ZSSK Roman Koreň
  • Predseda správnej rady Chorvátskeho turistického združenia Željko Ukić

REGIOJET

Po úspešnej minuloročnej spolupráci, v rámci ktorej sa vlakom prepravilo viac ako 60.000 cestujúcich na trase Praha – Rijeka – Praha, český súkromný dopravca RegioJet počíta s tým, že od 17. mája do 30. septembra tohto roku prepraví celkovo 176 vlakov asi 100.000 cestujúcich v tomto roku.

V máji, júni a septembri budú vlaky jazdiť trikrát týždenne v oboch smeroch a v júli a auguste každý deň – vlaky majú 15 vozňov do Ogulinu, kde jeden vlak bude pokračovať do Splitu (7 vozňov) a druhý do Rijeky (8 vozňov)

MÁV ADRIA

Počas tejto sezóny pokračuje spolupráca s Maďarskými železnicami – MÁV START na trase Budapešť – Záhreb – Split a späť.

Vlaky budú premávať od 2.7. do 10.9. s odchodom v utorok, piatok a nedeľu z Budapešti a zo Splitu v stredu, sobotu a pondelok (celkovo bude premávať 31 vlakov v oboch smeroch)

Chorvátske národné turistické združenie udelilo prestížne ocenenie „Zlaté pero“

„Veľká cena“ ide do Nemecka, Slovenska a USA

Chorvátske turistické združenie už po 17. krát udelilo zahraničným turistickým novinárom, blogerom a influencerom prestížne ocenenie „Zlaté pero“ za najlepšie publikácie o Chorvátsku, ako o turistickej destinácie, za posledný, mimoriadne náročný turistický rok. Na slávnostnom odovzdávaní cien, ktoré sa konalo dna 16. júna 2021 v Pule, sa zúčastnilo 15 zahraničných novinárov z 11 krajín.

„Tento rok cenu udeľujeme „naživo“ v krásnej Istrii. Ocenení novinári, blogeri a vplyvní umelci v minulom roku, ktorý bol pre odvetvie cestovného ruchu mimoriadne ťažký, prispeli k zviditeľneniu našej krajiny na globálnej úrovni a pomohli pri budovaní imidžu Chorvátska ako bezpečnej, ​​dobre pripravenej a žiaducej turistickej destinácie. Týmto tiež dodatočne upozorňujeme na Chorvátsko v predvečer hlavnej časti turistickej sezóny a vysielame správu, že Chorvátsko je absolútne pripravené na väčší príliv hostí,“ uviedol riaditeľ chorvátskeho turistického združenia Kristjan Staničić.

Na slávnostnom odovzdávaní cien sa okrem riaditeľa Staničića a kolegov zo zastupiteľských úradov ChTZ zúčastnili aj prefekt Istrijskej župy Boris Miletić, riaditeľ Turistického združenia Istrijskej župy Denis Ivošević, riaditeľka Turistického združenia Pula Sanja Cinkopan Korotaj a početní zástupcovia istrijského sektoru cestovného ruchu.

„Sme obzvlášť radi, že môžeme hostiť ocenených novinárov a zároveň chválime projekt Zlaté pero, pretože novinári sú pre nás nesmierne dôležití aj v bežných turistických rokoch, nehovoriac v časoch týchto kríz, keď je najdôležitejšou propagáciou aj komunikácia. Sme radi, že sa ceremónia koná v našom regióne, pretože nám dáva výnimočnú príležitosť predstaviť vzácnym hosťom bohatstvo a jedinečnosť tohto regiónu, našu pohostinnosť, prírodné a kultúrne pamiatky, gastronómiu a ďalšie silné stránky, ktorými sme spoznávaní za našimi hranicami “, Povedal Denis Ivošević, riaditeľ Turistického združenia Istrijskej župy.

Veľká cena putuje do Nemecka, Slovenska a USA

Najvýznamnejším ocenením „Zlatého pera“ je Veľká cena (Grand Prix), ktorá sa udeľuje v troch kategóriách: za najlepšiu správu pre tlač alebo online médiá, za najlepšiu rozhlasovú alebo televíznu správu a za najlepší príspevok na blogu alebo sociálnych sieťach.

Tohtoročnou laureátkou ceny Grand Prix za najlepšiu správu tlačeného média je nemecká novinárka Helene Schmidt, ktorej správa „Istrien – das Kulinarische Kroatien“ bola publikovaná v renomovanom časopise Autobild – Reisemobil. Vo svojej správe Helena opísala cestu po Istrii a malých stredovekých mestách a zdôraznila predovšetkým istrijskú gastronómiu s mnohými praktickými tipmi na návštevu Istrie. Publikovaná správa je obzvlášť cenná, pretože bola publikovaná v renomovanom médiu sledovanom motoristami, ktorí sú najpočetnejšími návštevníkmi z Nemecka do Chorvátska. Portál Autobild je tiež lídrom nemeckého digitálneho trhu s viac ako 13 miliónmi užívateľov a 56 miliónmi návštev len v minulom roku.

Grand Prix za najlepšiu správu elektronických médií získal slovenský tím TV MARKIZA. Cenu za sériu 10 epizód o Chorvátsku s názvom „S Markízou v Chorvátsku“ získali novinár Branislav Tomaga a kameraman Miroslav Žilka. Branislav Tomaga a Miroslav Žilka sú návštevníkmi Chorvátska po mnoho rokov. Aby spoluobčanom ukázali správy z ich obľúbeného cieľa, neúnavne sa hlásili dva týždne naživo zo zaujímavých miest v celom Chorvátsku, od Umagu po Dubrovník, a preto bolo v júni a júli 2020 Chorvátsko a dovolenka v Chorvátsku s 39-percentnou sledovanosťou,  top témou najsledovanejšej televízie na Slovensku. Správy sú plné užitočných informácií, zaujímavých faktov, rád a rozhovorov s hostiteľmi a sú sprevádzané scénami chorvátskych miest, prírodných krás a gastronómie. V náročnom pandemickom roku plnom neistoty zaslali svojimi správami z Chorvátska divákom správu, že Chorvátsko je absolútne bezpečná dovolenková destinácia.

 

Víťazkou Grand Prix za najlepší cestovateľský blog je Kate McCulley z USA, ktorá stojí za blogom „Adventurous Kate“. Doteraz sa stretla s 83 krajinami a 7 kontinentmi a v roku 2017 ju Forbes zaradil do zoznamu 10 najvplyvnejších vplyvných cestovateľov na svete. Svojimi blogovými správami počas minuloročnej letnej sezóny evokovala zážitky z Chorvátska, od Dubrovníka po Istriu. Napriek obmedzeniam a všeobecnému strachu z pandémie poukázala na krásy našej ponuky a zodpovednosť a láskavosť miestneho obyvateľstva. Osobitnú časť na svojom blogu venovala mnohým príspevkom o Chorvátsku, ktoré nájdete pod názvom „Destinácie Chorvátsko“.

 

Na slávnostnom odovzdávaní cien sa zúčastnili aj minuloroční víťazi Veľkej ceny, a to novinár Alex Crevar z USA, ktorý píše pre New York Times, a český novinár Vladimir Kouba z TV Nova. Celý program udeľovania ocenení zahŕňal trojdňovú študijnú cestu, s prehliadkou mnohých turistických miest na južnej Istrii, vrátane Puly, Brijuni, Fažany, Vodnjanu, archeologického náleziska Nesactium, archeologického parku Vižula v Meduline a tematického parku Kažuni.

 

Udelením Zlatého pera zdôrazňuje Chorvátske národné turistické združenie hodnotu profesionálneho prístupu k písaniu a podávaniu správ o Chorvátsku v zahraničných médiách a touto cestou sa chce poďakovať zahraničným novinárom, za prínos pri propagácii chorvátskeho cestovného ruchu vo svete. V predchádzajúcich rokoch boli hostiteľmi udeľovania cien: Záhreb, Split, Rovinj, Opatija, Dubrovník, Čakovec, Osijek, Otočac, Zadar, Šibenik, Split, Opatija, Mali Lošinj, Osijek a Zadar.

 

Okrem Chorvátskeho turistického združenia ako hlavného organizátora podujatia sú tohtoročnými partnermi a hostiteľmi: turistické združenie Istrijskej župy, turistické združenie mesta Pula a ďalšie turistické združenia zoskupenia južnej Istrií.

 

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Tlačová správa

V Brezne otvorili novú vláčikovú expozíciu s názvom „Malá stanička s vlakovou históriou“

Pri príležitosti prvej tohtoročnej jazdy historického Horehronského expresu, ktorý vyrazil na trať v piatok 1.júla 2022, sa na vlakovej stanici „Brezno – mesto“ alebo ako ju miestni nazývajú „malá stanička“ otvorila nová historická vlaková expozícia – „Malá stanička s vlakovou históriou. Pamätáte si ešte na lepenkové cestovné lístky, kliešte na ich označovanie, ktoré nosil sprievodca vo vlaku, […]

Čítať ďalej
Cestovanie Lines Náš tip Novinky Radíme Vám

Z Hlavnej stanice priamo na letisko Schwechat so Slovak Lines

Odteraz sa dostanete na medzinárodné letisko Schwechat ešte pohodlnejšie a rýchlejšie. Spoločnosť Slovak Lines rozširuje svoju vlajkovú autobusovú linku na Schwechat o novú nástupnú zastávku priamo pred Hlavnou železničnou stanicou v Bratislave s medzizastávkou na Einsteinovej ulici.

Čítať ďalej
outdoor Príroda Radíme Vám Šport

Tipy pre efektívnu a bezpečnú jazdu na bicykli: za chudnutím a prírodou

Leto bude v čo nevidieť v plnom prúde a mnoho bežcov si tiež čoraz viac užíva svojho druhého športu – cyklistiky – práve v lete. Je to logické, pretože dni sú dlhé, dlhšie je vidieť, odpadá problematické obliekanie na bicykel, ako je tomu v chladnejších mesiacoch, povrchy sa nešmýkajú… Ale tiež má veľa ľudí dovolenku […]

Čítať ďalej