ONLINE MAGAZIN

Nealko pivo si razí cestu vpred

Kto by si to ešte pred pár rokmi pomyslel. Podobný titulok by v nedávnej minulosti vyzeral skôr ako názov sci-fi článku o ďalekej budúcnosti. A pritom stačilo tak málo, zmena dopravného zákona, úprava zaužívaných návykov a nealko pivo sa vyhrieva na výslní záujmu médií a v neposlednom rade aj konzumentov.

Ale poďme po porade, aby sme sa trochu zorientovali:

Nebolo tomu tak však vždy.
V dobe svojho vzniku –  v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, bolo Pito / inač v dnešnej dobe úspešná značka/, prvé nealkoholické pivo u nás v Československu. Tento výrobok bol takým malým outsiderom medzi pivami.
A to nielen čo do objemu produkcie, ale aj čo do, ako by sa dnes povedalo –  imidžu.
Pito bolo nielen stredom posmešných poznámok kvôli svojej chuti, ale všeobecne kvôli prevládajúcemu názoru, že pivár jednoducho podobný nápoj do pusy nevezme. Pri predstave, že by ortodoxný pivár mal prehltnú čo len hlt nealko piva, sa radšej trikrát prežehnal a šupol si pred jazdou desinku a s nádejou, že nestretne zeleného s balónikom, vyrazil na cestu ohrozovať životy iných

Situácia sa však začala meniť po revolúcii. V tom období celková klíma v spoločnosti prehodnocovala prístup životu, aj v vrátane konzumácia nealkoholického piva. Trendy určujúce správnu životosprávu, možnosť cestovať, širšia škála výrobkov na trhu, to všetko so sebou prinieslo zmeny, ktoré sa premietli aj do prístupu Slovákov k pivu. Bolo to nielen objavovanie sveta piva pivných špeciálov, dovezených z  „pivovyspelých“ krajín ako je Belgicko či  Anglicko, ale hlavne  začali ľudia objavovať skryté chute a kvalitu nápojov práve v nealkoholických pivách.

Aká súčasná pozícia nealko piva na Slovensku a aký je v súčasnosti  trend ?

Podľa Jany Shepperd, prezidentky Slovenského združenia výrobcov piva a sladu, je kľúčovým faktorom v náraste spotreby nealko piva meniaci sa životný štýl Slovákov a rastúci záujem o produkty z kvalitných prírodných surovín. „Nealkoholické pivo sa stáva čoraz obľúbenejšou alternatívou pre aktívnych ľudí, ktorí v meniacom sa životnom štýle vítajú nealkoholické verzie obľúbeného nápoja počas športovania, šoférovania, turistiky, či pri iných príležitostiach,“

Za každým kvalitným produktom sa skrýva silný príbeh

Ako by povedal klasik, uvariť nealkoholické pivo, ktoré si zachová všetky dôležité chute, vône, štruktúru – To je veľká vec !
A určite sa tento zázrak nestane z rána do večera – teda pokým si neprejdete rehoľou skúšania, kombinovania, omylov, výhier, prehier či pre investorov, dlhodobo zaparkovaných investícií do výskumu výroby nealko piva.

 

Pivovar Nilio prináša prvé izotonické nealkolické pivo na Slovensku

Päť mesiacov vývoja predchádzalo navareniu prvého izotonického nealkoholického piva na Slovensku. Podarilo sa to pivovaru Nilio z Liptovského Mikuláša. Jedinečná receptúra pív NILIO bola ďaľšie dva roky  pripravovaná sládkom Jurajom Vongrejom, ktorý svojím umením vycibril recepty plné chutí a výnimočných vôní.
Zámerom pivovaru je prinášať svojim zákazníkom zdraviu prospešné nealkoholické pivo, ktoré bude chuťou a vôňou blízke pivám alkoholickým a s každým dúškom prinášať zážitok či už pri pracovnom obede, posedení s priateľmi alebo po dobrom športovom výkone.

Juraj Vongrej, ktorý je technológom v pivovare Nilio,
študoval biotechnológiu na Slovenskej technickej univerzite.
Bývalý študent Fakulty chemickej a potravinárskej technológie tvrdí, že na prácu v pivovare
nebol pripravený a spočiatku mu radil skúsený výrobca piva Igor Richtárik, z pivovaru U Ábela.
Viac info tu: https://bit.ly/35afVnr

 

Nealko, ktoré chutí ako pivo

Nilio je pripravované veľmi podobným procesom ako alkoholické pivo, pričom zásadným rozdielom je použitie zmesi špeciálnych kvasiniek. Zmenou teploty, tlaku, pH a množstva cukrov dostávame kvasinky do stresových podmienok. Vďaka tomu prestanú produkovať alkohol a začnú produkovať glycerol vo väčšej miere ako je pre nich bežné. „Veľmi dlho sme boli zaseknutí na obsahu alkoholu 0,8 %, pričom najvyššia povolená hranica pre nealko pivo je 0,5 %. Nakoniec sa to napokon podarilo a dnes varíme pivá s obsahom 0,1 až 0,2 % alkoholu. Dosiahli sme cieľ, priniesť nealko, ktoré chutí ako pivo.

Výsledok výskumu: 

 

ZERO POWER

SVETLÉ NEALKOHOLICKÉ PIVO

HĽADANÍM ROVNOVÁHY MEDZI TEPLOTOU KVASENIA, KONCENTRÁCIOU CUKROV, VÝBEROM KVASNÍC A MALÝM TAJOMSTVOM RECEPTÚRY SA ZRODILO
SVETLÉ NEALKOHOLICKÉ PIVO ZERO POWER.
VO VÔNI AJ V CHUTI DOMINUJÚ CITRUSOVÉ TÓNY
Z AMERICKÝCH A NEMECKÝCH ODRÔD CHMEĽOV.

ZLOŽENIE: VODA, JAČMENNÝ SLAD, CHMEĽ, KVASINKY, KYSELINA CITRÓNOVÁ, KYSELINA MLIEČNA
OBSAH ALKOHOLU: MAX. 0,5% OBJEMOVÝCH.

 

BLACK HERO

TMAVÉ NEALKOHOLICKÉ PIVO

NEALKOHOLICKÉ TMAVÉ PIVO BLACK HERO
SVOJOU ČOKOLÁDOVO-PRAŽENOU ARÓMOU ŤAHÁ ZA NITKY CHUŤOVÝCH POHÁRIKOV, ABY MISKY VÁH VO SVETE NILIO BOLI STÁLE V POHYBE.
JEHO ARÓMA JE VÝSLEDKOM SPOJENIA HNEDÉHO, ČIERNEHO, ČOKOLÁDOVÉHO
A KARAMELOVÉHO SLADU A ŠPECIFICKÉHO SPÔSOBU KVASENIA.

ZLOŽENIE: VODA, JAČMENNÝ SLAD, CHMEĽ, KVASINKY, KYSELINA CITRÓNOVÁ, KYSELINA MLIEČNA
OBSAH ALKOHOLU: MAX. 0,5% OBJEMOVÝCH.

 

GREAT WARRIOR

IZOTONICKÁ VOĽBA KAŽDÉHO ŠPORTOVCA. SILU BOJOVNÍKA VO VÁS PREBUDÍ SVETLÉ NEALKOHOLICKÉ PIVO GREAT WARRIOR, V KTOROM NÁJDETE DOKONALÉ OSVIEŽENIE. SPOJENIE CHMEĽOV GALAXY A SIMCOE, S KOMBINÁCIOU TÓNOV MANGA A CITRÓNU, SPUSTÍ EXPLÓZIU CHUTÍ, KTORÚ ZAŽIJETE UŽ PRI PRVOM DÚŠKU.

ZLOŽENIE: VODA, JAČMENNÝ SLAD, CHMEĽ, KVASINKY, KYSELINA CITRÓNOVÁ, KYSELINA MLIEČNA, PRÍRODNÁ ARÓMA (MANGO), PRÍRODNÁ ARÓMA (CITRÓN). ODPORÚČANÁ TEPLOTA SKLADOVANIA 5-8 °C. NEFILTROVANÉ A PASTERIZOVANÉ. PRÍPADNÝ ZÁKAL NIE JE ZÁVADOU. SKLADOVAŤ V PRIESTOROCH BEZ SÁLAVÉHO TEPLA, SLNEČNÉHO ŽIARENIA A MRAZU.
OBSAH ALKOHOLU NAJVIAC: 0,5 % OBJEMOVÝCH. 330 ML

 

 

Vedeli ste že:

Pivovar NILIO obhájil svoje kvality svoje kvality a získal certifikáciu V-Label vo vegánskej kategórii ?

Kefír obsahuje viac alkoholu ako nealko pivo ?

38 percent obyvateľov Slovenska siahne aspoň raz mesačne po nealkoholickom pive ?

Srdcu prospieva pitie piva – nealkoholického ?

tu kúpite nealkoholické pivo Nilio

Pivo GREAT WARRIOR prospieva športovcom ?

 

 

 

 

Použité zdroje:
www.nilio.sk, www.pivo-pivo.cz

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej
Automobily Cestovanie Radíme Vám

Ako je to s parkovaním a nocovaním mimo kempingov v Nemecku

Ako je známe, Nemecko veľmi radi navštevujeme. Je to dané tým, že Nemecko má veľmi dobre rozvinutú turistickú ponuku, a to ako v oblasti historických pamiatok, tak napríklad aj v oblasti wellness, či spoznávania jeho prírodných krás. A preto si treba aj u neho vyjasniť „ako je to teda s tým parkovaním a nocovaním mimo […]

Čítať ďalej
Architektúra Automobily Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Lahodný rum, salsa, cigara? To všetko a ešte viac je Kuba

Zaujímavá, unikátna, veselá, živá, chudobná, krásna, nekomplikovaná. Ku Kube pasuje veľa prívlastkov, rozhodne však nie je jednotvárna! Kuba je ostrov mnohých kontrastov s jedinečným kúzlom a originalitou v podobe dobrosrdečných ľudí, rytmu salsy, amerických veteránov, nádherného mora a ešte krajších západov slnka, úžasnej architektúry. Dovolenka na Kube sľubuje bezpochyby špeciálny zážitok. Kuba, jedna z posledných […]

Čítať ďalej