ONLINE MAGAZIN

Mads Mikkelsen ozlomkrky láme krky v konečne otvorených kinách

Dánsky herec Mads Mikkelsen sa po fenomenálnom výkone v oscarovom filme Chlast vracia do čerstvo otvorených kín v akčnej čiernej komédii o nevyspytateľnosti vesmíru. V snímke Rytieri spravodlivosti sa už po piatykrát úspešne spojil s režisérom Thomasom Andersom Jensenom v úlohe, v akej sme ho doteraz nevideli.

Po uvoľnení opatrení sa diváci konečne dočkali otvorenia klubových kín, ale aj multiplexov. A práve tam smeruje aj film Rytieri spravodlivosti, v ktorom opäť exceluje dánsky herec Mads Mikkelsen. Len prednedávnom filmový svet zasiahla snímka Chlast, od režiséra Thomasa Vinterberga, ktorá si odniesla cenu za najlepší medzinárodný film z posledných Oscarov. Za úlohu profesora experimentujúceho s alkoholom získal Mikkelsen cenu najlepší európsky herec na Európskych filmových cenách.

TRAILER – Rytieri spravodlivosti

Dánsky filmár Anders Thomas Jensen sa po úspešných filmoch, na ktorých spolupracoval ako scenárista, vracia ako režisér s vlastným filmom. Zdá sa, že sa ako autor prekonal a doslova prekročil svoj tieň. Spojenie bláznivého čierneho humoru, postáv na okraji spoločnosti a bizarného príbehu vytvára dokonalú symfóniu nečakanej severskej poetiky. Vynikajúce herecké výkony a Mads Mikkelsen v hlavnej úlohe sľubujú výnimočný zážitok. V snímke sa ako nasadený vojak Markus vracia domov k dospievajúcej dcére Mathilde potom, čo jeho manželka umrela pri tragickej nehode vlaku. Zdá sa, že to bola len nešťastná zhoda náhod, až kým sa neukáže matematický geek Otto, ktorý je presvedčený, že za nehodou musel niekto byť. Táto snímka je modernou bájkou o solidarite, náhodnosti vesmíru a… no, o zmysle života.

Spojenie herca Madsa Mikkelsena a Andersa Thomasa Jensena sľubuje zakaždým neopakovateľný zážitok. V prvej česko-slovenskej online videotéke Edisonline si v súčasnosti môžete pozrieť ďalšie kuriózne snímky, akými sú Blikajúce svetlá, Mäsiari či O kuratách a ľuďoch.

Exkluzívna scéna z filmu s Madsom Mikkelsenom

Do kín sa po dlhom čakaní vracajú aj filmy, ktoré boli počas prísnych opatrení dostupné len vo virtuálnych kinosálach Edisonline a #kinaspolu. Na veľkom plátne a v pravej atmosfére kina si odteraz môžu diváci znovu vychutnať aj spomínanú dánsku drámu Chlast, v ktorej štyria priatelia, učitelia na strednej škole, testujú teóriu, že zlepšia svoj život udržiavaním konštantnej úrovne alkoholu v krvi. Snímka Thomasa Vinterberga, ktorú spoločnosť Film Europe uviedla počas festivalu Be2Can, stihla okrem ceny filmovej akadémie a Európskej filmových cien povyhrávať mnohé iné ocenenia a premeniť množstvo nominácii. Ide jednoznačne o jeden z najvýznamnejších titulov minulého roka.

V kinách sa objaví aj dokument Greta režiséra Nathana Grossmana nazerajúci na časový úsek života mladej aktivistky Grety Thunbergovej, ktorá sa nebojí postaviť svetu a bojuje za budúcnosť planéty. Mladá bojovníčka sa kvôli štrajkom za klímu stala asi najznámejším a zároveň najnenávidenejším dieťaťom. Snímka je intímnym portrétom vtedy 15-ročnej aktivistky s aspergerovým syndrómom a jej turbulentnej cesty od školského protestu až po vystúpenie v OSN. Príbeh je rozprávaný prostredníctvom pôsobivých, dosiaľ nezverejnených záberov.

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Jesennou ponukou pre cyklistov a bajkerov konkuruje Česko európskym cyklo veľmociam

V Českej republike je asi štyridsať tisíc vyznačených cyklotrás s celkovou dĺžkou približne 8800 km a 55 bike alebo trail parkov, z ktorých zhruba tretina spĺňa požiadavky aj tej najnáročnejšej zahraničnej klientely. Ak k tomu prirátame mierny ráz českých pohorí a príjemné teploty, Česko konkuruje ako jesenná cyklistická destinácia aj takým cyklo veľmociam, ako je […]

Čítať ďalej
Technika Umenie a kultúra

Ilustrátorka Tina Minor: Neexistujú chyby, iba skúsenosti

Sympatická, talentovaná a úspešná – to je profesionálna ilustrátorka Tina Minor. Reč je o slovenskej umelkyni, ktorá patrí k vyhľadávaným ilustrátorkám a okrem svojej nezávislej tvorby kreslí pre slovenské aj svetové značky. O tom, ako sa vlastne dostala k umeniu, ktorému vďačí za svoju súčasnú kariéru, nám prezradila viac. Dalo by sa povedať, že Tina […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Film Náš tip outdoor Umenie a kultúra

Hrady a zámky Plzeňského kraja

Prijmite video pozvánku na návštevu historických skvostov Plzeňského kraja, v Českej republike. Plzeňský kraj leží na juhozápade Čiech, v južnej časti bývalého Západočeského kraja. Na severozápade susedí s Karlovarským krajom, na severe má kratučký úsek spoločnéj hranice s Ústeckým krajom, na severovýchode hraničí so Stredočeským krajom, na juhovýchode s Juhočeským krajom. Najdlhší úsek spoločnej hranice […]

Čítať ďalej