Čo by ste povedali svadobnému obradu na streche mrakodrapu, na vodných lyžiach, hlboko pod morom v skafandri a na nohách olovené svadobné topánky, alebo len tak na ulici? V Amerike, ale tiež aj v niektorých európskych štátoch sú stále častejším trendom moderné, nekonvenčné a bláznivé svadobné obrady. Prakticky je povolené všetko, čo sa novomanželom páči.
Často sa vzťahujú k povolania alebo koníčkom snúbencov. Hlavne, aby to bolo originálne a svadba sa tak stala nezabudnuteľným zážitkom.
Svadobné zvyky sa v jednotlivých krajinách síce líšia, ale aj napriek tomu majú veľa spoločného. Všade na svete sú symbolom vstupu do manželstva prstienky. Nevesty nosia biele šaty, a to aj v krajinách, kde k tradičným farbám oblečenia neviest predtým patrila červená. Takou krajinou je napríklad Čína, čoraz častejšie sa tu presadzujú trendy západného sveta a nevesty vymenili tradičné červené šaty za biele, ženísi potom žlté svadobné oblečenie za západnej tmavé obleky.
Židovská svadba
Židovská svadba „ketubah“ prebieha podľa prísne stanovených zásad, ktoré vychádzajú z biblických zákonov. Svadobný obrad uprostred ulice? Aj to je pri tejto svadbe možné. Svadba sa môže konať kdekoľvek, pravidlom je len to, aby novomanželia stáli pod svadobným baldachýnom, ktorému sa hovorí „chupa“, a ktorý znázorňuje budúci domov manželov. Baldachýn držia na tyčiach štyria muži a pod ním čaká na snúbencov rabín a kantor. Okolo stojí zo všetkých strán rodina a ostatní hostia. Kantor prednáša modlitby a spevom vyzýva dvoch ženatých mužov, aby priviedli pod „Chupa“ ženícha. Rovnakým spôsobom je vyzvaná nevesta, ktorú sprevádza dve vydaté ženy. Všetky tri potom musia sedemkrát obísť ženícha. Potom mu je nevesta odovzdaná.
Ženích ukazuje rabínovi a kantorovi prsteň pre nevestu. Obaja sa musia formálne uistiť, že prstienok je jeho majetkom, je určitéj ceny a že ho neveste daruje za účelom zásnub. Potom navlieka snubný prsteň svojej nastávajúcej na ukazovák pravej ruky, pretože týmto prstom ukazujú židia na písmenká tóry pri jej predčítaní a vďaka tomu považujú tento prst za prst múdrosti. Nevesta si však neskôr môže prstienok presunúť na iný prst, na ktorom ho bude nosiť. Rabín číta slová ženíchovho vyznania pre nevestu. Následne číta sýrsky text svadobnej zmluvy „ketuby“, ktorej obsahom sú záväzky manžela – živiť, šatiť a ctiť si svoju manželku. Manžel sľubuje, že sa v čase manželstva neožení s inou ženou, v prípade rozvodu sa zaväzuje k finančnému vysporiadaniu. Potom sa snúbenci sa napijú vína zo spoločného pohára. Sobáš je potvrdený, keď ženích pohár rozbije a črepy rozšliape. Toto gesto má pripomínať zničenie jeruzalemského chrámu. Všetci prítomní zavolajú: „Mazal tov!“, Čo znamená „dobré znamenie“.
Novomanželia odchádzajú v sprievode dvoch svedkov do „cheder jichud“, miestnosti susediace s oddávacím priestorom, kde strávia sami prvé okamihy manželstva. Ostatní svadobčania sa odoberú na svadobnú hostinu, ktorá začína za neprítomnosti ženícha a nevesty. Tí vstupujú na hostinu neskôr. Zvyčajne je pre snúbencov svadobný deň dňom pôstu. Po modlitbe na záver hostiny sa vysloví sedem požehnaní „ševa bráchat“. Svadobná veselica trvá sedem dní a nocí.
K najčastejším židovským zvykom sa radí týždeň odlúčenia snúbencov. Keď sa znovu stretnú, nevesta má závoj, ktorý ženích odhalí, aby sa ubezpečil, že je to dievča, ktorú si vybral.
Zdroj: http://www.svatebni-magazin.cz/
Viac informácií na: https://bit.ly/3gbrxNr
Foto: Depositphotos