ONLINE MAGAZIN

Ako sa môže cementáreň zmeniť na luxusný palác

Architekt Ricardo Bofill zmenil starú rozpadnutú cementáreň na svoj domov. Ak by ste čakali, že toto atypické bydlisko bude už na pohľad odpudivé, budete sa čudovať. Ricardo Bofill videl prvýkrát továreň pri Barcelone ešte v roku 1973 a už vtedy videl v obrovských betónových priestoroch potenciál. Až o 45 rokov však spustil do realizácie svojho zámeru. Renovácia fabriky je stále nedokončená a Ricardo ju považuje za svoj životný projekt. Už teraz však niektoré priestory pripomínajú rozprávkový palác. Priemyselné komíny obopína zeleň a už z diaľky vidieť luxusný interiér.

Továreň z čias mohutnej industrializácie z prvej svetovej vojny sa nachádza na okraji Barcelony a po zatvorení sa o ňu nikto nestaral. Keď ju Ricardo Bofill, so svojím tímom, kúpil, bolo potrebné množstvo rozsiahlych demolácií a rekonštrukcií. Po rokoch stavebných úprav sa architekt rozhodol takmer celý exteriér pokryť vegetáciou, a interiér zariadiť ako moderné obytné a pracovné priestory.
Bývalá cementáreň je skrátka výtvorom par excellence, „uvádza Bofill na svojim oficiálnych stránkach. Každá miestnosť je navrhnutá pre svoj špeciálny účel a dve rovnaké by ste v dome nenašli. „Mám pocit, že žijem vo svojom vlastnom, uzavretom vesmíre, ktorý ma chráni pred okolitým svetom,“ uvádza Bofill. „Môj život tam plynie v nepretržitom slede práce a odpočinku, nepotrebujem ich oddeľovať.“ Miest na relaxáciu je vonku aj vnútri nepreberné množstvo. „V prízemí sa nachádza kuchyňa spojená s jedálňou, ktorá slúži rodine ako miesto na stretávanie a zdieľanie.“ Dôležitou súčasťou sú aj pracovné priestory, Bofillův tím využíva časť ako štúdio.
Industriálny komíny, ktoré kedysi do ovzdušia vypúšťali jedovaté výpary, teraz pokrýva všadeprítomná zeleň. To je len jeden z príkladov nádhernej transformácie, ktorá vzišla z kreatívne mysle. Exteriér je z väčšiny pokrytý trávou, ale nájdeme tu aj eukalypty, palmy, a olivovníky. To dáva budove nádych tajomstva a romantiky, čo ju robí jedinečnou a neopakovateľnou. Zaujímavosťou je i to, že v rámci obydlia sa netvorí žiaden prach a tak nieje na udržanie čistoty potrebný priemyselný vysávač.

La fábrica sa neustále vyvíja, čo vidí Bofill ako analógiu k svojmu vlastnému životu a novým víziám do budúcnosti. Postupom času na nej bude čo meniť, čo je súčasťou jej kúzla. Koniec koncov, každý priestor sa môže stať niečím magickým, ak je architekt dostatočne kreatívny.

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Osobnosti Lines outdoor Tlačová správa

Jože Plečnik – architekt, ktorý premenil Pražský hrad a Lány na rezidencie českých prezidentov

Slovinský architekt Jože Plečnik sa na prianie prezidenta T. G. Masaryka stal prvým oficiálnym architektom Pražského hradu a výrazne ovplyvnil jeho podobu. Od jeho narodenia uplynulo 150 rokov. Poďte sa vybrať po jeho stopách nielen po Hradčanoch, ale aj do rezidencie prezidentov v Lánoch a ku kostolu na pražských Vinohradoch, ktorý patrí k najpôsobivejším Plečnikovým […]

Čítať ďalej
Architektúra

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brne

Hlavné dielo funkcionalistickej architektúry, Vilu Tugendhat, si prezriete v Brne – Čiernych Poliach. Vznikla v rokoch 1929 – 1930 podľa projektu nemeckého architekta Ludwiga Miesa van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roku 1928 na žiadosť manželov Tugendhatových. Ide o prvý objekt modernej architektúry v Českej republike a štvrtý na svete, ktorý bol zaradený […]

Čítať ďalej
Architektúra Technika

Tehla – vznik a ako sa v priebehu rokov menila

Tehla je najznámejším stavebným materiálom, ktorý je známy skoro ako ľudstvo samo. Trvalo tisíce rokov, kým sa výroba pálenej tehly dostala na súčasnú úroveň. Počas posledných sto rokov pritom zaznamenala obrovský vývoj. Tehly vyrobené pred sto rokmi by už nezodpovedali súčasným požiadavkám na stavby, akými sú nízkoenergetické domy. Poďme sa spoločne vydať po stopách histórie […]

Čítať ďalej