ONLINE MAGAZIN

Ako sa môže cementáreň zmeniť na luxusný palác

Architekt Ricardo Bofill zmenil starú rozpadnutú cementáreň na svoj domov. Ak by ste čakali, že toto atypické bydlisko bude už na pohľad odpudivé, budete sa čudovať. Ricardo Bofill videl prvýkrát továreň pri Barcelone ešte v roku 1973 a už vtedy videl v obrovských betónových priestoroch potenciál. Až o 45 rokov však spustil do realizácie svojho zámeru. Renovácia fabriky je stále nedokončená a Ricardo ju považuje za svoj životný projekt. Už teraz však niektoré priestory pripomínajú rozprávkový palác. Priemyselné komíny obopína zeleň a už z diaľky vidieť luxusný interiér.

Továreň z čias mohutnej industrializácie z prvej svetovej vojny sa nachádza na okraji Barcelony a po zatvorení sa o ňu nikto nestaral. Keď ju Ricardo Bofill, so svojím tímom, kúpil, bolo potrebné množstvo rozsiahlych demolácií a rekonštrukcií. Po rokoch stavebných úprav sa architekt rozhodol takmer celý exteriér pokryť vegetáciou, a interiér zariadiť ako moderné obytné a pracovné priestory.
Bývalá cementáreň je skrátka výtvorom par excellence, „uvádza Bofill na svojim oficiálnych stránkach. Každá miestnosť je navrhnutá pre svoj špeciálny účel a dve rovnaké by ste v dome nenašli. „Mám pocit, že žijem vo svojom vlastnom, uzavretom vesmíre, ktorý ma chráni pred okolitým svetom,“ uvádza Bofill. „Môj život tam plynie v nepretržitom slede práce a odpočinku, nepotrebujem ich oddeľovať.“ Miest na relaxáciu je vonku aj vnútri nepreberné množstvo. „V prízemí sa nachádza kuchyňa spojená s jedálňou, ktorá slúži rodine ako miesto na stretávanie a zdieľanie.“ Dôležitou súčasťou sú aj pracovné priestory, Bofillův tím využíva časť ako štúdio.
Industriálny komíny, ktoré kedysi do ovzdušia vypúšťali jedovaté výpary, teraz pokrýva všadeprítomná zeleň. To je len jeden z príkladov nádhernej transformácie, ktorá vzišla z kreatívne mysle. Exteriér je z väčšiny pokrytý trávou, ale nájdeme tu aj eukalypty, palmy, a olivovníky. To dáva budove nádych tajomstva a romantiky, čo ju robí jedinečnou a neopakovateľnou. Zaujímavosťou je i to, že v rámci obydlia sa netvorí žiaden prach a tak nieje na udržanie čistoty potrebný priemyselný vysávač.

La fábrica sa neustále vyvíja, čo vidí Bofill ako analógiu k svojmu vlastnému životu a novým víziám do budúcnosti. Postupom času na nej bude čo meniť, čo je súčasťou jej kúzla. Koniec koncov, každý priestor sa môže stať niečím magickým, ak je architekt dostatočne kreatívny.

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Novinky Príroda Radíme Vám Tlačová správa Umenie a kultúra Zdravie

Zlínsky kraj láka turistov na relax i aktivitu

CzechTourism zahraničné zastúpenie Slovensko spoločne so Zlínskym krajom predstavili v Bratislave novinky jesennej i zimnej turistickej sezóny tejto východnej časti Moravy susediacej so Slovenskom. S nastupujúcou jeseňou je hlavným lákadlom najmä wellness v Luhačoviciach ale i v rezortoch na Valašsku, ktorý dopĺňa pestrá ponuka aktívnej turistiky. „Sektor cestovného ruchu sa dynamicky vyvíja a my s […]

Čítať ďalej
Architektúra outdoor Príroda Radíme Vám

JASKYŇA DRINY, TURISTICKÉ CHODNÍKY AJ SMOLENICKÝ ZÁMOK ZOSTÁVAJÚ OTVORENÉ POČAS JESENE

Objavovať jednoduché turistické trasy a cyklotrasy, ktoré sú vhodné aj pre rodiny s deťmi, môžu návštevníci Malých Karpát nad obcou Smolenice. Zaujímavé turistické miesta ako Smolenický zámok či Jaskyňa Driny zostávajú otvorené aj počas mesiaca október.    Na nenáročnú turistiku či cyklotúry, počas stále pretrvávajúcej teplej jesene, sú vhodné dobre prístupné trasy v Malých Karpatoch v okolí obce […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Náš tip outdoor Príroda

Nechajte prehovoriť príbehy!  Česká Vysočina má čo povedať

Cestovanie VYSOČINA Hornatý región, v ktorom nájdete množstvo pozoruhodnej histórie. Hrady, zámky, kostoly, veľké kláštory, múzea a aj rôzne zaujímavosti. Vysočina je kraj v Česku na pomedzí Čiech a Moravy. Má najvyšší počet UNESCO pamiatok v Českej republike. Spoznajte aj menej známe regióny! Jihlava – centrum kraja Vysočina Leží na rieke Jihlava v nadmorskej výške 460-700 metrov […]

Čítať ďalej