ONLINE MAGAZIN

V krajine červeného kráľa: Býva v chyži, nesmie vlastniť televíziu, telefón ani topánky

Casamanca, polozabudnutá južná časť Senegalu, ponúka podivuhodné zelené scenérie, šťavnaté ovocie aj stretnutie s kultúrnymi a náboženskými tradíciami. Spája sa tam svet púšte a beduínov s čiernou Afrikou, zatiaľ čo francúzsky vplyv na pobreží sa mieša s islamom.

Preťatie na polovičky
Gambia svojím absurdným tvarom, ktorý si vynútili Briti na Francúzoch počas koloniálnej vlády, rozrezala Senegal takmer napoly. Hranica tak rozdelila rodiny, kmene aj kultúry a vyvolala rad ťažkostí, okrem iného spoločenských.
Najviac nimi zrejme trpí južný senegalský región Casamanca, odrezaný od metropoly Dakar a teda pomerne zabudnutý – aj keď neprávom.

Úrodná zelená krajina poskytuje ohromné ​​množstvo plodín, ako napríklad známe mangá. Dedinčania ich však nemôžu vyvážať, pretože cesta cez Gambiu je kvôli dlhým čakaniam náročná.
A než by pretiahnuté hranice obišli, ovocie zhnije. Mango sa teda váľa na hromadách a súkromníci si ich prichádzajú zbierať do vriec. Nemožno sa im čudovať: Do zrelého plodu s úžasnou chuťou stačí zasunúť slamku a vnútro vysať. Kus stojí niekoľko halierov a prechádzajúce dedinčan vám ho často vloží do ruky len tak.

Dlhé roky nepokojov
Casamanca obývajú predovšetkým Diolovia, ale v etnicky rozdrobenom Senegale predstavujú iba 4% populácie. Oblasť sa navyše od zvyšku štátu nábožensky a etnicky výrazne líši. Aj preto v 80. rokoch prepukali rebélie a vzniklo separatistickej Hnutia demokratických síl Casamance (MFDC), požadujúce nezávislosť. Africkej krajine navyše dominujú Wolofovia a do juhu investujú len málo, čo u miestnych vyvoláva pochopiteľnú nespokojnosť.

Hoci rebélie neznamenali krvavú vojnu, ale skôr nárazové útoky a nepokoje, celú oblasť na dlho ochromila. Turisti prichádzajúci obdivovať úchvatnú zelenú krajinu sa vytratili, investície sa zastavili, možnosti vývozu sa rozplynuli. Casamanca skrátka upadala. Nepokojná situácia pretrvávala v rokoch 1985-2014, však občasné výbuchy sa prejavujú dodnes.

 

Náboženstvo a guľky
Hoci sa do istej miery ide o problémový región, narazíte tam na relatívne málo vojakov. Ak už ich aj stretnete, všimnite si hŕbu amuletov, ktoré nosia na krku. Ide o náboženské požehnanie, ktoré má chrániť pred guľkami.

V Senegale tvorí amulety súčasť každodennej reality. Hlboko veriaca krajina je v prvom rade moslimská, ovládaná súfijskými poriadkami, ktoré si na magické predmety potrpia. Bez nich nemožno prakticky ani kandidovať na politický post: Požehnanie znamená schválenie náboženskej autority. Kresťania, najmä animisti na čele s kráľom, potom žijú predovšetkým na juhu. Preslávili sa svojimi rituály, palmovým vínom aj istou uzavretosťou.

Príbehy v piesňach
Muž s vysokým červeným klobúkom, v červenom háve a s palicou v ruke – kráľ z Oussouye predstavuje veľmi dôležitú postavu, pretože hoci vládne len niekoľkých dedinám, jeho slovo má váhu aj za hranicami. Muammar Kaddáfí ho kedysi dokonca pozýval do Líbye čoby spriazneného monarchu a načúvajú mu tiež senegalskí prezidenti. Úloha najvyššieho duchovného a obetníka u neho nasleduje hneď po tej kráľovskej, poťažmo sudcovskej.

Dejiny vladárske rodiny sa píšu už po stáročia, ale prvé záznamy sa viažu k roku 1903 a pochádzajú od Francúzov. Že je kráľovský rod starší než spomínané európske zápisky, vieme vďaka tradičným piesňam západnej Afriky. Všetky dediny, významné rodiny či panovnícke dvory vždy mali svojho griota – človeka s úlohou uchovávať múdrosť a pamäť národa. Piesne tradované ústami griotov sú niekedy staré aj stovky rokov a opisujú životy mocných vládcov, vzostup bohov a dávne vojny, ktoré formovali vtedajší svet. Príbehy z oblasti Oussouye potom okrem iného popisujú vznik kráľovskej tradície, ktorá je v mieste doteraz živá.

Panovník bez topánok
Po smrti kráľa volí rada starších jeho nástupcu z troch vznešených rodín klanu. Ceremoniál sprevádza obetovanie množstvo zvierat, pretože kráľ je vládcom animistickým a uctievaný duchmi prírody. Lenže počas nepokojov neboli nevyhnutné obety k dispozícii, a tak zostal región v rokoch 1984-2001 bez panovníka. Dnešný kráľ Sibiloumbaye Diéhiou pracoval ako mechanik, a než bol vybraný ako vládca, pôsobil aj v turizme. A podľa vlastných slov – keby vedel, čo ho čaká a nebál sa o povesť svojej rodiny, utiekol by ešte pred korunováciou.

Jeho život sa totiž od základov zmenil. Prišiel o ženu aj o životný štýl. Obýva chyžu, v strede jednoduchých obydlí, ktoré sú dokonalé nízkoenergetické domy,  za ním ľudia chodia pre radu a modlitbu. Nesmie odísť inam a nemôže vlastniť moderné výdobytky ako televíziu či telefón, ale ani topánky. Ak náhodou za nutných okolností vyjde von, spoznáte ho ľahko – oblieka si odev červenej farby, ktorú môžu medzi veriacimi nosiť práve len panovníci a ich rodiny.

Obetovať za gól
Kráľ z Oussouye vládne asi stovke tisíc ľudí, ktorí sú však zároveň občanmi Senegalu a spadajú pod jeho zákony. Podobná situácia je však v tomto kúte sveta bežná. Diéhiou radí pri konfliktoch, robí zmierovacieho sudcu, spája ľud s jeho božstvom a zároveň pomáha sa starať o chudobných. Z jeho ryžových polí sa denne varí jedlo, ktoré dostane každý, kto si požiada. Hoci tvrdí, že bol ako prostý muž šťastnejší, hrá v spoločenstve kľúčovú úlohu: Symbolizuje mier aj pokojné spolužitie a prepája diolu s ich minulosťou, na ktorú sú patrične hrdí.

Aj kráľ však priznáva, že tradícia pomaly mizne. V čase našej návštevy v júni 2018 prebiehalo majstrovstvá sveta vo futbale, kde si senegalský tím získal mnohých priaznivcov svojou veselosťou. Hoci sa však jedná o hlboko veriaci región, podľa panovníka nikto neprišiel ho neprišiel žiadať o obetu za víťazstvo, čo ho prekvapilo. Pre Senegalcov znamená futbal lásku a životný štýl, samotný vládca avšak zápas sledovať nemohol, lebo nemá televíziu. Kraľovanie zrejme predstavuje oveľa ťažšie údel, než by sa mohlo zdať.

Pokračovanie nájdete tu: https://bit.ly/3bbwiDv

Zdroj: https://www.stoplusjednicka.cz/

Viac informácií nájdete tu: https://bit.ly/3eqFYMG

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Tlačová správa

V Brezne otvorili novú vláčikovú expozíciu s názvom „Malá stanička s vlakovou históriou“

Pri príležitosti prvej tohtoročnej jazdy historického Horehronského expresu, ktorý vyrazil na trať v piatok 1.júla 2022, sa na vlakovej stanici „Brezno – mesto“ alebo ako ju miestni nazývajú „malá stanička“ otvorila nová historická vlaková expozícia – „Malá stanička s vlakovou históriou. Pamätáte si ešte na lepenkové cestovné lístky, kliešte na ich označovanie, ktoré nosil sprievodca vo vlaku, […]

Čítať ďalej
Cestovanie Lines Náš tip Novinky Radíme Vám

Z Hlavnej stanice priamo na letisko Schwechat so Slovak Lines

Odteraz sa dostanete na medzinárodné letisko Schwechat ešte pohodlnejšie a rýchlejšie. Spoločnosť Slovak Lines rozširuje svoju vlajkovú autobusovú linku na Schwechat o novú nástupnú zastávku priamo pred Hlavnou železničnou stanicou v Bratislave s medzizastávkou na Einsteinovej ulici.

Čítať ďalej
Film Lifestyle Náš tip Osobnosti Lines

Kam sa podeli milióny Grace Kelly?

Grace Kelly svoju kariéru začala ako obyčajná, ale neobyčajne krásna žena, ktorá sa stala oceňovanou  hollywoodskou herečkou a módnou ikonou. Jej kariéra ale skončila rovnako rýchlo, ako sa začala. Navyše je jej rozprávkové dedičstvo je zahalené rúškom tajomstva. V polovici 50. rokov bola Grace hviezdou na najvyšších priečkach. Snažili sa ju do filmov získať najznámejší […]

Čítať ďalej