ONLINE MAGAZIN

SVADBA V ČESKU? PREČO NIE!

Prežite svadbu v kulisách romantickej Prahy alebo na niektorom z českých zámkov.
Česko a predovšetkým jeho hlavné mesto Praha, má povesť miesta, ktoré romantikou doslova dýcha. Právom. Starobylé mestá, výhľady do zvlnenej krajiny alebo krivolaké mestské uličky dláždené kamennými mačacími hlavami dodávajú nielen svadobnému dňu tajomnú a neopakovateľnú atmosféru. Odporučíme vám pár miest, ktoré sú medzi českými pármi najobľúbenejšie.

VÁŠ VEĽKÝ DEŇ V PRAHE

Väčšina párov, ktoré majú v Prahe svadbu, zvolia úplnú klasiku. Obrad v gotickej Staromestskej radnici a následné fotenie v kulisách Starého Mesta a Malej Strany. Keď sa rozhodnete to urobiť rovnako, nebudete ľutovať. Stará Praha je totiž veľmi fotogenická. Bozk na brehu Vltavy s Pražským hradom alebo Karlovým mostom v pozadí je nutnosť, ktorá však nikdy neomrzí. Takmer všetci si svadobný deň naplánujú na jar alebo leto. Je preto dobré, pokiaľ si svoj veľký deň – zvlášť na Staromestskej radnici – naplánujete dlho dopredu. Výborným miestom pre obrad sú tiež záhrady pod Pražským hradom. Výhľady z nich sú neopakovateľné. Napríklad baroková Vrtbovská záhrada je vďaka svojmu umiestneniu považovaná za jedno z najviac fotogenických miest, kde sa váš obrad alebo svadobné fotenie môže odohrávať. Máme pre vás jeden tip. Vrch Petřín, ktorý je hneď vedľa Pražského hradu, patrí od nepamäti zamilovaným. Na jeho úbočí je v súčasnosti sad s ovocnými stromami, ktoré od konca marca až do polovice apríla nádherne kvitnú. A bozk pod rozkvitnutou čerešňou vraj prináša šťastie a lásku!

Ak sa rozhodnete pre svadbu v Prahe, určite budete chcieť svojich hostí pohostiť dobrým jedlom a pitím. Ani to nie je v Prahe problém. Nájdete tu nielen reštaurácie ocenené michelinskou hviezdou, ale i také, ktoré michelinský sprievodca odporúča navštíviť. Menu si tak môžete vybrať podľa svojej chuti. Avšak ani tradičné české svadobné menu nie je na zahodenie. Skladá sa z predkrmu v podobe pražskej šunky s chrenovou penou, hovädzieho vývaru s pečeňovými knedličkami a sviečkovej omáčky s knedľami. Ako dezert sa k menu hodí napríklad horúca jablčná štrúdľa so škoricou alebo čerstvé makové koláče. A keď už tradičné české menu, bola by škoda nesiahnuť po českých a moravských vínach. Skúsený someliér vám rád poradí. Obzvlášť biele vína z Česka majú vo svete dobré meno.

SVADBA V ZÁMOCKÝCH KULISÁCH

Za hranicami hlavného mesta sú doslova desiatky zámkov, ktoré sa špecializujú na organizovanie svadieb. Ak by ste chceli niečo netradičné, vydajte sa tam a určite nebudete sklamaní!

CHATEAU MCELY

Kúsok od Prahy leží zámok Mcely, ktorý pred niekoľkými rokmi vďaka usilovnej práci majiteľov doslova povstal z popola a v súčasnosti je jedným z najobľúbenejších miest k usporiadaniu svadieb. Romantika obradu v zámockých interiéroch alebo naopak v jeho parku je neopakovateľná. Zámok Mcely navyše ponúka špičkovú gastronómiu a luxusné hotelové ubytovanie pre vašich hostí. Skrátka luxusný komfort v neoklasickom romantickom štýle. Už len vybrať tie tie najkrajšie svadobné šaty a dokonale ušitý oblek a váš najkrajší deň môže začať.

ZÁMOK TŘEBEŠICE

Třebešický zámok tiež patrí k tým, ktoré boli po desaťročiach devastácie zachránené doslova na poslednú chvíľu. O to viac v súčasnosti priťahuje pozornosť. Je to malý dedinský renesančný zámok s vlastnou farmou neďaleko Kutnej Hory, miesta zapísaného medzi pamiatky UNESCO. Ak uprednostňujete malú svadbu v modernom eklektickom štýle, Třebešice budú tou správnou voľbou. Zámok ponúka štýlové ubytovanie i catering prispôsobený vašim prianiam.

ZÁMOK HLUBOKÁ NAD VLTAVOU

Juhočeský zámok v Hluboké nad Vltavou je označovaný za klenot medzi českými zámkami. Za svoju súčasnú romantickú podobu vďačí prestavbe z 19. storočia. Obrad v zámockých priestoroch a následné fotenie v priľahlom anglickom parku je medzi svadobčanmi veľmi obľúbené. Vďaka tomu sú na zámku pripravení splniť vám takmer akékoľvek prianie.

ZÁMOCKÝ HOTEL HERÁLEC

Na Vysočine kúsok od Jihlavy nájdete zámok Herálec, ktorý v súčasnosti slúži ako hotel. A nie hocijaký. V roku 2015 skončil na serveri TripAdvisor na 6. mieste v kategórii Najlepší najmenší hotel a skončil i medzi desiatimi najlepšími zámockými hotelmi sveta. Na svadbu ani pobyt v Herálci len tak nezabudnete.

Viac informácií na:

 

Foto: Libor Sváček, Štěpán Vrzala, Dagmar Veselková, CzechTourism.

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Gastronómia outdoor

Objavujte krásy Dolného Rakúska na jeseň

Lány dozrievajúceho viniča, sladučké strapce hrozna, vôňa babieho leta, marhúľ, vína… Také je Dolné Rakúsko na jeseň. Požičajte si bicykel a vybehnite obdivovať prírodu, užite si prechádzky pri Dunaji či v lužných lesoch, dobré jedlo v „Heuriger“ alebo zájdite na prehliadku viníc a vínnych pivníc. A určite nevynechajte ani vinobranie a jesenné festivaly. Región hrozna a vína Dolné […]

Čítať ďalej
Náš tip Nezaradené Technika Technológie

Mercusys: Moderné technológie za rozumnú cenu

Máte doma internet, ktorého kvalita je skôr k hnevu než k úžitku? Notebook alebo stolový PC vyčkáva pri odosielaní pošty a videa z YouTube sa zasekávajú alebo prehrávajú len na nízku kvalitu? Hľadáte informácie na Google a na každé vyhľadávanie čakáte desiatky sekúnd? A pri hovoroch s rodinou či priateľmi cez rôzne chatovacie platformy chytáte vždy iba pár slov? […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Náš tip

Hrad Helfštýn

Monumentálna hradná architektúra Helfštýna sa týči nad údolím Moravskej brány. Celý komplex tvorí rad stavieb úžitkových i fortifikačných. V súčasnej dobe sú na hrade sprístupnené štyri nádvoria. Má päticu brán, množstvo bášt, veží a rozsiahly systém vnútorného i vonkajšieho opevnenia. Svojou rozlohou patrí k najrozsiahlejším hradným komplexom v Európe. História hradu Rozsiahla zrúcanina hradu Helfštýna, […]

Čítať ďalej