Zdravie a čerstvý vzduch: Koľko času trávite vonku?

Prechádzka na čerstvom vzduchu je skvelým pomocníkom proti jarnej únave. Zlepšuje vašu pohodu, umožňuje vám prekrviť celé telo a povzbudzuje myseľ. Výhod pobytu v prírode je ale oveľa viac.

Zabudnete na stres a depresie

Nielen na jeseň a v zime, ale s príchodom každého nového ročného obdobia mnohých z nás trápi zlá nálada, ktorá môže pomaly prerásť do depresie. Aby ste tomu zabránili, mali by ste tráviť viac času v prírode. Už 90-minútová prechádzka lesom znižuje aktivitu konkrétnej oblasti mozgu, ktorá je aktívna, keď človek prežíva negatívne emócie alebo depresiu.

Pravdepodobnosť depresie tiež závisí od toho, kde žijete. Vedci poznamenávajú, že tí ľudia, ktorí žijú v meste, sú náchylní na úzkosť a afektívne poruchy o 40 %, viac ako tí, ktorí žijú vo vidieckych oblastiach.

V zásade je to pochopiteľné aj bez rôznych štúdií – dopravné zápchy, rozruch, fronty, problémy v práci. Málokto bude schopný zostať pokojný a ovládať svoje emócie, ak ho zahlcujú problémy rýchleho životného tempa.

Častejším pobytom v prírode, ktorej krásy si môžete ešte viac užívať vďaka moderným ďalekohľadom, viete všetky tieto negatívne vplyvy súčasnej doby veľmi jednoducho eliminovať.

Zlepšíte vašu pamäť a koncentráciu

Blíži sa náročná skúška? Choďte do prírody, ak máte pocit, že sa nemôžete na nič sústrediť a naučiť  nové veci. Chôdza v lese vám môže zlepšiť pamäť a pozornosť o 20 % v porovnaní s chôdzou v meste. Veď aj deti s poruchou pozornosti a hyperaktivitou majú tendenciu lepšie sa sústrediť, keď sú vonku.

Či už si k pobytu v takejto prírode vyberiete špeciálne poľovnícke oblečenie alebo jarnú bundu, dôležité je, že sú tieto vaše aktivity pravidelného charakteru a prinášajú vašej psychike i kondičke potrebné zlepšenie.

Zdroj obrázka: Shutterstock.com