ONLINE MAGAZIN

Tipy, ako ochrániť a pripraviť váš zrak na leto

Vďaka nášmu zraku máme možnosť spoznávať svet a obdivovať krásy okolitej prírody, rozlišovať všetky odtiene farieb dúhy a vidieť najmenšie detaily rôznych prevedení. Bez zraku stratíme krásu vnímania a jeden z najdôležitejších ľudských pocitov.

Ľudová múdrosť hovorí: „Oči sú zrkadlom duše“ a na to, aby vaše „zrkadlo“ vždy vydávalo iba pozitívne emócie a žiarilo šťastím, je potrebné ho starostlivo sledovať a starať sa oň.

Príznaky očných chorôb sú veľmi rozsiahle a zložité, avšak upozorniť na to, že sa niečo deje, by vás mal nielen dobrý očný lekár v Nitre alebo okolí, ale aj opuchnuté viečka, červené cievky, zakalené bielka alebo nepríjemné pocity v očiach.

V takýchto situáciách je samozrejme potrebné čo najskôr riešiť objednanie k odbornému lekárovi a  prispieť k zlepšeniu kvality vášho zraku dodržiavaním niektorých dôležitých pravidiel.

Ktoré to sú a umožnia vám užívať si prichádzajúce leto plnými dúškami?

Ako si udržať dobré videnie a ostrý zrak?

Zdravý životný štýl vrátane pravidelnej fyzickej aktivity je prvoradý, dôležitá je však aj prechádzka na čerstvom vzduchu, odvykanie si od fajčenia a pitia alkoholu.

Spánok je dobrým spôsobom ako zlepšiť svoje zdravie v mnohých smeroch. Je to dokonalá forma odpočinku, pri ktorom si uľavia aj vaše oči.

Zamyslite sa aj nad tým, v akej polohe počas dňa máte svoju hlavu. Ak pracujete s hlavou naklonenou dlhšiu dobu, môže sa zvýšiť vnútroočný tlak.

Počas pobytu na prudkom slnku si zakryte hlavu klobúkom a chráňte oči slnečnými okuliarmi.

Pozitívny prístup, ako aj pozitívne emócie, majú priaznivý vplyv na všetky orgány a systémy ľudského tela. Stres predsa vyvoláva vývoj kardiovaskulárnych a iných chorôb, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú aj vaše videnie.

Dávkujte si pobyt pri počítači

V dobe automatizácie je ťažké nájsť človeka, ktorý nemá túto modernú vychytávku doma alebo v práci. Okrem všetkých svojich neodškriepiteľných výhod má však počítač alebo mobil aj významnú nevýhodu – pri dlhšej práci za týmito zariadeniami sa váš zrak postupne zhoršuje, oči sa unavujú a bolia.

Aby ste sa vyhli týmto problémom, musíte si dávkovať pobyt pri počítači a televízii, pravidelne sa venovať gymnastike alebo masáži očí.

Správna hygiena a vyvážená strava

Nadmerné nanášanie kozmetiky na mihalnice a očné viečka, ako aj nedodržiavanie pravidiel osobnej hygieny však môžu spôsobiť rôzne alergické a iné očné ochorenia. Preto si starostlivo vyberajte kozmetiku a dajte si aspoň raz týždenne deň bez mejkapu – oči si oddýchnu.

Základom pre správne fungovanie ľudského tela je aj vyvážená strava. Prítomnosť všetkých užitočných látok v strave, ako sú vitamíny, stopové prvky, aminokyseliny, umožní vašim očiam dlho a úspešne vykonávať funkciu, ktorá je pre ne určená prírodou – vidieť svet okolo seba vo všetkých farbách!

Zdroj obrázka: Shutterstock.com

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Bulharsko: prečo je z roka na rok populárnejšie ?

Bulharsko sa začína stávať hitom medzi lacnými dovolenkamia  nie je sa čomu diviť. Ešte pred niekoľkými rokmi bolo pre nás Chorvátsko synonymom lacných zájazdov k moru, ale tie časy sú už dávno pominuli. Chorvátsko má veľmi dobre zabehnutý turizmus, ceny sa vďaka tomu len zvyšujú. Naopak Bulharsko bolo ešte pred pár rokmi turisticky takmer neobjavené, […]

Čítať ďalej
Zdravie

Ako liečiť stres spôsobený pandémiou ?

V Belgicku predpisujú návštevy múzea ! S narušenou psychikou sa v dôsledku pandémie covidu-19 stretáva rad ľudí. V bruselskej nemocnici skúšajú stres liečiť umením. Na predpis tam pacienti dostanú návštevu múzea, galérie či iné kultúrne inštitúcie, píše server The Guardian. Novinka je zatiaľ vo fáze trojmesačného pilotného programu, ktorého cieľom je obnoviť mentálne zdravie ľudí, […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Radíme Vám Technika Technológie

Canon rozširuje rad instantných fotoaparátov o nový model 2-v-1 – Canon Zoemini S2

Spája zábavné fotenie, inovatívne možnosti úpravy fotografií a okamžitú tlač Spoločnosť Canon Europe dnes predstavila Canon Zoemini S2 – najnovší prírastok do rodiny instantných fotoaparátov pre tých, ktorí chcú fotografovať, upravovať a tlačiť snímky nech sú kdekoľvek. Nový inovatívny fotoaparát s tlačiarňou nadväzuje na svojho predchodcu Canon Zoemini S. Umožňuje pridávať okraje a upravovať snímky […]

Čítať ďalej