ONLINE MAGAZIN

Cestovanie je návykové

Hoci už máte za sebou niekoľko tisíc kilometrov, desiatky miest a okúpali ste sa vo všetkých možných moriach a jazerách, dobrých rád nikdy nie je dosť. Skúsený cestovateľ a bloger

Matthew Karsten na oslavu 4. výročia cestovania  alebo ako to nazýva „travelversary“ pripravil na základe svojich skúseností 30 užitočných rád, ktoré vám ponúkame.

 

 

 

 

Buďte trpezliví

Nestresujte sa pre veci, ktoré nemožno ovládať. Život je príliš krátky, aby ste sa hnevali a znervózňovali pre maličkosti. Nestihli ste svoj autobus? Žiadne obavy, príde ďalší. Bankomat bez peňazí? Vezmite si autobus do vedľajšieho mesta. Nejaký bankomat tam bude a uvidíte nové miesta. Všetko zlé je na niečo dobré a s chladnou hlavou ide všetko ľahšie. A ak je zle, len sa zhlboka nadýchnite a pripomeňte si, že mohlo byť aj horšie.

Vstávajte zavčasu

Východ slnka je nielen pre romantikov, ale aj pre múdro uvažujúcich turistov, ktorým už dávno nechýba pohodlná detská postieľka, ale sú skôr zvyknutí na karimatku v prírode. Všade je menej ľudí a vyhnete sa davom. Je to tiež čarovný čas na fotografovanie, vďaka mäkkému rozptýlenému svetlu. Ráno sa zvyčajne dá aj ľahšie komunikovať s miestnymi obyvateľmi. Niektoré oblasti sú menej nebezpečné v dopoludňajších hodinách. Kým poctiví pracovití ľudia vstávať zavčasu, pokútne živly ešte spia.

Bavte sa na sebe

Počas ciest do nových miest sa často môžete dostať do  situácií, kedy budete vyzerať ako blázon. Skôr, než vás ovládnu rozpaky, sa na sebe zasmejte. Nebojte sa odviazať a neberte život tak vážne.

Matthew Karsten  spomína príhodu, kedy bol celý zúfalý nútený prosiť šoféra autobusu v Guatemale, aby mu zastavil, lebo sa obával, že mu praskne mechúr. „Celý autobus domácich pasažierov mal zo mňa dobrú zábavu. Po návrate do autobusu, po tom ako som si uľavil na kraji cesty, som sa na svojej situácii zasmial aj ja a zvyšok cesty som strávil vo veselej konverzácii s ostatnými.,“ spomína.

Majte vždy nejakú hotovosť

Hotovosť je kráľom po celom svete. Nie všade je možné platiť kartou a hoci sa chystáte tráviť čas v hoteli, nikdy neviete, kam vás cesty zavedú. Pre istotu je vhodné mať časť hotovosti schovanú na tajnom mieste ,aby ani prípadní zlodeji neodišli s kompletným lupom. „Odporúčam aspoň pár stoviek dolárov/eur. Ak stratíte peňaženku, vaša karta prestane fungovať, alebo v bankomate dôjdu peniaze, budete radi, že ste sa poistili. Medzi moje najobľúbenejšie miesta, kde ukryť finančnú rezervu, patria ponožky, vložky do topánok, kozmetická taška, či tajné vrecko okolo rámu batohu“, prezrádza Matt.

Zoznámte sa s miestnymi ľuďmi

Nie je nad kontakt s miestnymi obyvateľmi. Nebojte sa nadviazať rozhovor. Základnou angličtinou sa dohovoríte po celom svete. Zvlášť keď spojíte aj gestá a reč tela.Učte sa od tých, ktorí žijú v krajine, ktorú sa chystáte navštíviť. Miestni ľudia obohatia vaše cesty viac ako bedekre a letáky cestovných kancelárií.

Zavinovania šatka

Veľké šatky alebo sarongy fungujú skvele. Tento jednoduchý kus bavlnenej tkaniny je zároveň jeden z najviac užitočných doplnkov na cestovanie s rôznymi možnosťami praktických aplikácií. Je to skvelý pomocník na ochranu pred slnečným žiarením, provizórny uterák, provizórny batoh na nosenie vecí, šatka na hlavu a tvár a mnoho ďalšieho. „Nespočetne veľa krát som si pochvaľoval pomoc, ktorú mi šatka  poskytla“, spomína cestovateľ.

Sledujte každodenný život

Ak naozaj chcete získať  vnímať a pochopiť ducha miesta, nestačí prechádzať pamiatky a turistické atrakcie. Matt odporúča, aby ste naplno splynuli s mestom a strávili napríklad niekoľko hodín v miestnom parku alebo na frekventovanom rohu ulice a len tak sledovali každodenný život odohrávajúci sa pred vami. Spomaľte svoje myšlienky a venujte veľkú pozornosť detailom okolo vás. Vône, farby, ľudí a zvuky. Je to druh meditácie – a uvidíte veci, ktoré ste si nikdy predtým nevšimli.

Všetko zálohujte

„Keď mi v Paname ukradli notebook, kde som mal väčšinu svojich dôležitých dokumentov a fotografií , zálohovanie mi doslova zachránilo zadok“, dušuje sa Matthew Karsten. Uchovávajte digitálne aj fyzické kópie vášho pasu, víz, vodičský preukaz, rodný list, preukaz zdravotného poistenia, sériové čísla a dôležité telefónne čísla, aby ste boli pripravení na prípad núdze. Súbory a fotografie zálohujte  na externý pevný disk a /alebo on-line softvér, ako je Backblaze.

Veľa foťte

Niektoré miesta a niektorých ľudí máte možnosť vidieť len raz za život. Preto veľa fotografujte, tvorte videá. Nehanbite sa, že vyzeráte ako tuctový turista. Nikoho sa nezaujíma. Skvelé fotky sú najlepší suvenír  a vydržia, keď spomienky vyblednú. Najlepšie je, že nezaberajú miesto v batožine a môžete svoje zážitky  zdieľať s ľuďmi, ktorí s vami na danom mieste neboli.

Vždy je cesta

Nič nie je nemožné. Ak máte problémy sa niekam dostať alebo urobiť, nevzdávajte to. Možno ste len v danej chvíli nenašli to najlepšie riešenie, alebo ešte nestretli správnu osobu. Nepočúvajte tých, ktorí hovoria, že sa niečo nedá ( samozrejme v medziach zákona a slušného vychovania). „Vytrvalosť  a hľadanie možností oplatí. Nedokážem povedať, koľkokrát som si povedal, že čo chcem, nie je možné, len aby som sám sebe neskôr dokázal , že sa to dá. Treba sa najmä pýtať a počúvať dobré rady,“ dušuje sa cestovateľ.

Úsmev a pozdrav

Máte problém priblížiť sa miestnym obyvateľom? Nie sú priateľský a vyhýbajú sa vám? Možno je to tým, ako využívate reč tela. Očný kontakt a úsmev vám môže otvoriť mnohé dvere do domovov aj sŕdc domácich obyvateľov. Mattovým špeciálnym typom je vždy pozdraviť ľudí v ich miestnom jazyku. Pozitívny prístup a priateľská nálada je jediný spôsob, ako si získať nových priateľov.

Trošku márnotratnosti neuškodí

Matt hovorí: „Som veľký fanúšik „lowcostového“ cestovania, pretože umožňuje cestovať dlhšie a skutočne zažiť viac. Bezmyšlienkovito utrácať svoje ťažko zarobené peniaze na veci, ktoré nepotrebujete, je hlúposť. V skutočnosti môžete bez problémov precestovať mnoho miest iba za 50 dolárov deň.“ To však neznamená, že si občas nemôžete dopriať. Keď máte po krk hostelov, rezervujte si poriadnu izbu v luxusnom hoteli, zájdite si do kvalitnej reštaurácie alebo strávte divokú noc v miestnom nočnom klube.

Majte otvorenú myseľ

Nesúďte životný štýl druhých ak sa líši od vášho vlastného. Počúvať názory iných, hoci nemusíte súhlasiť. Je arogantné predpokladať, že iba vaše názory sú správne a ostatní ľudia sú zlí. Cvičte sa v empatii a skúste vžiť do kože iných ľudí. Objatie rôzne možnosti, príležitosti ľudí, návrhy a záujmy. Klásť otázky. Nemusíte súhlasiť, ale môžete byť prekvapení, čo sa naučíte.

Vyskúšajte „couchsurfing“

Couchsurfing.org je veľká on-line komunita cestovateľov, ktorí zdieľajú ich svoje byty či pohovky s cudzími zadarmo. Ak naozaj chcete zažiť krajinu prostredníctvom ľudí, ktorí v nej žijú, najlepší spôsob je stráviť čas  priamo u nich doma. Po celom svete existujú milióny couchsurferov, ktorí sú ochotní vás hostiť a poskytnúť vám dobré rady. Je to zábavné a bezpečné. Drahé hotely nie sú jedinou možnosťou, ako si užiť komfort na cestách.

Staňte sa dobrovoľníkom

Pokúste sa byť užitočný. Pridajte sa k nejakému dobrovoľníckemu projektu. Nielenže je to veľmi obohacujúca skúsenosť, ale prostredníctvom prospešnej činnosti sa často dozviete o krajine a jej obyvateľoch viac . Zároveň si získate nových priateľov. Existuje skvelá stránka s názvom  GrassrootsVolunteering.org , kde môžete vyhľadávať príležitosti po celom svete.

Štuple do uší

Podľa Matthewa Karstena  by mali praktický # 1 na zozname: „Milujem svoje štuple do uší! Tlmia zvuky plačúceho bábätka, opitých Austrálčanov, štekajúce psy, ručiace jelene, vášnivé páriky, stavbárov, hlučné dopravné prostriedky a iné veci, ktoré dokážu narušiť pokojný spánok.“ Štuple do uší sú proste najlepším priateľom cestovateľa.

Nemajte obavy

Svet nie je zďaleka tak nebezpečným miestom ako sa niekedy zdá. Dávajte si pozor, buďte obozretní, ale nedovoľte, aby bol strach stredobodom celej vašej cesty. Používajte zdravý rozum a budete v bezpečí. Väčšina ľudí je priateľská, dôveryhodná, veľkorysá a ochotná dostať vás z problémov.T o platí aj pre ženy. „Uvedomujem si, že nie som žena, ale stretol som veľa skúsených cestovateliek, ktoré so mnou súhlasia,“ zdôrazňuje Matt.

Straťte sa

Ak chcete vidieť ako sa v konkrétnom meste žije, je potrebné navštíviť štvrte a miesta , kde žijú jeho bežní obyvatelia. Najlepší spôsob ako to urobiť je len tak sa túlať bez toho, aby ste presne vedeli, kam idete. Zapíšte si názov a adresu hotela, aby ste si mohli v prípade potreby chytiť taxík späť a potom salen vyberte smerom, kam vás to ťahá. Nebojte sa, že zájdete príliš ďaleko do nebezpečných štvrtí, miestni obyvatelia vás budú  varovať, než sa dostanete tak ďaleko.

Jedzte miestne potraviny

Myslíte si, že viete ako chutí pravá mexická kuchyňa? Ak ste nenavštívili Mexiko a nedali si niečo v miestnej reštaurácii alebo pouličnom stánku, určite sa mýlite.  Ochutnajte od všetkého trochu, najmä ak neviete, čo to je. Spýtajte sa miestnych ľudí na ich odporúčania a spoznajte krajinu prostredníctvom gastronómie. „Počas svojich ciest som mal nespočetne veľa príjemných gurmánskych zážitkov a len dvakrát som bol z jedla chorý.  Nebojte sa miestnych delikates,“ odporúča Matt.

Hovorte áno

Spontánne hovorte áno, keď vás niekto náhodne pozve na nejaký event, vyskúšať novú aktivitu, alebo preskúmať miesto, o ktorom ste ani nevedeli, že  existuje. Prijmite láskavosť od cudzích ľudí pri cestovaní, otvoríte si dvere k množstvu príležitostí. „Vždy tieto nečakané a neplánované situácie vítam, pretože sa v okamihu pretavia do najlepších príbehov z ciest“, pochvaľuje si Matt.

Spomaľte

Nesnažte sa vtesnať 6 krajín do 6 týždňov cestovania. Najlepšie spoznáte danú oblasť jedine  ak si doprajete čas na jej preskúmanie. Po aklimatizácii sa dozviete o veciach a miestach , ktoré nie sú vo vašom sprievodcovi. Alebo ako tvrdí cestovateľ: „Môžem úprimne povedať, že žiaden z mojich najlepších zážitkov z ciest nestal počas prvých dní po príchode na miesto. Pre maximálny pôžitok trávim viac času na menšom počte miest.“

Robte si poznámky

„Moja pamäť ma často naštve,“ sťažuje sa Matthew Karsten. „Keď som pred 4 rokmi začal cestovať po svete, bol som lenivý písať si denník a teraz som to ľutujem.  Informácie, ako sú mená ľudí, ktorých som stretol, rozhovory, ktoré som viedol, pocity a nové skúsenosti, to všetko časom v spomienkach vybledne.“ Ak by ste chceli niekedy svoje cestovateľské zážitky uverejniť, bez záznamov sa nezaobídete. Matt v súčasnej dobe používa na zapisovanie poznámok aplikáciu s názvom Evernote, ktorá slúži ako jeho prídavná pamäť. Je užitočná od plánovania výletov až po následné zapisovanie zážitkov z nich.

Vystúpte zo svojej komfortnej zóny

Trúfnite si sami vyskúšať veci, ktoré vo vás bežne vyvolávajú úzkosť. Čím viac to budete robiť, tým viac je isté, že úzkosť zmizne. Ste pohodlní? Vydajte sa na nové a stále náročnejšie výlety. Máte problémy hovoriť s cudzími ľuďmi? Porozprávajte sa s každým. Máte obavy z podivného jedla? Ochutnajte tú najzvláštnejšiu vec, ktorú môžete nájsť. Dôvod, prečo to tak dobre funguje cestách je to, že počas pobytu v cudzej zemi prijímate zvláštne a neobvyklé veci ľahšie ako v pohodlí domova.

Príliš neplánujete

Ostrieľaný cestovateľ je alergický na otázky, kde koľko strávi času.. Pravdou je, nemá  tušenie, čo sa mu bude páčiť, koho stretnete, aké miesto ho osloví: „Myslel som si, že Nikaraguu prejdem za týždeň alebo dva, nakoniec tam žil po dobu 4 mesiacov.“

Mattova rada je vybrať si východiskový bod, určiť si jednu -dve povinné jazdy a cieľový bod (alebo ani ten nie). Potom už len stačí vesmír nechať, aby zariadil zvyšok.

Menej batožiny je viac

Ak niekam cestujete , nepotrebujete si zobrať so sebou polovicu domu. Všetci to na začiatku robia, lebo veria, že každý jeden kus je podstatný. Spolu s rastúcimi skúsenosťami však objem batožiny klesá. „Môj prvý batoh mal 70 litrov, môj súčasný má už iba 38 litrov,“ chváli sa Matt Karsten. Ako tulák na plný úväzok, všetko čo má vlastne nosí na chrbte. Nebojte sa, ak nejdete úplne mimo civilizácie, všetko čo budete dodatočne potrebovať,  môžete kúpiť v cieľovej krajine.

Počúvajte podcasty

Podcasty sú úžasné. Je to ako vytvárať svoju vlastnú rozhlasovú stanicu a napĺňať ju obsahom a hudbou, ktorá vás baví. Čas bude ubiehať ako voda, ak si cestou vypočujete neuveriteľné rozprávanie, zábavnú hudbu, alebo rozhovory s odborníkmi . Matt si službu nevie vynachváliť: „Nikdy by mi nenapadlo, že by som sa mohol tešiť na 10 hodinovú jazdu autobusom denne. Ale s podcastmi, je možné (ak sú sedadlá pohodlné). Tu sú niektoré z mojich obľúbených: This American Life, The Moth, RISK!, Radiolab, Smart Passive Income a Electro-Swing.“

Starajte sa o svoje telo

Cestovanie môže predstavovať záťaž pre vaše telo. Keď ste v pohybe z miesta na miesto, je ťažké udržiavať tréningovú rutinu a mnohí  zanedbajú kondíciu.  Alebo si nedoprajú dostatok spánku, prípadne sa prejedia miestnymi dobrotami. Nezabudnite, že váš vzhľad vás reprezentuje. Doprajte si dostatok spánku, hydratujte, jedzte zdravo, používajte opaľovací krém, dodržiavajte osobnú hygienu  a cvičte.

Zostaňte v kontakte

Nezabudnite z času na čas volať svojej rodine a priateľom. Príjemne ich prekvapte pohľadnicou z ciest. Je to možno staromódne, ale pôsobivé a milé. Cestovanie nie je o osamelosti, neustále sa stretávate s inými ľuďmi. Ale mnohé z týchto vzťahov sú pominuteľné. Takže udržiavajte pevné spojenie s ľuďmi, ktorí vás poznajú najlepšie, rodinou a priateľmi.

Objavujte nové miesta

„Ja viem, že je to klišé, ale mali by ste to vyskúšať. Vyhľadávajte zaujímavé a nezvyčajné miesta, ktoré nie sú pohltené biznisom  cestovného ruchu. Mnoho pamätných skúsenosti sa mi stalo v oblastiach, ktoré nie sú ľahko dostupné,“ upozorňuje Matt. V žiadnom prípade však neradí, aby ste ignorovali turisticky atraktívne miesta. Len si cestovateľskú rutinu oživte aj miestami, ktoré možno na prvý pohľad nepôsobia tak atraktívne. Vždy však s ohľadom na vlastnú bezpečnosť.

Cestujte viac

„Ak existuje jedna vec, ktorú som si všimol  počas posledných 4 rokov, je to fakt, že mnoho ľudí doma mi hovorí, aký som šťastný, že môžem cestovať. Keď im poviem, že majú také isté možnosti ako ja, dozviem sa množstvo výhovoriek, prečo to sa to nedá,“ konštatuje cestovateľ. Najčastejšie argumenty sú, že je to príliš drahé, neuvoľnia sa z práce, čo s domácimi miláčikmi… Hoci im Matthew Karsten navrhne riešenie, nič so svojím životom nespravia. Prečo? Dôvod je jednoduchý. Boja sa. Nič nie je nemožné, a tak posledná a najdôležitejšia rada znie: Zahoďte obavy a cestujte viac! Je to úžasné.

Zdroj: expertvagabond.com

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Príroda

Rok v Škótsku, to je iná divočina!

Prímorské podnebie predurčuje Škótsko k tomu, aby bola tamojšia príroda rozmanitá  a krásna, ale zároveň drsná. Ak vás vždy priťahovala táto destinácia, kvôli histórii, ručíme vám za to, že jej príroda tiež stojí za to. Pripravte si však pršiplášte a dáždniky, pretože ako vám prezradia jej zvierací obyvatelia, život v tamojšej divočine nie je vôbec jednoduchý. Krásna príroda, ktorá […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej