ONLINE MAGAZIN

V iglu majú aj 20 stupňov! Ako je možné, že Eskimáci netrpia chladom?

Za pár mesiacov privítame teplú jar. To nemôžu povedať Inuiti, obyvatelia Arktídy. U nich v tomto ročnom období dosahuje teplota okolo mínus 30 ° C. V zime potom klesá ortuť teplomera aj pod mínus 50 ° C. Jasné, pôvodní obyvatelia sa schovávajú do iglu. Ale ako je možné, že v nich nezamrznú ?

Inuiti (v Kanade a USA nazývaní tiež ako Eskimáci) žijú v mrazivých oblastiach Arktídy viac ako 5 000 rokov! Ako to ale dokázali?

Chcete čaj? Alebo niečo iné  na ochladenie?

Táto otázka páli o to viac, ak si uvedomíme skutočnosť, že v najsevernejšej oblasti sveta nerástli žiadne lesy. Z dreva si príbytky teda stavať nemohli.

Mali k dispozícii jediný materiál – sneh. A napriek chladivému účinku sa čoskoro ukázalo, že je to perfektné tepelný izolant.

Inuiti svoje obydlia stavajú zo snehových blokov. Nejde ale o len tak hocijaký sneh. Musú byť dostatočne stlačený a pevný. Takýto sneh je nielen ľahší ako ľad, ale obstojí aj ako tepelný izolant.

Vnútri iglu býva okolo 20 ° C! Neuveriteľné, že? Len sneh sa ale na izoláciu nepodieľa. Vďaka teplu v príbytkoch sa rozteká vnútorná vrstva snehu. A tá sa mení v ľad. Iglu je tak ďalej chránené pred prienikom chladu.

Teplotu v obydlí je možné zvýšiť aj ďalšími spôsobmi, napríklad pomocou sviečok alebo prizvaním susedov na čaj – viac ľudí vyžaruje viac tepla. S tým čajom sme si nerobili žarty. Varenie v iglu je jednoduché aj bezpečné. Na streche nechýba otvor pre riadnu ventiláciu.

Trojposchodová vila

Pretože sa dvadsať stupňov nevyčaruje samo, ešte s výpočtom dômyselných prvkov nekončíme.

Každé iglu disponuje sofistikovaným terasovitým „interiérom“. Vrchné poschodie je určené na obývanie, strednej k vareniu a najnižšej k úniku najchladnejšieho vzduchu. Všetok teplý vzduch tak stúpa a sústreďuje sa v najvyšších častiach iglu. Čo Inuiti spiaci v hornom poschodí ocenia.

Tomuto izolačnému systému nahráva aj vstup do iglu. Nachádza sa tradične dole. Takže vytvorené teplo neskončí nazmar. Inuiti jednoducho stavajú  sofistikované nízkoenergetické domy.

A nakoniec aj typický tvar obydlia napomáha tomu, aby bolo v iglu útulne. Oblé hrany odporujú vetru len minimálne. A keby nie, pre tento prípad má každé iglu jeden pravý uhol. Odrazí veľké poryvy vetra, ktoré by mohli narušiť štruktúru príbytku,  vystaviť obyvateľov podchladeniu  a v neposlednom rade aj uhasiť oheň.

Viacej informácií najdete na: https://bit.ly/2PDVqeg

Zdroj: https://www.lifee.cz/

Zdroj fotografie: depositphotos

 

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Nezaradené Technika Technológie

Mercusys: Moderné technológie za rozumnú cenu

Máte doma internet, ktorého kvalita je skôr k hnevu než k úžitku? Notebook alebo stolový PC vyčkáva pri odosielaní pošty a videa z YouTube sa zasekávajú alebo prehrávajú len na nízku kvalitu? Hľadáte informácie na Google a na každé vyhľadávanie čakáte desiatky sekúnd? A pri hovoroch s rodinou či priateľmi cez rôzne chatovacie platformy chytáte vždy iba pár slov? […]

Čítať ďalej
Cestovanie Nezaradené Radíme Vám

Múzeum historických kočov Čechy pod Kosířem

Vážení čitatelia, cestovatelia, milovníci histórie i obdivovatelia technických skvostov minulosti. V rámci našich výjazdov vám radi ponúkame tip na výlet do Českej republiky. Konkrétne sa jedná o relatívne malú obec Čechy pod Kosířem, kde sa nachádza miesto, ktoré ulahodí oku i uchu každého milovníka technológií a technických vychytávok dávnej minulosti – Múzeum kočiarov. Je to […]

Čítať ďalej
Magazín online Nezaradené

In Drive magazín Slovak Lines 9 2021

In Drive magazín Slovak Lines je opäť v distribúcii    

Čítať ďalej