ONLINE MAGAZIN

V iglu majú aj 20 stupňov! Ako je možné, že Eskimáci netrpia chladom?

Za pár mesiacov privítame teplú jar. To nemôžu povedať Inuiti, obyvatelia Arktídy. U nich v tomto ročnom období dosahuje teplota okolo mínus 30 ° C. V zime potom klesá ortuť teplomera aj pod mínus 50 ° C. Jasné, pôvodní obyvatelia sa schovávajú do iglu. Ale ako je možné, že v nich nezamrznú ?

Inuiti (v Kanade a USA nazývaní tiež ako Eskimáci) žijú v mrazivých oblastiach Arktídy viac ako 5 000 rokov! Ako to ale dokázali?

Chcete čaj? Alebo niečo iné  na ochladenie?

Táto otázka páli o to viac, ak si uvedomíme skutočnosť, že v najsevernejšej oblasti sveta nerástli žiadne lesy. Z dreva si príbytky teda stavať nemohli.

Mali k dispozícii jediný materiál – sneh. A napriek chladivému účinku sa čoskoro ukázalo, že je to perfektné tepelný izolant.

Inuiti svoje obydlia stavajú zo snehových blokov. Nejde ale o len tak hocijaký sneh. Musú byť dostatočne stlačený a pevný. Takýto sneh je nielen ľahší ako ľad, ale obstojí aj ako tepelný izolant.

Vnútri iglu býva okolo 20 ° C! Neuveriteľné, že? Len sneh sa ale na izoláciu nepodieľa. Vďaka teplu v príbytkoch sa rozteká vnútorná vrstva snehu. A tá sa mení v ľad. Iglu je tak ďalej chránené pred prienikom chladu.

Teplotu v obydlí je možné zvýšiť aj ďalšími spôsobmi, napríklad pomocou sviečok alebo prizvaním susedov na čaj – viac ľudí vyžaruje viac tepla. S tým čajom sme si nerobili žarty. Varenie v iglu je jednoduché aj bezpečné. Na streche nechýba otvor pre riadnu ventiláciu.

Trojposchodová vila

Pretože sa dvadsať stupňov nevyčaruje samo, ešte s výpočtom dômyselných prvkov nekončíme.

Každé iglu disponuje sofistikovaným terasovitým „interiérom“. Vrchné poschodie je určené na obývanie, strednej k vareniu a najnižšej k úniku najchladnejšieho vzduchu. Všetok teplý vzduch tak stúpa a sústreďuje sa v najvyšších častiach iglu. Čo Inuiti spiaci v hornom poschodí ocenia.

Tomuto izolačnému systému nahráva aj vstup do iglu. Nachádza sa tradične dole. Takže vytvorené teplo neskončí nazmar. Inuiti jednoducho stavajú  sofistikované nízkoenergetické domy.

A nakoniec aj typický tvar obydlia napomáha tomu, aby bolo v iglu útulne. Oblé hrany odporujú vetru len minimálne. A keby nie, pre tento prípad má každé iglu jeden pravý uhol. Odrazí veľké poryvy vetra, ktoré by mohli narušiť štruktúru príbytku,  vystaviť obyvateľov podchladeniu  a v neposlednom rade aj uhasiť oheň.

Viacej informácií najdete na: https://bit.ly/2PDVqeg

Zdroj: https://www.lifee.cz/

Zdroj fotografie: depositphotos

 

Mohlo by vás zaujímať:

Nezaradené Príroda Radíme Vám Šport Technika Technológie

Smart hodinky Huawei Watch GT 3 Pro sú dokonalým spoločníkom na cesty

Huawei Watch GT 3 Pro sú absolútnou novinkou medzi smart hodinkami, pričom rozširujú už veľmi dobre známu a v našich končinách populárnu sériu Watch GT. Okrem špičkového dizajnu, luxusných materiálov a množstva ciferníkov sa pýšia aj skvelou výdržou batérie. Na jedno nabitie totiž vydržia až 14 dní. A práve výnimočná výdrž – okrem ďalších vychytávok […]

Čítať ďalej
Cestovanie Náš tip Nezaradené outdoor Príroda Radíme Vám

Jazda na drezine – jedinečný zážitok v Burgenlande !

Naše predstavenie tejto turistickej atrakcie začnem jednoduchým opisom, čo je vlastne drezina za dopravný prostriedok… Drezina je ľahké koľajové vozidlo, slúžiace na dopravu niekoľkých pasažierov. Väčšinou sa používa  na služobné účely v rámci koľajovej dopravy. Drezina môže byť poháňaná mechanicky –  silou svalov, alebo je vybavené motorom. Názov je odvodený od mena vynálezcu Karla Draisa, […]

Čítať ďalej
Nezaradené Osobnosti Lines Radíme Vám

Slávne osobnosti radia: Ako prekonať jet lag?

Po dlhom lete na iné kontinenty vás môže postihnúť jet lag alebo pásmová choroba. Keď sa objavíte behom pár hodín v ďalekom časovom pásme a na miesto polnoci je deväť ráno, môže vás to maličko rozhodiť. Čo robiť, aby ste nepocítili nepríjemnú únavu a čo najlepšie sa zžili s novou časovou realitou? Inšpirujte sa radami celebrít! […]

Čítať ďalej