ONLINE MAGAZIN

Samsung spúšťa projekt Wildlife Watch, vďaka ktorému sa môžete stať virtuálnymi ochrancami ohrozenej divokej zveri v africkom buši  

Špičkové fotoaparáty v telefónoch Samsung Galaxy S20 FE prenášajú nepretržitý stream divokej zveri z rezervácie Balule v Krugerovom národnom parku v Juhoafrickej republike.

Samsung sa spojil so známou spoločnosťou Africam, spoločne budujú streamingovú infraštruktúru divokej prírody v buši.

Podporujeme jednotku Black Mamba tvorenú takmer výhradne ženami, ktorá nenásilne bojuje proti pytliactvu.

Na osud divokých zvierat, v čase pandémie opomenutých, upozorňuje aj známa DJ Peggy Gou, veľká milovníčka prírody.

Spoločnosť Samsung dnes predstavila nový ambiciózny projekt Wildlife Watch, ktorý pomocou modernej technológie bojuje proti pytliactvu v africkom buši. Špičkové kamery profesionálnych kvalít v telefónoch Samsung Galaxy S20 Fan Edition (FE) budú nepretržite, 24 hodín denne a 7 dní v týždni, streamovať živý záznam z rezervácie Balule, ktorá je súčasť slávneho Krugerovho národného parku v Juhoafrickej republike. Ktokoľvek sa tak môže stať virtuálnym strážcom a chrániť ohrozené zvieratá pred pytliactvom tým, že ich bude sledovať v ich prirodzenom prostredí a užívať si krásne živé zábery v pohodlí domova. Viac informácií je možné získať na stránkach samsung.sk a www.wildlife-watch.com.

Pri príprave projektu spojil Samsung sily s firmou Africam, ktorá v minulosti odviedla veľa priekopníckej práce pri zavádzaní moderných technológií v afrických krajinách. Pri monitorovaní zvierat v buši zohrá veľkú úlohu jeden z najnovších inteligentných telefónov radu Galaxy. Nesmierne dôležitá je tiež účasť ochranárskej organizácie Black Mamba, ktorú tvoria takmer výhradne ženy. Tá sa pomocou nenásilných metód snaží zabrániť pytliactvu, ktorého výskyt v pandemickej ére výrazne vzrástol – ilegálni lovci využívajú náhlu absenciu turistov. Vďaka projektu Wildlife Watch sa ktokoľvek môže zblízka pozrieť, čo práca strážcov obnáša, prezrieť si ohrozené zvieratá a prípadne aj na ich ochranu finančne prispieť.

Jednou z hlavných tvárí celej iniciatívy je DJka, producentka a módna návrhárka Peggy Gou. Rodáčka z Južnej Kórey, ktorá dnes žije v Berlíne, je veľkou milovníčkou exotických zvierat, najmä žiráf. Svojou účasťou plánuje podporovať verejnosť, aby sa do projektu zapojila, podieľala sa na strážení zvierat pred pytliakmi a šírila potrebné informácie ďalej.

Firma Africam v buši na rôznych miestach nainštalovala štyri mobilné telefóny Samsung Galaxy S20 FE a tým zdvojnásobila svoju súčasnú infraštruktúru v rezervácii Balule. Model S20 FE je vybavený špičkovou kamerou profesionálnych kvalít, vylepšenou umelou inteligenciou a výkonnou technológiou 30x Space Zoom. Na live streaming zvierat v buši sú tieto prístroje ako stvorené, k ich hlavným prednostiam totiž patrí skvelý výkon v slabom svetle a kvalitné zábery aj z väčšej vzdialenosti. Členky organizácie tak môžu vedeniu rezervácie poskytnúť podstatne kvalitnejší záznam, ktorý potom slúži ako dôkaz pre políciu či súdy.

Strážkyne budú pri strážení rezervácie používať aj maskovaný džíp, ktorý je rovnako vybavený telefónom Samsung Galaxy S20 FE. Streaming z hliadok umožní záujemcom na vlastné oči vidieť, čo členky Black Mambas vidia pri svojej práci denne, ako by stáli vedľa nich.

 

Samsung pri modeloch Galaxy spustil program uprecyklácie (recyklácia s pridanou hodnotou), ktorého cieľom je riešenie sociálnych problémov, predĺženie životného cyklu produktov a zníženie množstva odpadu – telefóny vďaka nemu získavajú druhý život, v ktorom slúžia na rozličné účely a získavajú nové dôležité funkcie. Týmto spôsobom je možné obmedziť potrebu neustále vyrábať nové produkty. V rámci iniciatívy Wildlife Watch sa telefóny Samsung v rukách strážkyň rezervácie menia na bezpečnostné kamery strážiace hranice územia a výrazne tak uľahčujú ich každodennú prácu pri ochrane zvierat.

Kto sa k projektu pripojí a stane sa virtuálnym strážcom na internetových stránkach www.wildlife-watch.com, môže poslať strážkyniam rezervácie správu, keď uvidí nejaké zviera, ktorému hrozí útok od pytliaka. Môže tiež obrázky z fotoaparátov zdieľať na sociálnych sieťach alebo osloviť svojich priateľov a blízkych, aby sa k akcii pripojili tiež a finančne jednotku Black Mambas podporili. Kamery mobilných telefónov sú neustále v pohybe a zábery sa tak stále menia, takže si môžete z pokoja domova užívať nové a nové pohľady na majestátne slony, levy či žirafy.

DJka, producentka, módna návrhárka a veľká milovníčka zvierat Peggy Gou opísala projekt slovami: „Sú to nádherné stvorenia a všetci ich milujeme, ale smutnou pravdou je, že pytliactvo v celej Afrike momentálne narastá. Je preto skvelé, že v boji proti nemu môže pomôcť zariadenie, ktoré všetci používame každý deň. Možnosť stať sa virtuálnou strážkyňou a podporiť tie skvelé ženy, ktoré s pytliactvom bojujú, je jednoducho úžasné.“

 

Komentár pridal aj Mark Notton, riaditeľ európskej divízie mobilných zariadení Samsungu: „Naše životy sa v poslednej dobe stále častejšie presúvajú do virtuálnej sféry a tým pádom ešte lepšie vidíme, nakoľko moderné technológie dokážu dať ľudí dohromady za dobrým účelom. Projekt Wildlife Watch je toho skvelým dôkazom – naše telefóny vďaka nemu získavajú novú funkciu a my dúfame, že si získa dostatok priaznivcov. Nielenže tak podporíme ochranu divokej zveri v jej prírodnom prostredí, ale ešte dáme ľuďom možnosť, aby si ich v pohodlí domova prezerali a dozvedali sa o nich všetko potrebné.“

Projekt Wildlife Watch využíva modernú technológiu na všeobecne dobré účely a prispieva tak k plneniu cieľa č. 15 (Život na súši) zo zoznamu cieľov trvalo udržateľného rozvoja, ako ich ustanovila OSN. K programu Agenda pre udržateľný rozvoj 2030 sa v súčasnosti prihlásilo 193 členských krajín OSN. Výsledkom spolupráce Samsungu s Rozvojovým programom OSN (UNDP) je edukačná a dobročinná mobilná aplikácia Samsung Global Goals. V súčasnosti je nainštalovaná na viac ako 100 miliónoch smartfónoch Galaxy po celom svete a jej prostredníctvom sa už pre Rozvojový program OSN vyzbierala suma presahujúca milión dolárov. Milióny užívateľov majú možnosť prispieť aj drobnou sumou k lepšiemu svetu a zároveň sa o cieľoch udržateľného rozvoja dozvedieť viac.

Projekt Wildlife Watch bude trvať zhruba dva mesiace (od 3. marca do 8. apríla 2021). Spoločnosť Samsung dúfa, že sa počas tejto doby podarí na situáciu afrických zvierat, počas pandémie trochu pozabudnutých, upozorniť maximálne množstvo ľudí. Viac informácií nájdete na stránke http://samsung.com/sk/explore/photography/anti-poaching-wildlife-watch/. Živé záznamy sú k dispozícii na stránke www.wildlife-watch.com.

 

O spoločnosti Africam

Spoločnosť Africam bola založená v roku 1999 s cieľom oboznámiť celosvetovú verejnosť s jedinečným prostredím afrického buša obrazom i zvukom prostredníctvom živých záberov. Našu spoločnosť tvoria nadšení milovníci divokej prírody, naším spoločným cieľom je chrániť prekrásne prostredie a panensky čisté ekosystémy, v ktorých africká zver žije. Svoj kamerový systém sme inštalovali aj v mimoriadne odľahlých lokalitách, živý záznam prenášame do viac ako 200 krajín. Viac informácií o komunite Africam nájdete na internetových stránkach www.africam.com.

 

O protipytliackej jednotke Black Mambas (Čierne mamby)

Skupinu s plným názvom The Black Mambas Anti-Poaching Unit založila v roku 2013 nezisková organizácia Transfrontier Africa NPC kvôli ochrane divokej zveri v západnej časti prírodnej rezervácie Balule, čo je súčasť Krugerovho parku v Juhoafrickej republike. Už počas prvého roka svojej činnosti jednotka tvorená najmä ženami rozšírila svoju pôsobnosť aj na iné regióny a v súčasnosti chráni hranice celej rezervácie s rozlohou 62 tisíc hektárov. Organizácia sa riadi princípom „rozbitého okna“ – snažia sa z Balule urobiť územie, v ktorom je pytliactvo natoľko náročné, opovrhované a málo výnosné, že sa skrátka nevypláca, či už ide o akýkoľvek druh. Členky jednotky majú v africkej komunite veľmi uznávané postavenie, predovšetkým vďaka usilovnej a neprestajnej snahe o záchranu populácie nosorožcov a ďalších ohrozených divokých zvierat.

Cieľom projektu Black Mambas nie je však len ochrana africkej fauny vďaka každodennej terénnej práci – jej členky hrajú dôležitú spoločenskú úlohu ako vzory pre ostatných. Chcú, aby všetci v komunite chápali, že ochrana prírody prináša väčšie výhody ako pytliactvo, a snaží sa riešiť neblahé sociálne a morálne dôsledky, ktoré falošná ekonomika spojená s pytliactvom do afrických komunít priniesla, vrátane drogovej závislosti.

Spoločnosť Samsung skupinu Black Mambas dlhodobo finančne podporuje. Prostredníctvom nástroja pre okamžitý finančný dar, ktorý je najnovšie súčasťou internetových stránok jednotky, sa k tejto podpore môže pripojiť ktokoľvek.

 

Doplňujúce informácie k projektu:

Samsung – projekt Wildlife Watch

Informácie o pytliactve

Čo je Wildlife Watch?

Wildlife Watch je nový projekt, ktorý pomocou modernej technológie bojuje proti pytliactvu v africkom buši. Samsung pri jeho príprave spojil sily s firmou Africam, ktorá v minulosti odviedla veľa priekopníckej práce pri zavádzaní moderných technológií v afrických krajinách, a s protipytliackou jednotkou Black Mamba. Pri monitorovaní zvierat v buši zohrá veľkú úlohu jeden z najnovších inteligentných telefónov radu Galaxy. Autori projektu nainštalovali štyri modely Samsungu Galaxy S20 Fan Edition (FE) v prírodnej rezervácii Balule, ktorá je súčasť slávneho Krugerovho národného parku v Juhoafrickej republike. Živý záznam sa bude vysielať nepretržite, 24 hodín denne a 7 dní v týždni.

Ktokoľvek sa tak môže na stránke wildlife-watch.com stať virtuálnom strážcom a chrániť ohrozené zvieratá pred pytliactvom tým, že ich bude sledovať v ich prirodzenom prostredí a užívať si krásne živé zábery v pohodlí domova.

Základné fakty o pytliactve

 • Celosvetovo dosahuje ilegálne obchodovanie s divokými zvieratami a produktami z nich ročne hodnotu vyše 72 miliárd dolárov, čím sa vyrovnáva ilegálnemu obchodu s narkotikami, zbraňami a ľuďmi.7
 • Pytliaci zabíjajú ohrozené zvieratá kvôli predaju častí ich tiel – chobotov, srsti, kľúčnych kostí a pod.2
 • Na čiernom trhu panuje mimoriadne vysoký dopyt najmä po nosorožích rohoch – majú väčšiu cenu ako zlato. Hoci pre to nie sú žiadne dôkazy, veľa ľudí verí, že roh z nosorožca lieči opicu, impotenciu, horúčku alebo rakovinu.2
 • Na čiernom trhu je veľmi drahá aj ilegálne získaná slonovina. Navyše prináša rýchly zisk, ak pytliaci dokážu dodať väčšie množstvo. Zo slonoviny sa vyrábajú šperky, potreby pre domácnosť, náboženské figuríny a bižutéria.2
 • Veľkú väčšinu pytliackej činnosti majú na svedomí organizované zločinecké syndikáty vybavené modernou technológiou a zbraňami – útočnými puškami AK-47, granátometmi, okuliarmi na nočné videnie, GPS navigáciou a helikoptérami prispôsobenými pre nízky let. Tým pádom môžu pytliaci sledovať a zabíjať veľké množstvo zvierat naraz.8
 • Každý týždeň prídu o život podľa oficiálnych správ v priemere dvaja strážcovia, možno je ich ale viac. Počítajú sa do toho len regulárni profesionálni zamestnanci strážnych služieb, nie vojaci či ďalší jedinci, ktorí sa do ochrany zvierat na zemi alebo vo vzduchu zapájajú.11

 Základné informácie týkajúce sa jednotlivých druhov zvierat

 • Slony
 • Denne v Afrike pytliaci zabijú kvôli mäsu a slonovine približne 96 slonov, čo znamená cca 35 tisíc ročne.1
 • V 80. rokoch 20. storočia sa počet stád afrických slonov dramaticky znížil o cca 80 % v dôsledku nelegálneho obchodu so slonovinou.1
 • Levy
 • Levia populácia je v súčasnosti považovaná za ohrozenú. Za posledných 21 rokov sa zmenšila o 43 %.2
 • Po drastickom znížení tigrej populácie je lev posledným druhom, s ktorého kosťami sa nelegálne obchoduje na ázijských „zdravotníckych“ trhoch.1
 • Nosorožec
 • Množstvo nosorožcov dvojrohých sa od roku 1960 znížilo o 97,6 %.2
 • V Juhoafrickej republike umiera jeden nosorožec kvôli rohom v priemere každých 22 hodin.10
 • V rokoch 2007-2014 vzrástli útoky pytliakov na nosorožca v Juhoafrickej republike exponenciálne – o viac ako 9000 % .10
 • V Ázii stojí roh nosorožca cca 55 000 libier za kilogram.12
 • Nosorožec dvojrohý zo severozápadnej Afriky vyhynul v roku 2011, za hlavnú príčinu bolo oficiálne označené pytliactvo. V súčasnej dobe sa všetkých päť žijúcich nosorožích druhov nachádza na červenom zozname ohrozených druhov Medzinárodnej únie ochrany prírody (IUCN). Tri z piatich druhov sa považujú za kriticky ohrozené.1

Vplyv pytliactva na Krugerov národný park

 • Pytliactvo prebieha v celej Afrike, ale najviac ilegálnych aktivít sa odohráva v Krugerovom národnom parku, je to chránené územie s rozlohou 19 485 km2 v severovýchodnej časti Juhoafrickej republiky pri hraniciach s Mozambikom.10
 • Krugerov národný park, územie s najväčším výskytom nosorožcov na svete, prišiel v uplynulom desaťročí kvôli pytliactvu o dve tretiny zvierat (údaj z roku 2019).12
 • Populácia nosorožcov v Krugerovom národnom parku klesla za uplynulé desaťročie o cca 70 % kvôli pytliactvu a dlhotrvajúcim obdobiam sucha. Vo výročnej správe za sezónu 2019-2020 organizácie SANParks sa uvádza, že v parku zostalo len 3549 nosorožcov tuponosých a 268 nosorožcov dvojrohých. 12
 • V rokoch 2014-2017 klesol počet nosorožcov narodených v Krugerovom parku takmer o 60 %. Pytliactvo má nepochybne veľký vplyv aj na zníženú reprodukciu zveri, medzi ďalšie negatívne faktory patrí úbytok vegetácie vinou dlhodobého sucha. 10
 • Dnes žije v Krugerovom parku menej ako 4000 nosorožcov, v roku 2010 ich bolo 10 tisíc. Z nich je 3549 nosorožcov tuponosých, ktorí majú ploché pysky prispôsobené k paseniu, a 268 nosorožcov dvojrohých, ktorým ich špicatý horný pysk umožňuje trhať listy a plody zo stromov. V Krugerovom parku žije približne 20 percent celkovej svetovej populácie nosorožcov (18 000). 13

COVID-19 a jeho vplyv na pytliactvo

 • Plošný lockdown, uzavreté hranice, zákaz vydávania víz, karantény a ďalšie opatrenia proti šíreniu koronavírusu výrazne poškodili africký turistický ruch, ktorého predpandemická hodnota dosahovala 39 miliárd dolárov.3
 • Až 90 % afrických cestovných kancelárií zaznamenalo prepad objednávok o viac ako 75 %.4
 • Vzhľadom na problémy vo financovaní klesá schopnosť ochrancov prírody strážiť národné parky a ďalšie chránené územia. Organizácie sú nútené prepúšťať zamestnancov a nemajú dosť peňazí na dôležitú výbavu.5
 • Podľa údajov Africkej rozvojovej banky funguje v turistickom priemysle 8,7 milióna pracovných miest priamo a ďalších 20,5 milióna v nadväzných sektoroch.6
 • Kenská organizácia pre ochranu divokej prírody Kenya Wildlife Service (KWS) ohlásila, že lov pre mäso od začiatku pandémie narástol o 56 %.7
 • Podľa Africkej nadácie pre divokú prírodu sa už na začiatku pandémie ukázalo, že bude mať neblahý vplyv na rast pytliactva. Pre miestnych obyvateľov sa môže stať jediným možným zdrojom obživy a najrôznejšie pochybné firmy môžu využívať obmedzené množstvo ochrancov prírody k ponukám komerčného lovu slonov, nosorožcov a ďalších cenných druhov. 8

[1] https://www.blackmambas.org/about-poaching.html

2 https://campaign.awf.org/poaching-infographic/

3 https://www.brookings.edu/wp-content/uploads/2018/12/Africas-tourism-potential_LandrySigne1.pdf

4 Hockings, M. et al. Editorial essay: COVID‐19 and protected and conserved areas. Parks 26, 7–24 (2020)

5 Spenceley, A. COVID-19 and Protected Area Tourism: A Spotlight on Impacts and Options in Africa (World Trade Organization, 2020)

6 https://www.global-geneva.com/focus-wildlife-pandemics-covid-19-bushmeat-and-poaching-in-africa/

7 https://www.traffic.org/site/assets/files/13382/insights-from-the-incarcerated-web_final.pdf

8 https://campaign.awf.org/poaching-infographic/

9 https://www.unodc.org/documents/data-and-analysis/wildlife/2020/World_Wildlife_Report_2020_9July.pdf

10 https://www.savetherhino.org/rhino-info/poaching-stats/

11 http://www.poachingfacts.com/poaching-statistics/

12 https://www.sanparks.org/assets/docs/general/annual-report-2020.pdf

13 https://www.nationalgeographic.com/animals/2021/02/rhino-numbers-drop-kruger-national-park/

 

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Príroda

Rok v Škótsku, to je iná divočina!

Prímorské podnebie predurčuje Škótsko k tomu, aby bola tamojšia príroda rozmanitá  a krásna, ale zároveň drsná. Ak vás vždy priťahovala táto destinácia, kvôli histórii, ručíme vám za to, že jej príroda tiež stojí za to. Pripravte si však pršiplášte a dáždniky, pretože ako vám prezradia jej zvierací obyvatelia, život v tamojšej divočine nie je vôbec jednoduchý. Krásna príroda, ktorá […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej